Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Taras z palet – czy warto zbudować?

Taras z palet z dodatkową warstwą desek

Chcąc wykończyć lub zbudować taras przy domu, opcji jest bardzo wiele. Można do tego wykorzystać standardowe sposoby, takie jak budowa tarasu ze specjalnej kostki, desek drewnianych, bądź też z materiałów kompozytowych. W ostatnim czasie to te ostatnie cieszą się rosnącą popularnością. Istnieje również wiele alternatywnych, budżetowych sposobów na zbudowanie tarasu. Jednym z nich jest taras z palet. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Jak zbudować taras z palet? Jakie palety wybrać, aby służyły jak najdłużej? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym poradniku z kategorii dom i ogród!

Budowa tarasu z palet – czy warto?

Pierwszym pytaniem, które często pojawia się jako pierwszy przy okazji tarasów z palet, jest to, czy warto zdecydować się na tę technologię. Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Niemniej estetycznie i dobrze wykonany taras z palet może robić finalnie piorunujące wrażenie. Tego typu rozwiązanie może niczym nie odbiegać od tradycyjnych sposobów zabudowy tarasów, takich jak deski kompozytowe czy też specjalna kostka. Wiele osób ma często bowiem mylne wrażenie o konstrukcjach z palet. Aby osiągnąć oczekiwany rezultat, należy jednak odpowiednio przygotować projekt, wybrać optymalny materiał, a także poświęcić wiele czasu na dopieszczenie każdego szczegółu.

Jakie palety na taras?

Kluczową kwestią w przypadku budowy tarasu z palet jest wybór materiału. To właśnie odpowiednio dobrane palety mają największy wpływ na ostateczny wygląd zabudowy. Warto wybrać palety EURO, zwane również europaletami lub jako EPAL. Ich standardowy rozmiar jest określony przez europejskie normy i wynosi 1200×800 mm. Europalety cechują się również odpowiednią nośnością, która może wynosić nawet 1500 kilogramów. Przy budowie tarasu warto zdecydować się na europalety, również z powodu ich szerokiej dostępności.

Zobacz także:  Fotowoltaika w Koszalinie - jak znaleźć najtańsze panele fotowoltaiczne?

Poszukując palet, rozejrzyj się za ich producentem w swojej okolicy. Opcją budżetową jest zakup używanych palet, jednak te w przypadku tarasu mogą niekorzystnie wyglądać i wymagać więcej obróbki wstępnej. Nowe palety również będą wymagały szlifowania, jednak unikniesz dodatkowych problemów, takich jak połamane deski. Warto wspomnieć, że obecnie wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje palety ze szlifowanymi deskami. To jednak najdroższa opcja.

Nowe palety na taras
Decydując się na taras z desek, warto wybrać nowe, nieużywane palety

Ile kosztują palety na taras?

Ceny europalet, które są zalecane do budowy tarasu, mogą się znacznie różnić. W przypadku używanych palet wpływ na ich cenę ma przede wszystkich ich stan. Unikaj zakupu palet na których wcześniej przewożono różne chemikalia, które spowodowały trwałe odbarwienia. Ceny używanych palet zaczynają się już od kilkunastu złotych. Nowe palety są w wielu przypadkach co najmniej dwukrotnie droższe od używanych. Te wykonane z materiałów pierwszego gatunku mogą kosztować od 60 złotych wzwyż. Ceny mogą się jednak różnić ze względu na lokalizację, a także zmieniać wraz z biegiem czasu. Aktualne ceny palet znajdziesz m.in. w serwisach ogłoszeniowych takich jak OLX lub Allegro Lokalnie. W przypadku Koszalina to właśnie tam swoje ogłoszenia zamieszczają sprzedawcy z regionu.Przed podjęciem decyzji o wyborze palet jako materiału na wykończenie tarasu, warto dokładnie obliczyć ostateczny koszt. W wielu przypadkach może się okazać, że któraś z tradycyjnych metod wykończenia tarasu okaże się niewiele droższa.

Meble z palet - fotel, stolik oraz kanapa
Dużą popularnością cieszą się również meble tarasowe z palet

O czym warto pamiętać, budując taras z palet?

Decydując się na budowę tarasu z palet, warto wiedzieć, że musisz zakupić ich nieco więcej, aniżeli potrzeba do ułożenia samej konstrukcji. Przestrzenie pomiędzy deskami na paletach należy bowiem wypełnić deskami, zdemontowanymi z innych palet. W ten sposób taras z palet będzie wyglądał znacznie bardziej atrakcyjnie, a także będzie praktyczniejszy w użytkowaniu. Często na palety kładziona jest również dodatkowa warstwa desek lub klepki drewnianej. Materiałem uzupełniającym konstrukcję mogą być również płyty OSB. Strefy boczne należy również uzupełnić deskami, a całość pomalować odpowiednią farbą odporną na warunki atmosferyczne. Do ułożenia konstrukcji konieczne jest również odpowiednie utwardzenie terenu. Do tego celu najczęściej używane są bloczki betonowe lub pustaki. Dobrą stroną wyboru tarasu z palet jest to, że cały projekt i konstrukcję DIY można w pełni zrealizować wg własnego pomysłu, z zastosowaniem własnych rozwiązań.

Zobacz także:  Kotły i piece - jakie są różnice?

Jeśli szukasz artykułów o podobnej tematyce, znajdziesz je w dziale dom i ogród na łamach naszego portalu. Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania portalu KoszalinCity.pl, gdyż baza artykułów jest aktualizowana na bieżąco.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl