Koszalin dołączył do listy miast, w których mieszkańcy mają możliwość zakupu taniego węgla, czyli węgla po preferencyjnych cenach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde gospodarstwo domowe spełniające odpowiednie kryteria, będzie mogło nabyć do 3 ton węgla w niższej, niż w rynkowej cenie. Warunki zakupu reguluje ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, powszechnie zwana ustawą węglową. Jak kupić węgiel po preferencyjnej cenie w Koszalinie? Ile kosztuje tona węgla sprzedawanego przez miasta i gminy? Sprawdzamy!
Na skróty:
Kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie w Koszalinie?
Węgiel po preferencyjnej cenie mogą zakupić mieszkańcy gospodarstw domowych na rzecz, których jest dokonywany zakup węgla – to podstawowy warunek, jaki należy spełnić. Ponadto gospodarstwo musi być prowadzone na terenie danej gminy, a wnioskodawca jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego, jego wniosek jest w trakcie rozpatrywania, albo już dodatek otrzymał. Konieczne jest również wcześniejsze zgłoszenie budynku do centralnej ewidencji emisyjności budynków z głównym źródłem ogrzewania wskazanym jako węgiel.
Ile kosztuje węgiel w Koszalinie sprzedawany po preferencyjnej cenie?
Preferencyjna cena węgla w Koszalinie wynosi 2200 złotych za tonę. Jest to maksymalna stawka wskazana przez ustawodawcę, w przypadku, jeśli sprzedaż jest prowadzona przez inny podmiot, a nie samą gminę. A tak właśnie jest w Koszalinie. Sprzedażą węgla zajmuje się firma X-Comfort, która wyraziła chęć współpracy w tym zakresie.
Jak kupić tani węgiel po preferencyjnej cenie w Koszalinie?
Aby kupić tani węgiel w Koszalinie po preferencyjnej cenie, należy postępować zgodnie z ustalonymi w ustawie procedurami. Pierwszym krokiem jest uzyskanie zaświadczenia o uprawnieniu do zakupu węgla. Zaświadczenie można uzyskać w Centrum Usług Społecznych, a wzór wniosku o jego wystawienie jest dostępny w siedzibie CUS Koszalin przy alei Monte Cassino 2. Wzór w PDF można ponadto pobrać z oficjalnej strony urzędu. Warto dodać, że za uzyskanie zaświadczenia nie jest pobierana żadna opłata.
Kolejnym krokiem jest kontakt ze wskazaną przez urząd firmą, zajmującą się sprzedażą węgla po preferencyjnej cenie na terenie gminy. W przypadku Koszalina jest to firma X-Comfort, a miejscem sprzedaży opału jest plac przy ulicy Mieszka I 28. Po ustaleniu ilości zamawianego węgla całą kwotę zapłaty należy wpłacić na rachunek wskazany przez sprzedawcę. Sprzedaż opału jest realizowana w terminie do 5 dni roboczych od momentu wpłaty na rachunek. Zamawiający ma ponadto obowiązek przekazania sprzedawcy zaświadczenia uzyskanego w CUS oraz dowodu tożsamości, na podstawie którego będzie wystawiona faktura zakupu.
Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, zajrzyj do działu miejski poradnik. To właśnie tam poruszamy kwestie, ułatwiające codzienne życie w Koszalinie.