Jezioro Jamno – atrakcje, informacje i ciekawostki o Jamnie

Jezioro Jamno

Jezioro Jamno jest największym zbiornikiem wodnym w okolicach Koszalina. Co więcej, pod względem powierzchni jest klasyfikowane wśród największych jezior w całej Polsce. Jego historia, oceny kształt oraz dostępność atrakcji nadaje mu unikalnego charakteru w skali całego kraju. Gdzie jest położone Jezioro Jamno? Jaką ma powierzchnię oraz jaka jest jego głębokość? Jakie atrakcje czekają nad Jamnem? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Najważniejsze informacje o Jeziorze Jamno

Na początek kilka faktów związanych z Jeziorem Jamno. W kilku punktach odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z jeziorem. Kwestie te z pewnością są ciekawe zarówno dla mieszkańców okolicznych terenów, jak i turystów przebywających w okolicach Jamna w sezonie wakacyjnym.

Gdzie jest położone jezioro Jamno?

Jezioro Jamno znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim. Zbiornik wodny jest w całości położony na terenie gminy Mielno w powiecie koszalińskim. Nad Jamnem, poza Mielnem, leżą również Łazy, Osieki, Dobiesławiec (Podamirowo) oraz Koszalin (dzielnica Jamno i Łabusz). Jezioro Jamno jest oddalone od centrum Koszalina zaledwie ok. 7 kilometrów w linii prostej. Ciekawostką z pewnością jest fakt, że jezioro zajmuje mniej więcej 2/3 powierzchni miasta Mielno.


Jaką powierzchnię ma jezioro Jamno?

Jezioro Jamno ma powierzchnię, według różnych źródeł, od 2205,2 do 2249,6 hektarów. To sprawia, że pod względem powierzchni, Jamno jest klasyfikowane na 9. miejscu pośród wszystkich polskich jezior. W najdłuższym punkcie jezioro Jamno ma 10,1 kilometra. Z kolei jego maksymalna szerokość wynosi 3,4 kilometra.

Jak głębokie jest jezioro Jamno?

Średnia głębokość jeziora Jamno wynosi 1,4 metra. Z kolei w najgłębszym punkcie Jamno ma 3,9 metra głębokości. W jeziorze mieści się około 31 528 tysięcy metrów sześciennych wody. Podobnie jak pobliskie jezioro Bukowo (maks. 2,8 m), również Jamno nie należy do grupy głębokich jezior. Dla porównania jezioro Hańcza, czy najgłębsze jezioro w Polsce, od tafli wody do najniżej położonego punktu dzieli aż 108,5 metra.

Ujście rzeki do jeziora Jamno
Ujście jednej z rzek do jeziora Jamno

Jakie ryby żyją w jeziorze Jamno?

Jezioro Jamno charakteryzuje wysokie zarybienie, które jest szacowane nawet na 40 kilogramów na hektar. Wśród wszystkich gatunków ryb żyjących w Jamnie dominują leszcze, sandacze i węgorze europejskie. Można tu spotkać również szczupaka pospolitego, liny, karasie, płocie i okonie. Wędkarzom zdarza się ponadto trafić na gatunki słonowodne, takie jak flądra. Warto wspomnieć również o minogu rzecznym, który jest rybą, która swoim wyglądem przypomina dużą pijawkę i jest gatunkiem ściśle chronionym.

Ryby w jeziorze Jamno
Leszcze to najpopularniejsze ryby w jeziorze Jamno

Jamieński Nurt, czyli kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim

Jamieński Nurt to kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Przetoka wodna ma długość około 700 metrów i zapobiega przedostawaniu się do jeziora wody morskiej. Kanał w obecnej formie powstał w 2013 roku, a jego uzupełnieniem jest 200-metrowy falochron zbudowany 2 lata później. Przy okazji warto wspomnieć, że niegdyś Jamno leżało na terenie Koszalina, a samo miasto było miastem portowym. Silny sztorm w 1690 roku zniszczył połączenie jeziora z morzem, jednocześnie otwierając je w miejscu, w którym znajduje się ono do dziś.

Jamieński Nurt - kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim
Jamieński Nurt, czyli kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim

Atrakcje na Jeziorze Jamno

Jezioro Jamno to idealne miejsce do wypoczynku dla każdego. Atrakcje dla siebie znajdują tutaj zarówno osoby preferujący spokojny wypoczynek na łonie natury, jak i miłośnicy nieco bardziej ekstremalnych rozrywek. Poniżej przedstawiamy pomysły na to, co ciekawego można robić nad jeziorem Jamno.

Zobacz także:  Oceanarium w Koszalinie lub okolicach - gdzie jest najbliższe?

Łowienie ryb, czyli wędkowanie na Jamnie

Jezioro Jamno to idealne miejsce dla wędkarzy. Można tutaj łowić zarówno z brzegu, jak i pływając po tafli jeziora. Przy brzegu dostępne są pomosty, a wędkarzy na Jamnie spotyka się o każdej porze roku. Wypoczynek w Mielnie, Unieściu lub Łazach często wybierają miłośnicy wędkarstwa. Wybierając nocleg w jednym okolicznych pensjonatów, do jeziora jest przysłowiowy rzut beretem (albo wędką).

Widok na jezioro Jamno w Unieściu
Łowienie ryb na Jamnie jest możliwe zarówno z brzegu, jak i z łódki
Łódka na Jamnie
Łódki wędkarzy są cumowane w wielu miejscach wokół jeziora Jamno

Rowery wodne, łódki, motorówki i skutery wodne, czyli wypożyczalnia sprzętu pływającego nad jeziorem Jamno

Jamno to również ogrom możliwości dla miłośników sportów wodnych. Przy jeziorze działa kilku klubów, które oferują możliwość wypożyczenia wszelkiego rodzaju sprzętu pływającego. Rodziny z dziećmi chętnie wybierają rowery wodne i łódki. Z kolei miłośnicy nieco bardziej ekstremalnego pływania decydują się na wypożyczenie motorówki lub skutera wodnego. Na bogatą ofertę sprzętu do wypożyczenia można liczyć co sezon w przystani w Mielnie.

Pływanie łódką po Jamnie
Po Jamnie można popływać wypożyczoną łódką lub motorówką

Rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze Jamno

Po jeziorze Jamno są organizowane rejsy statkiem wycieczkowym, które trwają nawet do 60 minut. Rejs po Jamnie to doskonała okazja do podziwiania okolicznej przyrody z tafli jeziora. Podczas rejsu można ponadto posłuchać ciekawostek o okolicznych miejscowościach i mijanych obiektach. Popularny wśród turystów statek wycieczkowy Mila wypływa z przystani Tramp w Mielnie.

Tramwaj wodny z Koszalina do Mielna i Unieścia

Tramwaj wodny pływający po jeziorze Jamno to nie tylko jeden ze sposobów na dojazd z Koszalina do Mielna i odwrotnie, ale i atrakcja turystyczna. Należący do MZK Koszalin katamaran to nowoczesna jednostka pływająca, mogąca zabrać na swój pokład jednocześnie ponad 100 osób. W sezonie letnim tramwaj wodny kursuje przez cały tydzień, transportując pasażerów pomiędzy portami w Koszalinie (Łabusz), Unieściu i Mielnie. Cena biletu na przeprawę wynosi zaledwie kilka złotowych. Jeśli przebywasz na wakacjach w jednym z kurortów nadmorskich, warto rozważyć ten sposób dojazdu, jeśli wybierasz się do Koszalina. Dalej do centrum miasta możesz bowiem dojechać autobusami koszalińskiej komunikacji miejskiej.

Zobacz także:  Dąbki nad morzem - atrakcje, dojazd, co warto wiedzieć?

Przystań jachtowa na Jamnie

Jamno oferuje szereg możliwości również dla miłośników pływania jachtem. Marina Koszalin to port należący do Koszalińskiego Jacht Klubu. Jest on zlokalizowany na wybrzeżu od strony Koszalina. W Mielnie swoją przystań ma YCPK, czyli Yacht Club Politechniki Koszalińskiej. Jachty pływające po jeziorze Jamno są bardzo częstym widokiem w sezonie wakacyjnym.

Przystań na jeziorze Jamno
Przystań jachtowa na jeziorze Jamno
Marina Koszalin
Marina Koszalin

Kurs na sternika motorowodnego i żeglarza jachtowego w Mielnie

Pobyt nad jeziorem Jamno to doskonała okazja do zdobycia uprawnień do pływania łodzią motorową. Zdobyte licencje mogą mieć charakter międzynarodowy. Wśród kursów realizowanym na Jamnie znajdziemy również nieco bardziej specjalistyczne m.in. uprawniające do ciągnięcia nart wodnych. Tego typu szkolenia są organizowane kilkukrotnie w okresie wakacyjnym i zwykle trwają kilka dni. Pobyt w Mielnie, Unieściu, Łazach lub innej miejscowości zlokalizowanej w okolicy, to doskonała okazja do odbycia szkolenia.

Domki na wodzie w Mielnie

Domki na wodzie w Mielnie zlokalizowane na jeziorze Jamno są słynne na całą Polskę. Kompleks domków pływających na Jamnie znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miejscowości. Domki składają się z salonu z aneksem, sypialni oraz łazienki, a niektóre z nich posiadają nawet pływający taras. Co więcej – istnieje opcja wynajmu wraz z łodzią motorową do dyspozycji gości, zaparkowaną tuż przy wyjściu z pływającego apartamentu. HT Houseboats w Mielnie to doskonały wybór dla miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych.

Pole namiotowe nad jeziorem Jamno

Nad Jamnem znajduje się kilka dużych pól namiotowych. Najwięcej campingów jest zlokalizowanych w Mielnie, jednak swój namiot można również rozbić w Łazach. Pole namiotowe nad jeziorem to doskonały wybór dla miłośników nocowania pod chmurką oraz tych, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego. Nad Jamnem można w ostatnim czasie spotkać również coraz więcej kamperów i przyczep kempingowych, które zyskują na popularności wśród turystów.

Pole namiotowe nad jeziorem Jamno
Nad Jamnem znajduje się wiele pól namiotowych

Ścieżka rowerowa nad jeziorem Jamno

Nie zawiodą się również miłośnicy wycieczek rowerowych, którzy wybiorą wypoczynek nad jeziorem Jamno. Wzdłuż Jamna, od strony wybrzeża, przebiega bowiem urokliwa ścieżka rowerowa, którą można dojechać z Mielna, aż do kanału łączącego jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim (Jamieński Nurt). Dalej ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż ulicy można dojechać do samych Łaz. Co bardziej wytrwali rowerzyści wybierają przejazd wokół jeziora Jamno. Warto jednak wspomnieć, że niektóre fragmenty trasy należy wówczas pokonać zwykłą ulicą, którą dzieli się z samochodami. Część trasy przebiega również drogami polnymi wśród łąk i lasów. Wycieczka rowerem wokół jeziora Jamno wymaga pokonania ponad 30 kilometrów, dlatego warto się do niej dobrze przygotować.

Ścieżka rowerowa wokół jeziora Jamno
Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż jeziora Jamno
Drogowskaz przy ścieżce nad jeziorem Jamno w Unieściu
Drogowskaz w Unieściu przy ścieżce pieszo-rowerowej nad Jamnem
Narty przy ścieżce nad Jamnem
W Unieściu nad Jamnem tuż przy ścieżce można zobaczyć ogrodzenie z nart oraz sanki
Molo na jeziorze Jamno
Nowe molo na jeziorze Jamno znajduje się przy ścieżce pieszo-rowerowej za Unieściem

Wypoczynek nad jeziorem Jamno

Jezioro Jamno to dobry pomysł na wypoczynek dla każdego. W okolicznych miejscowościach nadmorskich można znaleźć nocleg w każdym standardzie. Miejsce dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy wypoczynku na łonie natury i nocleg w namiocie czy też kamperze, jak i ci oczekujący najwyższych standardów hotelowych. Dobrą opcją są również pensjonaty nad jeziorem Jamno, a tych najwięcej znajduję się w Unieściu. Jeśli wybierasz się nad morze w okolicach Koszalina, zajrzyj do działów atrakcje w Koszalinie oraz turystyka, znajdujących się na łamach naszego serwisu. Znajdziesz w nich wiele użytecznych informacji i pomysłów na spędzenie wolnego czasu nad morzem. W jednym z artykułów przedstawiamy atrakcje w Mielnie. Z kolei atrakcje w Koszalinie to dział, w którym znajdziesz pomysły na spędzenie wolnego czasu w pochmurne dni.

Zobacz także:  Chłopy nad morzem - atrakcje, plaża, noclegi

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl