Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

CUS Koszalin, czyli Centrum Usług Społecznych w Koszalinie (dawniej MOPR)

CUS Koszalin - Centrum Usług Społecznych w Koszalinie - MOPR - MOPS

Centrum Usług Społecznych w Koszalinie to jeden z najmłodszych urzędów w naszym mieście. CUS Koszalin powstał w drugiej połowie 2021 roku i przejął funkcję Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR Koszalin). To właśnie w Centrum Usług Społecznych można załatwić dziś większość spraw z zakresu pomocy społecznej. Koszaliński CUS realizuje zarówno gminne, jak i powiatowe zadania, a pełna lista świadczonych usług jest bardzo długa. Gdzie znajduje się Centrum Usług Społecznych w Koszalinie? Jakie wnioski można złożyć w urzędzie? W jakich godzinach jest otwarty CUS, dawniej MOPR Koszalin? Sprawdź, w naszym dzisiejszym poradniku!

MOPR Koszalin, czyli Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie

Jak już wspomnieliśmy na wstępie naszego artykułu, MOPR Koszalin zakończył swoją działalność z dniem 30 czerwca 2021 roku. Od 1 lipca 2021 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie został przekształcony w Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. To właśnie w CUS Koszalin można załatwić wszystkie sprawy, które niegdyś załatwiała się w MOPR Koszalin. Dla usługobiorców praktycznie nic się nie zmieniło – wszystkie sprawy załatwia się w tej samej lokalizacji i budynku, gdzie wcześniej zlokalizowany był koszaliński MOPR. Warto wspomnieć, że CUS, dawniej MOPR, jest określany przez wielu mieszkańców wciąż jako MOPS, czyli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszalinie.

Gdzie jest zlokalizowany Centrum Usług Społecznych w Koszalinie?

Centrum Usług Społecznych w Koszalinie, dawniej MOPR Koszalin, jest zlokalizowane przy alei Monte Cassino 2. W bezpośrednim sąsiedztwie CUS Koszalin znajduje się m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie (Biuro zamiejscowe) oraz filia Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Po przeciwnej stronie alei Monte Cassino znajduje się Park im. Tadeusza Kościuszki. Chcąc załatwić swoje sprawy w urzędzie, swój samochód można pozostawić na parkingu znajdującym się bezpośrednio przy budynku. 

Zobacz także:  Technikum Koszalin, czyli jakie technika są w Koszalinie?

W jakich godzinach jest otwarte CUS Koszalin?

Centrum Usług Społecznych w Koszalinie jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:00. Aby załatwić sprawę osobiście, po przybyciu należy pobrać z automatu numerek do odpowiedniego stanowiska. Warto wspomnieć, że wiele spraw można załatwić online, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie.

Kontakt z CUS Koszalin (MOPR Koszalin)

Wszelkie zapytania pisemne oraz wnioski należy przesyłać na adres Centrum Usług Społecznych, Aleja Monte Cassino 2, 75-412 Koszalin. Z CUS Koszalin można się skontaktować także, dzwoniąc na numer +48943160300. Po połączeniu z centralną, zostaniemy przekierowani do odpowiedniego działu. Na stronie urzędu pod adresem mopr.koszalin.pl/kontakt dostępny jest ponadto formularz kontaktowy oraz adresy e-mail, na które można przesłać swoje zapytanie.

Co można załatwić w Centrum Usług Społecznych w Koszalinie?

Lista spraw, które można załatwić w Centrum Usług Społecznych w Koszalinie, jest bardzo długa. Na liście tych najpopularniejszych znajduje się m.in. przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o 500+, dodatki mieszkaniowe i energetyczne, leki dla seniora oraz sprawy związane z PFRON, oraz Kartą Dużej Rodziny, zarówno Ogólnopolską, jak i Koszalińską. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych usług i świadczeń obejmujących zakres obowiązków koszalińskiego Centrum Usług Społecznych.

Rodzina 500+ w Koszalinie

Wypłata 500+ w Koszalinie jest realizowana przez Centrum Usług Społecznych. To właśnie w tym urzędzie są przyjmowane i rozpatrywane wnioski o 500+. Pieniądze są przelewane na konta beneficjentów w wyznaczonym terminie, zgodnie z przyjętych harmonogramem.

Zasiłek pielęgnacyjny w Koszalinie

Zasiłki pielęgnacyjne są wypłacane w celu częściowego pokrycia kosztów opieki nad inną osobą, która takiej opieki wymaga. Przyznawanie i wypłata zasiłku pielęgnacyjnego w Koszalinie, również podlega pod zakres kompetencji Centrum Usług Publicznych.

Dodatki mieszkaniowe i energetyczne w Koszalinie

Dodatek mieszkaniowy to pomoc finansowa, której celem jest zmniejszenie obciążeń związanych z kosztami utrzymania zajmowanej nieruchomości. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dodatku energetycznego, który wspomaga płacenie rachunków bieżących.

Zobacz także:  Urząd Skarbowy w Koszalinie - zasięg terytorialny, adres, godziny otwarcia

Karta Dużej Rodziny / Koszalińska Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny upoważnia do wielu zniżek wszystkie rodziny wielodzietne. Do otrzymania Ogólnopolskiej KDR są upoważnieni beneficjenci posiadający co najmniej trójkę dzieci. W naszym mieście funkcjonuje dodatkowo Koszalińska Karta Dużej Rodziny. Posiadając obydwie karty, katalog zniżek możliwych do uzyskania znacznie się wydłuża.

Program Czyste Powietrze w Koszalinie

Czyste Powietrze” to ogólnopolski program, którego celem jest walka ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza w całym kraju. Dofinansowanie uzyskane z programu “Czyste Powietrze” może być wykorzystane m.in. na wymianę starego pieca lub docieplenie budynku. Wnioski o dotację składa się w CUS w Koszalinie.

Lek dla seniora

Koszaliński program “Lek dla seniora” ma na celu niesienie pomocy osobom powyżej 60. roku życia. Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup leków i jest przewidziane dla osób w trudnej sytuacji materialnej.

Powyżej przedstawiliśmy tylko część usług, które podlegają pod kompetencję Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. W rzeczywistości lista jest znacznie dłuższa, a wszystkie usługi są przedstawione na stronie mopr.koszalin.pl.

Harmonogram wypłat w MOPR Koszalin

Harmonogram wypłat świadczeń z MOPR w Koszalinie (obecnie CUK) można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) urzędu. Termin wypłaty świadczeń zależy w większości przypadków od pierwszej litery nazwiska beneficjenta. Harmonogram jest dostępny w dziale “Wypłaty świadczeń – informacje” pod adresem cus.koszalin.ibip.pl. Przy okazji warto wspomnieć o wypłatach gotówkowych, które są realizowane przez oddział Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie zlokalizowany przy ulicy Zwycięstwa 13/1 w Koszalinie.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł nieco przybliżył istotę funkcjonowania Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Zapraszamy do działu “Miejski poradnik”, w którym można znaleźć dużo więcej ciekawych artykułów dotyczących funkcjonowania urzędów w Koszalinie. Na łamach naszego serwisu opisujemy między innymi Urząd Miejski w Koszalinie, PUP Koszalin oraz Starostwo Powiatowe.

Zobacz także:  NFZ Koszalin, czyli Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ Delegatura w Koszalinie
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl