Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Lotnisko Koszalin, czyli który port lotniczy jest najbliżej Koszalina?

Lotnisko Koszalin, czyli które port lotniczy jest najbliżej Koszalina

Lotniska w Koszalinie niestety nie ma i nie zapowiada się, aby wkrótce mieszkańcy mieli możliwość korzystania z lokalnego portu lotniczego. Co prawda, wiele lat temu w pobliskim Zegrzu Pomorskim całkiem prężnie funkcjonował terminal pasażerski. Niestety historia lotniska w Koszalinie potoczyła się w złym kierunku. Dziś osoby chcące wybrać się w podróż samolotem, muszą skorzystać z usług innego lotniska. Które lotnisko jest najbliżej Koszalina? Jak wygląda historia portu lotniczego w Koszalinie? A może istnieje szansa na to, aby Koszalin znów miał własne lotnisko pasażerskie? Sprawdzamy!

Lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie

Lotnisko Koszalin-Zegrze Pomorskie, oznaczone symbolem EPKZ (wcześniej EPKO), istniało do 2020 roku. W latach 1965-1991 koszaliński port lotniczy regularnie obsługiwał ruch pasażerski na wielu trasach. Z lotniska oddalonego zaledwie 25 kilometrów od centrum Koszalina korzystało przeciętnie od 50 do 55 tysięcy pasażerów rocznie. Planowano nawet rozbudowę terminala pasażerskiego, jednak w 1991 roku plany zaniechano, a lotnisko zamknięto dla ruchu pasażerskiego.

W 2004 roku podjęto ponowną próbę jego reaktywacji, a w 2009 roku na lotnisku obsłużono nawet około 19 tysięcy pasażerów, jednak plan dalszego rozwoju legł w gruzach. Kolejna szansa na lotnisko w Koszalinie pojawiła się wraz z ujęciem go w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego. Zgodnie z założeniami nowoczesne lotnisko miało być gotowe w 2020 roku. Środki na inwestycję jednak wycofano, po tym, jak Unia Europejska ogłosiła zaprzestanie wspierania rozwoju lotnisk regionalnych. Po 2004 roku, przez kilkanaście lat z lotniska pod Zegrzem Pomorskim korzystał Aeroklub Koszaliński. W 2020 roku teren portu lotniczego został jednak przejęty przez Wojska Lądowe, a lotnisko przestało pełnić również funkcję aeroklubowego.

Zobacz także:  Zoo w Koszalinie lub okolicach - gdzie jest najbliższe?

Na chwilę obecną nie jest znana przyszłość lotniska i pasa startowego pod Koszalinem. Wiele osób wciąż ma nadzieje, że wybetonowany pas startowy o długości 2,5 kilometra będzie znów kiedyś wykorzystywany do startów i lądowań samolotów pasażerskich. Dziś mieszkańcom regionu pozostaje korzystać z innych lotnisk, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Jakie lotniska pasażerskie są najbliżej Koszalina?

Dla osób poszukujących lotniska w pobliżu Koszalina, które obsługuje regularny ruch pasażerski, nie mamy dobrych informacji. Porty lotnicze, z których korzystają popularne linie lotnicze, są oddalone od Koszalina ponad 100 kilometrów. Dobra informacja jest taka, że dojazd do nich jest możliwy na kilka sposobów, zarówno własnym samochodem, jak i komunikacją miejską. Ponadto w Koszalinie działają firmy taksówkarskie, które świadczą usługi dowozu na lotnisko. Tak więc, gdzie są najbliższe lotniska w pobliżu Koszalina?

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność

Odległość od Koszalina: ok. 130 km
Czas dojazdu samochodem: ok. 1h 15min

Port Lotniczy w Szczecinie to lotnisko, które jest położone najbliżej Koszalina. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów (EPSC) jest oddalony około 130 kilometrów od centrum naszego miasta. Dojazd do Goleniowa z Koszalina zajmuje drogą ekspresową S6 nieco ponad godzinę. To sprawia, że właśnie to lotnisko jest bardzo często wybierane przez Koszalinian. Ze szczecińskiego lotniska regularnie odbywają się loty m.in. do Wielkiej Brytanii i Norwegii. Ponadto w sezonie wakacyjnym z portu lotniczego korzystają linie charterowe, organizując loty do wielu atrakcyjnych turystycznie części Europy. To właśnie lotnisko w Szczecinie jest optymalnym wyborem, dla tych, którzy mieszkają za granicą i planują spędzić urlop nad polskim morzem. Szczecin-Goleniów wybiera wielu Polaków, którzy

Loty z lotniska w Szczecinie, które jest położone najbliżej Koszalina
Z oddalonego około 130 kilometrów od Koszalina lotniska w Szczecinie, odlatują samoloty m.in. do Wielkiej Brytanii oraz Norwegii

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Odległość od Koszalina: ok. 180 km
Czas dojazdu samochodem: ok. 2h 30min

Port Lotniczy w Gdańsku jest oddalony od Koszalina około 180 kilometrów na wschód. Dojazd na gdańskie lotnisko (EPGD) zajmuje samochodem około 2,5 godziny. Ponadto do Trójmiasta można dojechać wygodnie bezpośrednim pociągiem odjeżdżającym z dworca PKP w Koszalinie. Siatka połączeń z gdańskiego portu lotniczego jest bardzo dobrze rozbudowana. Z Gdańska można polecieć m.in. do Danii, Niemiec, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Francji. Również wiele wycieczek zagranicznych obejmuje wyloty z Gdańska, a biura podróży korzystają wówczas z lotów czarterowych.

Zobacz także:  Jezioro Jamno - atrakcje, informacje i ciekawostki o Jamnie

Port Lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo im. Ignacego Jana Paderewskiego

Odległość od Koszalina: ok. 195 km
Czas dojazdu samochodem: ok. 3h

Lotnisko w Bydgoszczy znajduje się w odległości około 195 kilometrów od centrum Koszalina. Odległość jest podobna do tej dzieląca Koszalin i Gdańsk, jednak dojazd do Bydgoszczy zajmuje nieco więcej czasu, bo około 3 godzin. Z lotniska w Bydgoszczy (EPBY) odlatują samoloty m.in. do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Ponadto z bydgoskiego portu lotniczego korzysta LOT, oferując transport na trasach krajowych.

Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego

Odległość od Koszalina: ok. 240 km
Czas dojazdu samochodem: ok. 3h 30min

Port Lotniczy Poznań-Ławica jest położony około 240 kilometrów na południe od Koszalina. Dojazd samochodem do Poznania zajmuje około 3,5 godziny. Ponadto na lotnisko można dojechać komunikacją miejską, korzystając z pociągów odjeżdżających z koszalińskiego dworca PKP. W przypadku dojazdu własnym samochodem warto rozważyć pozostawienie go na którymś z płatnych parkingów zlokalizowanych w bliskiej okolicy portu lotniczego. Siatka połączeń z poznańskiej Ławicy jest bardzo dobrze rozbudowana.

Port Lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta

Odległość od Koszalina: ok. 180 km
Czas dojazdu samochodem: ok. 2h 30min

Wielu mieszkańców Koszalina lata również z lotniska w Berlinie. Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta to lotnisko, z którego odlatują samoloty nawet do najdalszych zakątków świata. Lotnisko w Berlinie jest oddalone od Koszalina zaledwie 180 kilometrów. To sprawia, że dojazd drogą ekspresową S6 zajmuje zaledwie 2,5 godziny. Wokół lotniska jest dostępnych wiele miejsc parkingowych, a rezerwacji miejsca na którymś z przylotniskowych parkingów, można dokonać online.

Lotnisko w Berlinie - wygodny dojazd z Koszalina
Dojazd z Koszalina na lotnisko w Berlinie jest bardzo wygodny

Lotniska aeroklubowe w okolicach Koszalina

Jeśli marzysz o lataniu samolotem, dobrym pomysłem będzie wybranie się na lotnisko aeroklubowe. Niestety, Aeroklub Koszaliński musiał opuścić teren lotniska w Zegrzu Pomorskim, wraz z przejęciem terenów przez wojsko. Obecnie Aeroklub Koszaliński nie dysponuje własnym lotniskiem. Sprawdźmy, gdzie w okolicach Koszalina znajdują się lotniska aeroklubowe.

Paralotniarstwo w okolicach Koszalina
Paralotniarstwo to coraz popularniejszy sport wśród adeptów lotnictwa

Lotnisko Bagicz w Kołobrzegu

Odległość od Koszalina: ok. 40 km
Czas dojazdu samochodem: ok. 35min

Zobacz także:  Sarbinowo - atrakcje turystyczne, noclegi, dojazd

Lotnisko Bagicz w Kołobrzegu to dawne wojskowe lotnisko, które dziś wykorzystywane jest do celów sportowych. Z lotniska położonego pomiędzy Kołobrzegiem a Ustroniem Morskim korzysta ponadto kilka prywatnych firm. Na miejscu organizowane są m.in. loty widokowe oraz skoki ze spadochronu. Przy aeroklubie działa ponadto sekcja modelarska. Lotnisko Bagicz jest lotniskiem położonym najbliżej Koszalina.

Lotnisko Słupsk-Krępa Słupska

Odległość od Koszalina: ok. 85 km
Czas dojazdu samochodem: ok. 1h 20min

Lotnisko w Krępie Słupskiej pod Słupskiem (EPSK) to trawiaste lotnisko sportowe. Korzysta z niego Aeroklub Słupski w ramach którego działa sekcja samolotowa, szybowcowa, paralotniowa oraz modelarska. Aeroklub Słupski organizuje loty widokowe, które można zakupić również jak prezent dla najbliższych.

Z którego lotniska można lecieć na wakacje, mieszkając w Koszalinie?

Jak z pewnością zauważyłeś, czytając nasz artykuł, istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o lotnictwo pasażerskie, mieszkając w Koszalinie. Najbliższe lotnisko jest oddalone od Koszalina zaledwie 130 kilometrów i znajduje się w Szczecinie. Poszukując odpowiedniego połączenia lotniczego, warto zapoznać się również z ofertą lotnisk w Gdańsku, Bydgoszczy lub Poznaniu. Dobrym wyborem, ze względu na liczbę dostępnych połączeń, może okazać się lot z Berlina. Dojazd na lotnisko w Niemczech jest bardzo wygodny i z zajmuje niewiele więcej czasu niż na któreś z polskich lotnisk zlokalizowanych najbliżej Koszalina.

Jeśli mieszkasz w Koszalinie, z pewnością znajdziesz dużo więcej podobnych, ciekawych treści na łamach naszego portalu. W dziale atrakcje w Koszalinie pomagamy znaleźć odpowiedź na pytanie, co ciekawego można robić w naszym mieście. Z kolei dział turystyka to wiele ciekawych artykułów, z których, mieszkając w Koszalinie, można czerpać inspiracje i planować nieco dalsze podróże.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl