Defibrylatory AED w Koszalinie, czyli ogólnodostępne “Punkty życia”

Defibrylatory AED w Koszalinie

Wkrótce w Koszalinie do użytku mieszkańców zostanie oddana sieć defibrylatorów AED. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego 2021. Projekt “40 Punktów Życia – defibrylatory AED w miejscach publicznych – bezpieczniejszy Koszalin” bardzo szybko zyskał aprobatę mieszkańców, którzy oddając swoje głosy, wybrali go do realizacji. Gdzie są zlokalizowane defibrylatory AED w Koszalinie? Jak działają defibrylatory oraz w jakich sytuacjach mogą uratować życie? Co warto wiedzieć o projekcie? Sprawdzamy!


Gdzie są zlokalizowane defibrylatory AED w Koszalinie?

W ramach projektu Koszalin wzbogacił się o 40 defibrylatorów. 32 urządzenia stacjonarne są zlokalizowane (lub wkrótce będą) w przestrzeni publicznej. “Punkty życia” znajdują się w różnych częściach miasta, co znacznie przyspiesza do nich dostęp w nagłych przypadkach. Defibrylatory są oznaczone specjalną tablicą, a każdy z “Punktów życia” ma przypisany indywidualny numer #. Sam defibrylator jest przykryty zieloną kopułą z symbolem lekarskiego krzyża oraz serca z błyskawicą. Pozostałe 8 defibrylatorów jest mobilnych, z czego 5 znajduje się w autobusach MZK Koszalin, 2 w pojazdach straży miejskiej, a jeden w radiowozie koszalińskiej policji.

AED nad Dzierżęcinką w Koszalinie
Defibrylator w Koszalinie
Defibrylator AED w Koszalinie w miejscu publicznym
Defibrylator AED w Koszalinie na Wodnej Dolinie
Jak użyć automatyczny defibrylator

Mapa defibrylatorów AED w Koszalinie

Aby ułatwić odnalezienie najbliższej lokalizacji defibrylatora AED w Koszalinie, inicjatorzy akcji udostępnili mapę urządzeń, którą przedstawiamy poniżej.


Kto jest autorem projektu “Punktów życia” w Koszalinie?

“Punkty życia”, czyli sieć ogólnodostępnych defibrylatorów w Koszalinie, powstała dzięki projektowi złożonemu w ramach Budżetu Obywatelskiego z 2021 roku. Autorami projektu byli Paulina Waluk-Szyperska, Michał Pelc oraz Tomasz Molesztak. Celem projektu było poprawienie dostępu do urządzeń ratujących życie w przypadku zatrzymania akcji serca. Ważnym aspektem jest ponadto zwiększenie świadomości Koszalinian z zakresu niesienie pierwszej pomocy. Koszt projektu, uwzględniający zakup i montaż urządzeń oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla Koszalinian, wyniósł ok. 760 tys. złotych.

Defibrylatory AED sfinansowane z budżetu obywatelskiego

Co to jest defibrylator AED?

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie służące do udzielania pierwszej pomocy przy nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK). Jest użyteczne zwłaszcza w przypadku migotania komór serca (VF) lub częstoskurczu komorowego (VT), które są częstymi przyczynami nagłego zgonu. Defibrylator AED jest bardzo ważnym urządzeniem do ratowania życia w sytuacjach nagłych. Dlatego bardzo ważna jest jego dostępność w miejscach publicznych, takich jak lotnisko, centra handlowe, stadiony, szkoły, uczelnie wyższe i inne miejsca z dużym natężeniem ludzi. AED jest łatwy w obsłudze i może być używany przez osoby bez specjalistycznej wiedzy medycznej. To może znacznie zwiększyć szansę na przeżycie osoby doznającej nagłego zatrzymania krążenia.

Zobacz także:  Najpopularniejsze portale internetowe w Koszalinie [2025]

Jak działa defibrylator AED?

AED jest automatycznym defibrylatorem, który działa poprzez dostarczanie prądu elektrycznego do serca, aby przywrócić jego rytm. Urządzenie ma wbudowany system rozpoznawania rytmu serca i automatycznie decyduje, czy defibrylacja jest potrzebna. Jeśli tak, to AED dostarcza krótki impuls elektryczny, który pozwala na powrót do normalnego rytmu serca. Z obsługą urządzenia poradzi sobie każdy, gdyż urządzenie wydaje komunikaty głosowe odnośnie kolejnych kroków postępowania.

Warto wiedzieć, że urządzenie samo decyduje o konieczności wysłania impulsu elektrycznego. Jeśli zostanie podłączone, a defibrylacja nie będzie konieczna, wówczas impuls nie jest dostarczany. Dlatego jeśli wahasz się, czy defibrylacja jest potrzebna, nie miej obaw i zastosuj urządzenie. W ten sposób możesz uratować komuś życie, a pomoc jest najbardziej potrzebna w pierwszych minutach po zatrzymaniu akcji serca. Pamiętaj również, aby wezwać karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.

Defibrylatory AED w Koszalinie, czyli Punkty życia

Optymalny sposób wykorzystania środków z budżetu obywatelskiego

Projekt “Punkty życia” w Koszalinie jest świetnym przykładem, w jaki powinny być zagospodarowywane środki z budżetu obywatelskiego. Liczymy, że w kolejnych latach liczba tego typu projektów poddawanych pod głosowanie będzie rosła w stosunku do tych związanych z remontami dróg, chodników i budową innej, podstawowej infrastruktury drogowej, które to zdominowały budżet obywatelski w 2022 roku…

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nasz portal w mediach społecznościowych! Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania działu wiadomości z Koszalina. To właśnie w tym dziale poruszamy ważne tematy związane z życiem naszego miasta.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl