Sanepid Koszalin, czyli Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koszalinie

Sanepid Koszalin, czyli Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koszalinie

Sanepid to instytucja, która została powołana do realizacji wielu zadań. Głównym z nich jest nadzór nad warunkami higienicznymi, między innymi tam, gdzie przetwarzana i sprzedawana jest żywność. To właśnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne wydają tzw. książeczki sanepidowskie, a także przestrzeganie przepisów sanitarnych w lokalach gastronomicznych. Również w naszym mieście znajduje się oddział PSSE. Gdzie jest zlokalizowany Sanepid w Koszalinie? W jakich godzinach jest czynny? Czym się zajmuje? Jak uzyskać i ile kosztuje książeczka sanepidowska w Koszalinie? Sprawdzamy!

Jaki jest adres Sanepidu w Koszalinie?

Sanepid w Koszalinie znajduje się przy ulicy Zwycięstwa 136. Budynek Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mieści się w okolicach dużego ronda, gdzie z ulicą Zwycięstwa krzyżują się ulice Wojska Polskiego, Pileckiego oraz Stawisińskiego. Od rynku staromiejskiego i Urzędu Miasta budynek Sanepidu dzieli odległość niespełna 1 kilometra w kierunku wschodnim. Wybierając się samochodem do Sanepidu, swój pojazd najlepiej zostawić na parkingu przy ulicy Jana Matejki po przeciwnej stronie ulicy Zwycięstwa. Miejsce parkingowe można również znaleźć przy ulicy Wojska Polskiego.

W jakich godzinach jest czynny Sanepid w Koszalinie?

Sanepid w Koszalinie jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 rano do 15:00 po południu. Z kolei w weekendy koszalińska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna jest zamknięta. Ponadto chcąc załatwić sprawy w PSSE w dni okołoświąteczne, warto wcześniej skontaktować się z jednostką i potwierdzić, czy godziny pracy są wówczas standardowe.

Jaki jest numer telefonu do Sanepidu w Koszalinie?

Numer telefonu do Sanepidu w Koszalinie to 943424085. Wybierając ten numer, można połączyć się z centralą telefoniczną PSSE w Koszalinie, a następnie poprosić o połączenie z odpowiednim numerem wewnętrznym. Jednym z najczęściej wybieranych numerów wewnętrznych jest numer 210, pod którym można załatwić sprawy związane z uzyskaniem tzw. książeczki sanepidowskiej.

Czym zajmuje się Sanepid w Koszalinie?

Lista zadań koszalińskiego Sanepidu jest bardzo długa, a w jednostce działa kilka sekcji. Oddział Nadzoru Sanitarnego to sekcje higieny pracy, komunalnej, żywności oraz dzieci i młodzieży. W PSSE Koszalin znajduje się również sekcja epidemiologii oraz zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. W koszalińskim Sanepidzie znajduje się również stanowisko ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia. Sanepid publikuje cyklicznie raportu dotyczące stanu sanitarnego powiatu koszalińskiego, a także monitoruje stan wody. Na stronie jednostki są publikowane bieżące informacje o wszelkich zagrożeniach w rejonie.

Książeczka sanepidowska w Koszalinie, czyli orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych

W Sanepidzie można wyrobić tzw. książeczkę sanepidowską (książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych), która jest niezbędna do wykonywania pracy w wielu zawodach. Warto wspomnieć, że oficjalnie przestała ona obowiązywać wiele lat temu. Dziś wciąż tym mianem często określa się orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Muszą je posiadać wszystkie osoby pracujące w gastronomii, zarówno kucharze, jak i kelnerzy.  Aby wyrobić książeczkę sanepidowską w Koszalinie, należy stawić się w oddziale Sanepidu trzykrotnie. Konieczne jest dostarczenie trzech próbek kału, które są badane pod kątem m.in. nosicielstwa Salmonella i Shigella.

Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej, czyli uzyskania orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych wynosi około 200 złotych. Konieczne jest trzykrotne badanie kału na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella, którego koszt, wg obecnie obowiązującego cennika, wynosi w Sanepidzie 135 złotych. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza medycyny pracy. Jej koszt nie jest stały i zależy od danego gabinetu. Standardowo za wystawienie orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych zapłacimy około 60 złotych.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny. Jeśli szukasz więcej informacji na temat instytucji i urzędów działających na terenie Koszalina, znajdziesz je w dziale miejski poradnik. Zachęcamy do częstego odwiedzania naszego portalu, gdyż baza artykułów powiększa się z dnia na dzień.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl