Powodzie w Polsce są znacznie większym zagrożeniem dla południa kraju, aniżeli dla regionu Pomorza Zachodniego. Wielu z nas zastanawia się, czy powodzie mogą wystąpić również w Koszalinie. Nim przejdziemy do szczegółów, uspokajamy, że powódź w Koszalinie spowodowana wylaniem rzek jest bardzo mało prawdopodobna. Gdzie sprawdzić mapę terenów zalewowych w naszym mieście? Gdzie można śledzić aktualny poziom wód w rzekach i jeziorach położonych na terenie Koszalina? Sprawdzamy!
Na skróty:
Czy Koszalin jest zagrożony powodzią?
Tereny zalewowe i zagrożone wystąpieniem powodzi można poznać, odwiedzając serwis wody.isok.gov.pl/imap_kzgw. To właśnie na jego łamach znajdują się mapa:
- wstępnej oceny ryzyka powodziowego
- zagrożenia powodziowego
- ryzyka powodziowego
- zarządzania ryzykiem powodziowym
Każda z map ocenia potencjalne ryzyko powodzi związane z podniesieniem stanu wody w rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych, a także ze zniszczeniem budowli piętrzących. Z map wynika, że zagrożenie powodzią w Koszalinie jest bardzo niskie, wręcz znikome.
Gdzie sprawdzić aktualny poziom wód w Koszalinie?
Poziom wód w większości rzek oraz zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie Polski, można sprawdzić na stronie internetowej hydro.imgw.pl. To właśnie na podstawie pomiarów IMGW służby są w stanie odpowiednio przygotować się do sytuacji, która może potencjalnie zagrażać mieszkańcom poszególnych regionów kraju.
Jaki jest poziom wody w Dzierżęcince?
Odwiedzając portal, można sprawdzić m.in. poziom wody w Dzierżęcince (link), przepływającej przez Koszalin. Warto wspomnieć, że jej stan może być regulowany przez zbiornik przeciwpowodziowy Wodna Dolina, zlokalizowany w południowej części miasta. To właśnie sztuczny zbiornik Woda Dolina jest w stanie przyjąć znaczną część ewentualnej fali powodziowej i ograniczyć spiętrzenie rzeki.
Czy w Koszalinie były powodzie?
W Koszalinie znacznie częściej zdarzają się ulewy, które są przyczyną zalania posesji oraz zwykle tych samych obszarów na terenie miasta. Lokalne podtopienia są głównie związane z intensywnymi opadami deszczu i problemami z odprowadzaniem wody w niektórych częściach miasta. Jedna z większych powodzi miała miejsce w lipcu 2021 roku, kiedy po intensywnych opadach deszczu zalanych zostało wiele ulic, budynków oraz piwnic. Problemy te wynikają głównie z przeciążenia systemu kanalizacyjnego w trakcie gwałtownych opadów.
Źródło: wody.iskok/gov.pl / hydro.imgw.pl