Kalkulator rat kredytu hipotecznego – o ile wzrośnie rata?

Kalkulator rat kredytu hipotecznego

Kalkulator rat kredytu hipotecznego to narzędzie, które pozwala zasymulować koszt związany z zaciągnięciem zobowiązania. Wysokość spłacanych comiesięcznie rat jest zależna bowiem od wielu czynników. Poza samą kwotą kredytu i okresem, na jaki jest zaciągnięty, kluczowa jest wysokość oprocentowania oraz marża banku. Gdzie znaleźć kalkulator kredytu hipotecznego? Jak sprawdzić o ile wzrośnie rata kredytu, jeśli zmieni się jego oprocentowanie w związku z podniesieniem stóp procentowych? Sprawdzamy!

Rządowy kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego

Rządowy kalkulator zmiany oprocentowania wysokości rat kredytu hipotecznego to jedno z najpopularniejszych obecnie narzędzi tego typu. Kalkulator jest dostępny pod adresem finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania. Narzędzie umożliwia symulację zmiany wysokości rat kredytowych w przypadku wzrostu lub spadku oprocentowania. Aby przeprowadzić symulację, wystarczy wprowadzić:

  • kwotę pozostałą do spłaty,
  • aktualną wysokość raty lub oprocentowanie kredytu,
  • datę spłaty ostatniej raty.

To wystarczy, aby przeprowadzić obliczenia i otrzymać wynik kalkulacji. Z wyników można dowiedzieć się:

  • jaka jest aktualna wysokość raty,
  • ile wynosi rata kapitałowa, a ile rata odsetkowa,
  • ile rat pozostało do końca kredytu,
  • jak zmieni się wysokość raty w przypadku, jeśli rata spadnie o 1 i 2 procent, a także, jeśli wzrośnie o 1, 2 lub 3 procent.

Wyniki prognoz są przedstawiane dodatkowo na przejrzystym wykresie. Pokazuje on, o ile zmniejszy się rata w przypadku obniżenia oprocentowania kredytu oraz o ile wzrośnie, jeśli oprocentowanie pójdzie w górę.

Dlaczego zmienia się wysokość raty kredytu hipotecznego?

Większość kredytów hipotecznych jest udzielana w oparciu o oprocentowanie zmienne. To z kolei, najczęściej, jest uzależnione od wskaźnika WIBOR. W związku z tym, że banki mają dowolność w ustalaniu oferty produktów kredytowych, do WIBOR jest doliczana marża bankowa. Z kolei sam WIBOR jest wskaźnikiem, który zmienia się codziennie na bazie danych publikowanych przez banki. WIBOR jest poniekąd skorelowany z wysokością stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP. Podpisując umowę z bankiem, zwróć uwagę, od czego uzależnione jest oprocentowanie kredytu. Najczęściej we wzorach stosuje się stawki WIBOR3M (3-miesięczny) oraz WIBOR6M (6-miesięczny). To determinuje, jak często aktualizowane będą raty spłacanego kredytu.

Zobacz także:  Oferty ubezpieczeń na życie 2024 - jak wybrać?

Jeśli szukasz artykułów o podobnej tematyce, zajrzyj do działu finanse i inwestycje. Znajdziesz w nim artykuły o tym, czym jest inflacja oraz stagflacja, a także dowiesz się wiele na temat obligacji skarbowych. Poruszamy również temat wakacji kredytowych. Treści o podobnej tematyce publikujemy ponadto w dziale nieruchomości w Koszalinie.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl