Święto Pracy, zwane także Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy, obchodzimy 1 maja każdego roku w wielu krajach na całym świecie. Jest to dzień, w którym hołdujemy tym, którzy ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Jak obchodzone jest Święto Pracy w Koszalinie? Jaka jest historia święta? Czy 1 maja jest dniem wolnym od pracy? Sprawdzamy!
Na skróty:
Jaki jest program obchodów Święta Pracy 1 Maja w Koszalinie?
Święto Pracy, wypadające corocznie w dniu 1 maja, w przeciwieństwie do Święta Konstytucji 3 Maja, nie jest hucznie obchodzone. Z racji, że jest to dzień wolny od pracy, większość osób spędza wówczas czas w gronie rodziny. Wielu korzysta z możliwości wyjazdu na dłuży weekend, tzw. majówkę.
Złożenie kwiatów przed pomnikiem Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy
Kiedy: 1 maja 2023, godz. 10:00
Gdzie: Pomnik Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy przy ul. Piastowskiej
W dniu 1 maja 2023 roku o godzinie 10:00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy. Monument znajduje się przy ulicy Piastów w Parku im. Książąt Pomorskich. Pomnik stoi na skwerze w pobliżu Amfiteatru w Koszalinie, tuż obok Alei Gwiazd Kabaretu oraz vis-a-vis Filharmonii Koszalińskiej. Znajduje się na nim cytat z powieści “Wiatr od morza” Stefana Żeromskiego, a monument symbolizuje wyzwolenie miasta. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że pomnik, który ufundowano w 1965 roku, znajdował się pierwotnie na Rynku Staromiejskim przed Urzędem Miasta w Koszalinie. W 2014 roku przeniesiono go w miejsce, w którym stoi do dzisiaj.
Czym jest Święto Pracy?
Święto Pracy w Polsce obchodzimy od 1890 roku, kiedy to po raz pierwszy manifestacja z okazji 1 maja odbyła się w Warszawie. Organizatorami byli socjaliści, którzy postulowali wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy oraz poprawę warunków zatrudnienia. Niestety, marsz stłumiła carska policja, a jego uczestników aresztowano. Od tamtego czasu, mimo represji władz, Święto Pracy obchodzono co roku w Polsce, a w okresie międzywojennym stało się jednym z najważniejszych świąt narodowych.
Po II wojnie światowej Święto Pracy obchodzono w Polsce jako święto państwowe, a w czasach PRL stało się świętem propagującym ideologię komunistyczną. Obecnie nadal obchodzi się je w naszym kraju jako dzień wolny od pracy i okazja do manifestowania postulatów pracowniczych. Dziś nie odbywają się jednak marsze jak wcześniej, a Polacy wykorzystują ten dzień do odpoczynku od pracy. Jeśli pogoda dopisuje, ten dzień jest często rozpoczęciem sezonu grillowego.
Czy 1 maja jest dniem wolnym od pracy?
Tak, 1 maja jest dniem wolnym od pracy w Polsce. Jest to ustawowe święto państwowe, ustanowione w celu upamiętnienia walki robotniczej o godne warunki pracy. W dniu 1 maja większość sklepów i instytucji państwowych jest zamknięta, a pracownicy mają wolne. W niektórych przypadkach, takich jak praca w policji, straży pożarnej, służbach medycznych czy ochrony zdrowia, pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. Jest to rekompensata za pracę w dzień świąteczny.
Jeśli szukasz informacji o zbliżających się wydarzeniach w Koszalinie i okolicach, znajdziesz je na łamach naszego portalu. W dziale tematycznym przedstawiamy m.in. program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Koszalinie.