Xiaomi Smart Home, czyli inteligentny dom z Xiaomi

Xiaomi Smart Home, czyli inteligentny dom z Xiaomi

Smart home, czyli inteligentny dom, to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze na całym świecie. To za sprawą coraz większej liczby urządzeń dostępnych na rynku, a co za tym idzie – niższych cen inteligentnych urządzeń i czujników. Od wielu lat na rynku budżetowych urządzeń, dzięki którym można zbudować Smart Home, nieprzerwanie prym wiedzie Xiaomi. Czy warto zbudować inteligentny dom z urządzeniami Xiaomi? Od czego zacząć? Czy Xiaomi współpracuje z inteligentnymi urządzeniami innych producentów, takich jak Aquara? Ile kosztuje Xiaomi Smart Home? Sprawdzamy!

Sprawdź ceny inteligentnych urządzeń i czujników Xiaomi na Allegro!

Inteligentne urządzenia Xiaomi

Xiaomi w swojej ofercie ma mnóstwo urządzeń, dzięki którym można zbudować inteligentny dom. Dziś przyjrzymy się kilku urządzeniom, które są niezwykle przydatne w każdym domu. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak proste czujniki otwarcia drzwi, temperatury, czy też zalania, mogą ułatwić codzienne życie. Z kolei monitoring to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo. Sprawdźmy, jak wygląda oferta Xiaomi Smart Home!

Xiaomi Mi Smart Home Hub, czyli bramka sieciowa Xiaomi

Xiaomi Hub to bramka sieciowa umożliwiająca podłączenie czujników i akcesoriów z wykorzystaniem połączenia Bluetooth 5.0 oraz Zigbee 3.0. Urzędzenie Xiaomi Mi Smart Home Hub łączy się z Internetem, wykorzystując domową sieć WiFi, dzięki czemu użytkownik może sprawdzić, co dzieje się w jego domu, z każdego miejsca na świecie! Warto wspomnieć, że bramka Xiaomi Mi Hub jest kompatybilna z wieloma urządzeniami smart, produkowanymi przez inne firmy, np. Aqara. To znacznie zwiększa możliwości zbudowania inteligentnego domu w pełni odpowiadającego wymaganiom użytkownika.

Bramka sieciowa Xiaomi w najnowszej generacji (Xiaomi Gateway 3) to małe, okrągłe urządzenie w białym kolorze. Dzięki niewielkim wymiarom (90x25mm) oraz możliwości podłączenia kablem i ładowarką do gniazda zasilania, urządzenie można położyć praktycznie w każdym miejscu. To duża przewaga nad bramkami konkurencji, które wtyka się bezpośrednio do gniazdka. Bramka Xiaomi umożliwia podłączenie do 32 inteligentnych urządzeń. Wspomnijmy również o tym, że funkcję bramki (najczęściej w ograniczonym zakresie np. tylko Bluetooth) pełnią również niektóre z akcesoriów np. kamery lub droższe modele lampek nocnych marki Xiaomi.

Monitoring domu Xiaomi

Jednym z najpraktyczniejszych rozwiązań, jakie daje Xiaomi Smart Home, jest możliwość wykorzystania go do monitoringu. W ofercie producenta można znaleźć kilka modeli kamer, a najnowszą z nich jest Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K. Obrotowa kamera Xiaomi jest przeznaczona do monitoringu wewnątrz budynków. W wielu przypadkach sprawdza się również na zewnątrz (miejsca zadaszone, suche, gdzie utrzymuje się temperatura w zakresie od -10 do +50 stopni Celsjusza).

Zobacz także:  Grill na balkonie - czy można grillować na balkonie lub tarasie?

Kamerę Xiaomi Mi Home Security Kamera 360 2K cechuje szeroki kąt widzenia (110 stopni) oraz możliwość obracania nią z wykorzystaniem aplikacji Xiaomi Home. Dużą zaletą jest możliwość montażu do góry nogami z wykorzystaniem dołączonego zestawu montażowego (uchwyt oraz kołki rozporowe). Ponadto kamera doskonale radzi sobie w nocy, wykorzystując światło podczerwone. Odpowiednia konfiguracja aplikacji pozwala na otrzymywanie powiadomień o wykryciu ruchu, osób, a nawet płaczu dziecka.

Kamera Xiaomi 360 umożliwia przechowywanie nagrywanie obrazu na karcie microSD o rozmiarze do 32GB (nagrywanego w pętli), a także bezpłatnie przez okres 7 dni w chmurze. Tym samym użytkownik ma możliwość podglądania tego, co dzieje się w jego domu na żywo, będąc np. na dłuższych wakacjach. Ceny przedstawionego modelu kamery Xiaomi wahają się w zakresie od 220 do 250 złotych. W zestawie jest ładowarka, dlatego jedynym dodatkowym kosztem będzie zakup karty microSD (ceny od 20 złotych).

Czujniki temperatury i wilgotności Xiaomi

Czujniki temperatury Xiaomi to jedne z najtańszych urządzeń smart oferowanych przez producenta (ceny od 25 złotych). Mamy tu na myśli oczywiście najtańszy model, czyli Mi Temperature & Humidity Monitor 2. Proste urządzenia o kompaktowych wymiarach, monitoruje aktualną temperaturę oraz poziom wilgotności w pomieszczeniu. Co więcej – posiada wyświetlacz, na którym wyświetlane są aktualne dane. Do połączenia z siecią wykorzystywany jest Bluetooth, dlatego dobrze posiadać również bramkę Mi Hub (lub inne urządzenie spełniające tę funkcję). W ten sposób można śledzić poziom temperatury i zawilgocenia online, z każdego miejsca na ziemi.

Xiaomi w swojej ofercie posiada również droższy model sensora, który sprawdzi się również na zewnątrz. Dla posiadaczy Xiaomi Mi Hub dobrym wyborem będzie również czujnik temperatury i wilgotności marki Aqara. Zaletą Aqara Temperature Sensor jest wbudowany barometr, dzięki któremu śledzony jest również poziom aktualnego ciśnienia powietrza. Cena sensora marki Aqara waha się w granicach od 60 do 80 złotych.

Czujniki zalania domu współpracujące z Xiaomi

Zalanie mieszkania lub domu to jedne z najczęstszych wypadków, jakie spotykają nawet najbardziej roztropnych właścicieli nieruchomości. Przed katastrofą w takim przypadku mogą ostrzec użytkownika w odpowiednim czasie czujniki zalania. Te w swojej ofercie posiada Xiaomi, jednak doskonale we współpracy z bramką Zigbee oraz aplikacją Xiaomi Home, sprawdzi się również czujnik marki Aqara. Wystarczy umieścić go np. za pralką lub zmywarką, a nawet mały wyciek wody sprawi, że urządzenie wyśle sygnał ostrzegawczy do użytkownika aplikacji. Zweryfikowaliśmy kompatybilność czujników Aqara z bramką Xiaomi Hub Gateway 3 i możemy potwierdzić, że współpracują one bezproblemowo. Cena czujnika zalania Aqara wynosi, w zależności od sklepu, od 60 do 80 złotych.

Zobacz także:  Fotowoltaika w Koszalinie - jak znaleźć najtańsze panele fotowoltaiczne?

Czujniki otwarcia drzwi i okien Xiaomi

Często zastanawiasz się, czy po wyjściu z domu zamknąłeś drzwi lub przypadkiem nie zostawiłeś otwartego okna? Masz małe dzieci, które nie powinny otwierać same drzwi lub okien? A może chcesz otrzymywać alarmowy komunikat na swoim telefonie, jeśli podczas nieobecności domowników, ktoś otworzy drzwi lub okno? Powinieneś zdecydować się na montaż czujników otwarcia drzwi i okien Xiaomi.

Xiaomi Door And Window Sensor to małe urządzenie składające się z dwóch elementów. Za pomocą załączonej w zestawie mocnej taśmy dwustronnej, jeden z elementów montuje się na futrynie, a drugi na skrzydle drzwiowym lub oknie. Po otwarciu drzwi/okna, odległość pomiędzy dwoma elementami czujnika się zwiększa. Wówczas wysyła on odpowiedni sygnał do użytkownika. Czujniki otwarcia drzwi i okien są oferowane przez Xiaomi w dwóch wersjach. Te najtańsze, w większości przypadków wystarczające, są oferowane w cenie od 40 złotych.

Lampka nocna Xiaomi

Lampa nocna Xiaomi to doskonała alternatywa do tradycyjnych lampek nocnych. Najtańszą z lampek, Xiaomi Mi Smart Bedside Lamp, można nabyć w promocji już za niewiele ponad 100 złotych. Taka lampa umożliwia zdalne włączanie i wyłączenie, a także wybór koloru światła w praktycznie nieograniczonych możliwościach (RGB). Użytkownik ma również pełną kontrolę nad jasnością światła. Ściemnione światło może towarzyszyć nam podczas snu, a to o największej mocy, doskonale zastępuje to, emitowane przez tradycyjne żarówki.

Xiaomi w swojej ofercie posiada również lampę nocną, która jest włączana bezpośrednio do gniazdka. Xiaomi Mi Motion-Activated Night Light 2 jest aktywowana po wykryciu ruchu. W ten sposób może znaleźć zastosowanie np. na korytarzu prowadzącym z sypialni do łazienki. Producent w swojej ofercie posiada również lampki biurkowe oraz wielofunkcyjne żarówki, a nawet pełne lampy sufitowe.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi

Firma Xiaomia ma w swojej ofercie szeroką gamę wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza. Obecnie jednymi z najpopularniejszych modeli na rynku są oczyszczacze Xiaomi Air Purifier 3H oraz 4 Lite. Obydwa modele umożliwiają pełną integrację z ekosystemem Xiaomi oraz ich automatyzację. Włączanie i wyłączenie urządzenia można uzależnić np. od otwarcia drzwi lub okien. Oczyszczacze mają wbudowany czujnik, umożliwiający badanie na bieżąco jakości powietrza w pomieszczeniu. Automatyzacja może zmieniać tryb pracy np. po przekroczeniu określonego poziomu stężenia zanieczyszczeń. Na uwagę zasługuje ponadto różnorodność filtrów. Na rynku są dostęne m.in. filtry zawierające węgiel aktywny, które skutecznie oczyszczają powietrze z różnego rodzaju alergenów, bakterii i wirusów. Oczyszczacze powietrza są polecane szczególnie w regionach, gdzie smog w okresie zimowym jest codziennością.

Odkurzacze Xiaomi

Inteligentne odkurzacze-roboty zrewolucjonizowały codzienne prace porządkowe w wielu domach. Firma Xiaomi posiada w swojej ofercie wiele modeli odkurzaczy, które nie tylko pozwalają na odkurzenie podłogi, a również na jej umycie. Obecnie jednym z najpopularniejszych i przystępnych cenowo odkurzaczy jest model Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro. Odkurzacz zapamiętuje układ mieszkania, co pozwala na stworzenie mapy i wysłanie go w dogodnym momencie, aby posprządał dany obszar. Odkurzacz posiada dwa wymienne zbiorniki, które stosuje się w zaleczności, czy w grę wchodzi jedynie odkurzanie, czy też odkurzanie i mopowanie. Ta druga opcja jest szczególnie przydatna na podłogach pokrytych panelami.

Zobacz także:  Czujnik czadu - jak działa, jaki wybrać, dlaczego warto zainstalować?

Inteligentne odkurzacze-roboty Xiaomi doskonale sprawdzą się w domach, w których mieszkają alergicy. Na początku dużym zdziwieniem dla użytkownika może być ilość zebranego kurzu po każdorazowym sprzataniu, pomimo tego, że podłoga wydaje się być z pozoru czysta. Model Mir Robot Vacuum Mop Pro pozwala ponadto na podłączenie do ekosystemu Xiaomi Home i stworzenie automatyzacji, w ten sposób, aby sprzątanie odbywało się w sposób cykliczny w dogodnych dla nas godzinach.

Aplikacja Xiaomi Home

Aplikacja mobilna Xiaomi Home umożliwia zarządzanie Smart Home oraz wszystkimi posiadanymi urządzeniami inteligentnymi. Prosty interfejs pozwala podzielić dom na pokoje oraz przypisać do nich poszczególne urządzenia. Xiaomi Home to również automatyzacja i reguły, które tworzy użytkowników. A możliwości są praktycznie nieskończone!

Czujnik ruchu w ogrodzie może aktywować wybrane oświetlenie, a lampka nocna wyłączać się automatycznie tuż nad ranem. Wiele możliwości dają również czujniki otwarcia okien, które mogą np. wyłączać oczyszczacz powietrza, jeśli otwarcie okna trwa ponad minutę. Z kolei czujniki zalania po wykryciu wody mogą wyłączyć prąd w inteligentnym gniazdku, jeśli takowe posiadamy w naszej instalacji.

Aplikację Xiaomi Home można pobrać bezpłatnie ze sklepu z aplikacjami. Ponadto ekosystem inteligentnych urządzeń Xiaomi współpracuje z systemami Android oraz iOS. W ten sposób do sterowania inteligentnym domem można wykorzystać np. asystenta Google.

Czy warto zbudować inteligentny dom z Xiaomi?

Urządzenia inteligentne Xiaomi pozwalają na zbudowanie Smart Home stosunkowo niskimi kosztami. Wiele czujników można nabyć już w cenie z zakresu od 30 do 60 złotych. Niewielki pobór prądu pozwala na użytkowanie czujników przez długi czas. Dobrze rozbudowany system wyposażony np. w czujniki otwarcia drzwi i okien, temperatury, zalania oraz kamery monitoringu, można kosztować nawet poniżej 1000 złotych. Jeśli zaczynasz przygodę z inteligentnymi urządzenia, zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą Xiaomi.

Na koniec dodajmy, że większość czujników opisanych w naszej publikacji, przetestowaliśmy osobiście. Z tego powodu możemy szczerze polecić przedstawiony ekosystem Smart Home. Jeśli szukasz podobnych tematów, zajrzyj do działu dom i ogród na łamach naszego portalu.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać