Obligacje skarbowe – rodzaje, oprocentowanie, gdzie kupić?

Obligacje skarbowe - rodzaje, oprocentowanie, gdzie kupić

Obligacje skarbowe są od zawsze jednym z najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie. W ostatnim czasie stały się ponadto znacznie korzystniejszym sposobem na ulokowanie pieniędzy niż w wielu przypadkach lokaty bankowe. Na rynku są dostępne m.in. obligacje edytowane przez samorządy terytorialne oraz prywatne przedsiębiorstwa. Dziś zajmiemy się obligacjami skarbu państwa, które są najpowszechniej dostępne dla prywatnych inwestorów. Czym są obligacje skarbowe? Jakie są rodzaje obligacji skarbowych emitowanych przez państwo? Jakie jest oprocentowanie obligacji skarbowych? Gdzie można kupić obligacje skarbu państwa? Sprawdzamy!

Czym są obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które są sprzedawane przez Skarb Państwa za pośrednictwem Ministra Finansów. W ten sposób Państwo pożycza od inwestorów pieniądze na określony czas i zobowiązuje się wykupić obligacje za kwotę powiększoną z góry określone w liście emisyjnym oprocentowanie. Ze względu na to, że to Państwo jest gwarantem wykupu obligacji skarbowych, to właśnie ten sposób inwestowania uważa się za najbezpieczniejszy.

Jakie są rodzaje obligacji skarbowych?

Obligacje skarbowe można klasyfikować wg okresu czasu, na jaki są emitowane oraz sposobu naliczania odsetek. Ze względu na okres, jaki musi minąć do wykupu, obecnie dostępne są obligacje o okresie wykupu od 3 miesięcy do nawet 12 lat. Z kolei, jeśli chodzi o oprocentowanie to może być ono naliczanie w skali roku, uzależnione od wskaźnika inflacji lub aktualnie obowiązujących stóp procentowych. W przypadku poszczególnych emisji obligacje mogą się również różnić sposobem kapitalizacji odsetek. W momencie przygotowywania naszego artykułu (lipiec 2022), w ofercie są dostępne następujące obligacje:

  • 3-miesięczne (OTS),
  • roczne (ROR), 
  • 2-letnie (DOR), 
  • 3-letnie (TOZ), 
  • 4-letnie (COI), 
  • 10-letnie (EDO), 
  • 6-letnie (ROS),
  • 12-letnie (ROD).
Zobacz także:  Wielokrotna darowizna w rodzinie - przepisy, podatek i formalności

Ile kosztują obligacje skarbowe?

Cena jednej obligacji skarbowej w momencie emisji wynosi 100 zł – to właśnie taka kwota wystarczy, aby rozpocząć inwestycje w obligacje skarbowe. Z kolei w przypadku zamiany, np. posiadając już inne obligacje na rachunku i chcąc je zamienić na inne, cena najczęściej wynosi 99,90 lub 100 zł. Aktualna wartość posiadanych obligacji zmienia się w czasie i jest uzależniona od oprocentowania oraz sposobu naliczania odsetek. Zmiany wartości można śledzić na własnych rachunku maklerskim.

Jak jest naliczane oprocentowane obligacje skarbowe?

Oprocentowanie obligacji skarbowych zmienia się bardzo dynamicznie. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z szybko rosnąca inflacją oraz częstymi zmianami wysokości stóp procentowych przez NBP. Najkrótsze obligacje, np. trzymiesięczne, są często oprocentowane stałą, z góry określoną w skali roku stopą procentową i są wypłacane wyłącznie w dniu wykupu. W przypadku obligacji o dłuższym okresie wykupu np. roczny i dwuletnim, z góry określone oprocentowanie jest jedynie dla pierwszego, miesięcznego okresu odsetkowego. W kolejnych okresach oprocentowanie jest naliczane wg stopy referencyjnej, do której dodawana jest marża np. +0,25%.

Dostępne są również obligacje, gdzie oprocentowanie jest uzależnione od aktualnego wskaźnika WIBOR6M oraz inflacji. To właśnie obligacje antyinflacyjne są często najbardziej pożądane przez inwestorów. Jeśli chodzi o wypłatę odsetek, mogą być one wypłacane w okresach miesięcznych, półrocznych, rocznych, a wartość obligacji może podlegać kapitalizacji w kolejnych okresach odsetkowych.

Gdzie można kupić obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe można kupić na kilka sposobów: przez internet, przez telefon lub w placówce stacjonarnej. Najprostszym sposobem zakupu obligacji Skarbu Państwa jest zakup przez internet. Wystarczy wejść na stronę ObligacjeSkarbowe.pl, założyć konto i zweryfikować swoją tożsamość. To wystarczy, aby rozpocząć inwestycje w obligacje Skarbu Państwa. Zakup przez internet jest możliwy również za pośrednictwem strony inteligo.pl. 

Zobacz także:  Kalkulator rat kredytu hipotecznego - o ile wzrośnie rata?

Kolejnym ze sposobów zakupu obligacji jest złożenie dyspozycji drogą telefoniczną. Można to zrobić, dzwoniąc pod jeden z numerów wskazanych na powyższej stronie internetowej. Jeśli nie ma możliwości weryfikacji swojej tożsamości online, np. nie posiadasz nowego dowodu osobistego, konieczna może być wizyta w placówce stacjonarnej. Zakupu obligacji można dokonać w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP.

Czy obligacje skarbowe można sprzedać wcześniej, tj. przed datą wykupu ?

Tak, obligacje skarbowe można sprzedać wcześniej! Wiąże się to jednak z koniecznością wniesienia opłaty określonej w liście emisyjnym. W przypadku obligacji z krótką datą wykupu wynosi ona 50 lub 70 groszy za jednostkę. Z kolei w przypadku obligacji długoletnich, np. 10- lub 12-letnich, opłata wynosi 2 złote. Pomimo tego, inwestycja w obligacje indeksowane inflacją, stopą procentową lub WIBOR-em, może być opłacalna, nawet w przypadku chęci wcześniejszej sprzedaży.

Czy warto kupić obligacje skarbu państwa?

Na to pytanie niestety nie ma konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obligacje są uważane za jeden z bezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy. Cechuje je bezpieczeństwo, łatwość nabycia oraz przejrzyste zasady. Inwestując na giełdzie, musisz się liczyć ze spadkiem wartości akcji, a nawet wycofaniem spółki z obrotu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku inwestycji w inne instrumenty np. na rynku forex lub kryptowalut.

W przypadku obligacji skarbowych to Państwo jest gwarantem wykupu posiadanych jednostek i wypłaty należnych odsetek. Aby nie doszło do wykupu, Państwo musiałoby stać się niewypłacalne i ogłosić bankructwo, co zdarza się bardzo rzadko. Przykładem może być tutaj, chociażby wojna na Ukrainie, gdzie pomimo trwającego ataku agresora, Państwo jest wciąż wypłacalne.

Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, z pewnością znajdziesz je w dziale finanse i inwestycje na łamach naszego portalu. Na koniec zaznaczamy, że nasze artykuły nie są rekomendacjami w rozumieniu prawa i powinny być traktowane jedynie w charakterze informacyjnym. Szczegółowe informacje na temat obligacji skarbowych znajdziesz na stronie ObligacjeSkarbowe.pl.

Zobacz także:  Obligacje komunalne w Koszalinie - nowa emisja

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl