Flagi nad morzem – co oznaczają ich kolory? 🚩🏳️

Czerwona flaga na plaży

Wybierając się nad polskie morze, warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory flag wywieszanych na stanowiskach ratowniczych. Ich kolory mówią bowiem o tym, czy kąpiel w morzu jest bezpieczna, a także, kiedy lepiej do niego nie wchodzić. Ratownicy codziennie weryfikują stan dna morza na odcinkach strzeżonych. Nie zezwalają na kąpiel, gdy fale są zbyt wysokie, a prądy morskie zbyt silne. Co oznacza czerwona, a co biała flaga nad morzem? Sprawdź i bądź bezpieczny podczas wakacji nad Bałtykiem!

Jakie kolory flag są nad morzem?

Na większości plaż nad polskim morzem najczęściej są stosowane dwa kolory flag: biała i czerwona. W niektórych miejscach można spotkać również flagę koloru niebieskiego. Warto wiedzieć, że brak flagi na stanowisku ratowników WOPR jest równie ważnym znakiem dla plażowiczów. Niegdyś na plażach stosowano także czarną flagę, jednak ten kolor został wycofany z użytku. Będąc na wakacjach za granicą, na plażach można spotkać także flagi koloru żółtego, zielonego, a także białe ze znakiem meduzy. Co oznaczają poszczególne kolory flag?

Co oznacza czerwona flaga nad morzem? 🟥

Czerwona flaga nad morzem oznacza bezwzględny zakaz wchodzenia do morza. Kąpiel na strzeżonych odcinkach plaż jest wówczas zabroniona także na własną odpowiedzialność. Czerwona flaga może zawisnąć na wieży ratowniczej m.in. ze względu na wysokie fale, czy też możliwość występowania niebezpiecznych prądów wstecznych. Ratownicy nie pozwalają na wchodzenie do wody nawet w niewielkiej odległości od brzegu. Wiele osób decyduje się wówczas na kąpiel poza strzeżonymi odcinkami plaż, jednak jest to zachowanie skrajnie niebezpieczne, szczególnie dla najmłodszych.

Co oznacza biała flaga nad morzem? ⬜

Biała flaga nad morzem oznacza, że kąpiel jest dozwolona. Ten kolor mówi również o tym, że nad kąpielą w morzu czuwają ratownicy WOPR, dlatego wejście do wody jest bezpieczne. Zawsze jednak warto pamiętać o zachowaniu standardowych środków bezpieczeństwa i nie przeceniać swoich możliwości. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodszych, ostrzegając przez zbyt dalekim odchodzeniem od brzegu. Warto również wiedzieć, że ratownicy najczęściej nie pozwalają na pływanie na strzeżonych kąpieliskach na dmuchanym sprzęcie.

Co oznacza błękitna flaga nad morzem? 🟦

Błękitna flaga nad morzem to ważny sygnał dla plażowiczów. Choć nie jest tak powszechnie stosowana, jak biała czy czerwona flaga, ma swoje specyficzne znaczenie. Kiedy widzimy błękitną chorągiewkę, oznacza to, że mamy do czynienia z plażą o najwyższych standardach czystości. To swego rodzaju certyfikat jakości, przyznawany przez niezależne organizacje pozarządowe, takie jak Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. Plaże oznaczone błękitną flagą są czyste, a jakość obsługi turystycznej na nich jest na wysokim poziomie. Jeśli więc masz okazję odpocząć na takiej plaży, śmiało korzystaj z kąpieli – oczywiście pod warunkiem, że nie widzisz także czerwonej flagi, która oznacza bezwzględny zakaz kąpieli.

Co oznacza żółta flaga nad morzem? 🟨

Żółta flaga nad morzem to sygnał ostrzegawczy dla plażowiczów. Oznacza, że warunki na plaży są niebezpieczne, ale nie tak niebezpieczne, jak pod czerwoną flagą. Żółta flaga informuje o umiarkowanym zagrożeniu, na przykład ze względu na silne prądy lub wywołane przez niebezpieczne warunki pogodowe. Mimo to, można się kąpać, ale z większą uwagą. Żółtą flagę można spotkać m.in. na plażach w Hiszpanii, Chorwacji, Grecji, Turcji oraz we Włoszech.

Co oznacza zielona flaga nad morzem? 🟩

Zielona flaga na plaży oznacza, że kąpiel w morzu jest bezpieczna. Stosowana przez ratowników m.in. w Hiszpanii oraz Bułgarii, jest odpowiednikiem białej flagi wywieszanej na nadbałtyckich plażach w Polsce. Warunki do kąpieli są stabilne, a specjalne środki ostrożności, poza standardowymi, nie są wymagane.

Co oznacza biała flaga z meduzą nad morzem?

Biała flaga z meduzą na plaży oznacza, że na kąpielisku pojawiły się meduzy, które mogą być niebezpieczne dla osób zażywających kąpieli w morzu. O ile w Polsce parzące meduzy występują bardzo rzadko, a popularna chełbia modra nie stanowi zagrożenia, to np. w Hiszpanii, gdzie morze jest cieplejsze, parzące meduzy pojawiają się na strzeżonych kąpieliskach znacznie częściej.

Ratownicy WOPR

Co oznaczają czerwone i żółte boje na kąpieliskach strzeżonych?

Warto wiedzieć, że strzeżone kąpieliska nad Bałtykiem są oznaczone również bojami. Ratownicy sprawdzają dno codziennie rano. Strefy dla osób nieumiejących pływać są wyznaczone bojami czerwonymi. Na takich kąpieliskach głębokość morza nie przekracza 1,20 m. Zachowana jest również strefa bezpieczeństwa o szerokości 5 m, gdzie nie powinno być głębiej niż 1,30 m. Z kolei strefy dla osób umiejących pływać ratownicy oznaczają bojami koloru żółtego. Pamietaj o tym, wypoczywając na nadmorskiej plaży.

Więcej ciekawych informacji przydatnych podczas plażowania znajdziesz w dziale turystyka na łamach naszego portalu. To właśnie tam opisujemy, czym są prądy wsteczne, a także co warto wiedzieć o meduzach w Bałtyku.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl