Wkrótce w Koszalinie do użytku mieszkańców zostanie oddana sieć defibrylatorów AED. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego 2021. Projekt “40 Punktów Życia – defibrylatory AED w miejscach publicznych – bezpieczniejszy Koszalin” bardzo szybko zyskał aprobatę mieszkańców, którzy oddając swoje głosy, wybrali go do realizacji. Gdzie są zlokalizowane defibrylatory AED w Koszalinie? Jak działają defibrylatory oraz w jakich sytuacjach mogą uratować życie? Co warto wiedzieć o projekcie? Sprawdzamy!
Na skróty:
Gdzie są zlokalizowane defibrylatory AED w Koszalinie?
W ramach projektu Koszalin wzbogacił się o 40 defibrylatorów. 32 urządzenia stacjonarne są zlokalizowane (lub wkrótce będą) w przestrzeni publicznej. “Punkty życia” znajdują się w różnych częściach miasta, co znacznie przyspiesza do nich dostęp w nagłych przypadkach. Defibrylatory są oznaczone specjalną tablicą, a każdy z “Punktów życia” ma przypisany indywidualny numer #. Sam defibrylator jest przykryty zieloną kopułą z symbolem lekarskiego krzyża oraz serca z błyskawicą. Pozostałe 8 defibrylatorów jest mobilnych, z czego 5 znajduje się w autobusach MZK Koszalin, 2 w pojazdach straży miejskiej, a jeden w radiowozie koszalińskiej policji.
Mapa defibrylatorów AED w Koszalinie
Aby ułatwić odnalezienie najbliższej lokalizacji defibrylatora AED w Koszalinie, inicjatorzy akcji udostępnili mapę urządzeń, którą przedstawiamy poniżej.
Kto jest autorem projektu “Punktów życia” w Koszalinie?
“Punkty życia”, czyli sieć ogólnodostępnych defibrylatorów w Koszalinie, powstała dzięki projektowi złożonemu w ramach Budżetu Obywatelskiego z 2021 roku. Autorami projektu byli Paulina Waluk-Szyperska, Michał Pelc oraz Tomasz Molesztak. Celem projektu było poprawienie dostępu do urządzeń ratujących życie w przypadku zatrzymania akcji serca. Ważnym aspektem jest ponadto zwiększenie świadomości Koszalinian z zakresu niesienie pierwszej pomocy. Koszt projektu, uwzględniający zakup i montaż urządzeń oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla Koszalinian, wyniósł ok. 760 tys. złotych.
Co to jest defibrylator AED?
Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie służące do udzielania pierwszej pomocy przy nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK). Jest użyteczne zwłaszcza w przypadku migotania komór serca (VF) lub częstoskurczu komorowego (VT), które są częstymi przyczynami nagłego zgonu. Defibrylator AED jest bardzo ważnym urządzeniem do ratowania życia w sytuacjach nagłych. Dlatego bardzo ważna jest jego dostępność w miejscach publicznych, takich jak lotnisko, centra handlowe, stadiony, szkoły, uczelnie wyższe i inne miejsca z dużym natężeniem ludzi. AED jest łatwy w obsłudze i może być używany przez osoby bez specjalistycznej wiedzy medycznej. To może znacznie zwiększyć szansę na przeżycie osoby doznającej nagłego zatrzymania krążenia.
Jak działa defibrylator AED?
AED jest automatycznym defibrylatorem, który działa poprzez dostarczanie prądu elektrycznego do serca, aby przywrócić jego rytm. Urządzenie ma wbudowany system rozpoznawania rytmu serca i automatycznie decyduje, czy defibrylacja jest potrzebna. Jeśli tak, to AED dostarcza krótki impuls elektryczny, który pozwala na powrót do normalnego rytmu serca. Z obsługą urządzenia poradzi sobie każdy, gdyż urządzenie wydaje komunikaty głosowe odnośnie kolejnych kroków postępowania.
Warto wiedzieć, że urządzenie samo decyduje o konieczności wysłania impulsu elektrycznego. Jeśli zostanie podłączone, a defibrylacja nie będzie konieczna, wówczas impuls nie jest dostarczany. Dlatego jeśli wahasz się, czy defibrylacja jest potrzebna, nie miej obaw i zastosuj urządzenie. W ten sposób możesz uratować komuś życie, a pomoc jest najbardziej potrzebna w pierwszych minutach po zatrzymaniu akcji serca. Pamiętaj również, aby wezwać karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.
Optymalny sposób wykorzystania środków z budżetu obywatelskiego
Projekt “Punkty życia” w Koszalinie jest świetnym przykładem, w jaki powinny być zagospodarowywane środki z budżetu obywatelskiego. Liczymy, że w kolejnych latach liczba tego typu projektów poddawanych pod głosowanie będzie rosła w stosunku do tych związanych z remontami dróg, chodników i budową innej, podstawowej infrastruktury drogowej, które to zdominowały budżet obywatelski w 2022 roku…
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nasz portal w mediach społecznościowych! Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania działu wiadomości z Koszalina. To właśnie w tym dziale poruszamy ważne tematy związane z życiem naszego miasta.