Inflacja w Polsce – czym jest, od czego zależy, ile wynosi, wykres

Inflacja w Polsce - definicja, rodzaje, ile wynosi, wykres

Inflacja w Polsce to temat, który od wielu miesięcy nie znika z nagłówków gazet. Wzrost cen w naszym kraju postępuje bardzo szybko, a poziom inflacji bije kolejne rekordy z każdym miesięcznym odczytem. Wraz z inflacją rosną nie tylko ceny, ale i raty kredytów hipotecznych, gdyż w celu jej załagodzenia, podnoszone są stopy procentowe. Czym jest inflacja? Od czego zależy? Ile wynosi obecnie inflacja w Polsce i gdzie sprawdzić jej poziom?

Czym jest inflacja?

Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w danej gospodarce, czyli spadek wartości siły nabywczej pieniądza. Innymi słowy, inflacją określa się procentowo uśredniony wzrost cen podstawowych produktów i usług. Obrazowo mówiąc, z inflacją mamy do czynienia wówczas, jeśli dziś za tę samą kwotę pieniędzy możemy kupić mniej, niż kilka miesięcy lub lat wcześniej.

Jakie są rodzaje inflacji?

Inflację można podzielić na rodzaje ze względu na tempo wzrostu cen. To właśnie taka kategoryzacja jest najczęściej używana. Inflację ujemną określa się mianem deflacji, natomiast nieprzekraczającą 5 procent rocznie nazywa się inflacją pełzającą. Inflacja umiarkowana (krocząca) to taka, która oscyluje w granicach 5-10 procent rocznie.

Z niebezpieczną dla gospodarki sytuacją mamy do czynienia, jeśli tempo wzrostu cen wynosi ponad 10 procent rocznie – ten rodzaj inflacji określa się galopującą. Z hiperinflacją mamy do czynienia wówczas, jeśli miesięczny wzrost cen przekracza 150 procent. W Polsce hiperinflację mieliśmy m.in. w dobie zmian gospodarczych w latach 1989-1990.

Od czego zależy poziom inflacji?

Inflacja zależy od wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych dotyczących gospodarki. Jedną z głównych przyczyn inflacji jest nadmierne zwiększanie podaży pieniądza przez bank centralny lub banki komercyjne. Pieniądze są dystrybuowane m.in. w formie różnego rodzaju dotacji czy też form wsparcia finansowego. Duży wpływ na poziom inflacji ma ponadto szybki wzrost kosztów produkcyjnych i surowców, a także zagregowany popyt.

Nie bez znaczenia jest ponadto budżet państwa, a sytuacją sprzyjającą inflacji jest sytuacja w której wydatki z budżetu przewyższają wpływy. Warto również wspomnieć o możliwym przeinwestowaniu gospodarki, jej wadliwej strukturze, a także możliwym imporcie inflacji wraz z zakupem towarów zagranicznych.

Jakie są skutki inflacji?

Inflacja sprawia, że siła nabywcza pieniądza jest kierowana na korzyść Banków Centralnych, które emitują pieniądze. Nie bez powodu inflacja jest określana mianem ukrytego podatku, który obciążą wszystkich uczestników procesów w gospodarce. Wysoka inflacja sprawia, że oszczędności na nisko oprocentowanych depozytach tracą na wartości. W ten sposób prowadzi do ubożenia społeczeństwa.

Rosnąca inflacja może sprzyjać również powstawaniu baniek spekulacyjnych na rynkach wielu dóbr trwałych. Najbardziej narażone na powstanie bańki spekulacyjnej są wówczas nieruchomości, gdyż oszczędzający chcąc pozbyć się gotówki, szukają alternatywnych możliwości inwestycji. Wzrost cen nieruchomości napędza inne gałęzie przemysłu. Rośnie zapotrzebowanie na materiały budowlane, czy też paliwa do transportu. W ten sposób skutki inflacji odczuwają praktycznie wszyscy obywatele danego kraju.

Ile wynosi obecnie inflacja w Polsce?

Inflacja w Polsce wynosi obecnie 15,6 procent (czerwiec 2022) – tak wynika z najnowszych informacji opublikowanych przez GUS (Główny Urząd Statystyczny). Jest to najwyższy odczyt od marca 1997 roku, a ekonomiści są zdania, że to jeszcze nie koniec wzrostu cen. Szybki wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych sprawia, że w portfelach Polaków zostaje coraz mniej oszczędności. Coraz więcej osób obawia się zjawiska stagflacji i recesji w gospodarce, poszukując optymalnych sposobów na zainwestowanie oszczędności np. w antyinflacyjne obligacje skarbowe.

Gdzie sprawdzić poziom inflacji w Polsce?

Poziom inflacji w Polsce jest monitorowany i ogłaszany przez GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny. GUS co miesiąc publikuje na swojej stronie internetowej oficjalne dane, które mówią o tym, jaki jest stan polskiej gospodarki. Oficjalne dane można je znaleźć pod adresem stat.gov.pl. Na początku każdego miesiąca są ogłaszane wstępne dane dotyczące inflacji w poprzednim miesiącu. Finalne dane są ogłaszane mniej więcej w połowie każdego miesiąca. Dane dotyczące inflacji można również sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego pod adresem nbp.pl.

Gdzie znaleźć wykres inflacji w Polsce?

Wykres inflacji w Polsce można znaleźć na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Jest on dostępny pod adresem stat.gov.pl/wykres/1.html. Wykres przedstawia dane dotyczące zarówno ostatnich miesięcy, jak i te dotyczące trzech lat ubiegłych. Wykresy inflacji w Polsce można ponadto znaleźć w wielu serwisach ekonomicznych, takich jak np. Bankier.pl oraz Investing.com. Dostępne wykresy pozwalają na prześledzenie zmian inflacji nawet kilkadziesiąt lat wstecz.

Jeśli interesuje Cię podobna tematyka artykułów, wiele ciekawych znajdziesz w dziale finanse i inwestycje na łamach naszego portali. Opisujemy w nim m.in. obligacje skarbowe, kredyty hipoteczne, czy też wakacje kredytowe. Ciekawe i powiązane tematycznie treści znajdziesz również w dziale nieruchomości w Koszalinie

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl