Stagflacja w Polsce – co to znaczy?

Stagflacja w Polsce

Ostatnie miesiące to gwałtowny wzrost inflacji w Polsce. Równolegle pojawiają się informacje o spowalniającej gospodarce oraz problemach w utrzymaniu ciągłości produkcji. Przyczyna takiego stanu jest upatrywana w pandemii koronawirusa oraz lockdownie, który jej towarzyszył. Niestety, wśród natłoku informacji, trafiamy również na takie o stagflacji, która może zagrażać naszej gospodarce? Czym jest stagflacja? Czy stagflacja już występuje w Polsce? W co warto inwestować w przypadku wystąpienia stagflacji? Na te pytanie odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.

Stagflacja – co to jest?

Stagflacja to połączenie stagnacji gospodarczej wraz z rosnącą inflacją. Podczas występowania zjawiska stagflacji rosną ceny, a jednocześnie spada podaż i produkcja jest ograniczana. W związku z tym zjawisko stagflacji może być postrzegane w pewnym sensie jako paradoks, a walka z nią jest znacznie utrudniona. Z jednej strony bowiem bank centralny powinien podnosić stopy procentowe, aby spowolnić tempo wzrostu cen. Z kolei z drugiej stopy procentowe powinny być utrzymywane na niskim poziomie, aby utrzymać odpowiednie tempo wzrostu gospodarczego. 

Stagflacja na świecie

Stagflacja to zjawisko, które występuje cyklicznie, a w historii mieliśmy z nią do czynienia w wielu zakątkach świata. Że stagflacja co jakiś czas boryka się gospodarka Stanów Zjednoczonych. Na przykład w latach 70-tych w USA obserwowaliśmy ponad 13-procentowy spadek produkcji, przy jednoczesnym wzroście inflacji do poziomu 12 procent. Osłabienie gospodarki skutkowało ponad 10-procentowym bezrobociem, które osiągnęło taki poziom po kilku latach od wystąpienia zjawiska stagflacji.

Czy Polsce grozi stagflacja?

Pojęcie stagflacji pojawia się coraz częściej w mediach również w kontekście polskiej gospodarki. W ostatnim czasie o obserwujemy gwałtowny wzrost inflacji, która w listopadzie przyspieszyła do rekordowego poziomu 7,7% w ujęciu rocznym. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się informacje o zrywaniu łańcuchów dostaw i przerwach w utrzymaniu ciągłości  produkcji. Nie bez znaczenia są rosnące koszty energii elektrycznej. W związku z tym coraz częściej pojawiają się informacje, o tym, że Polsce może grozić stagflacja.

Zobacz także:  Inwestycje w kryptowaluty - jak zacząć?

W co inwestować w czasie stagflacji?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań odnośnie stagflacji, jest to, w co warto inwestować w przypadku jej wystąpienia. Jak radzą ekonomiści, budowa portfela inwestycyjnego w stagflacji wymaga elastyczności, a jego układ powinien zawierać instrumenty antyinflacyjne. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nieruchomości w dobrych lokalizacjach, obligacje skarbowe oraz spółki dywidendowe. W przypadku giełdy okres niepewności w gospodarce może skutkować wysokimi wahaniami notowań, dlatego ekonomiści radzą skupić się na najpewniejszych spółkach. Wiele doświadczonych inwestorów w czasie stagflacji decyduje się również po prostu na zwiększenie udziału gotówki w swoich portfelu lub inwestycje w surowce naturalne, m.in. złoto. W przypadku złota warto jednak wcześniej zbadać sentyment panujący na rynku.

Inwestycje w dobie stagflacji wymagają dużej cierpliwości rozpoznania rynku. Do wszelkich sugestii i zaleceń analityków warto zawsze podchodzić z dystansem, a przy inwestycjach kierować się własnych doświadczeniem. Więcej informacji na podobne tematy znajdziesz w dziale “Finanse i inwestycje” znajdującym się na łamach naszego portalu.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl