Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

BTD Koszalin, czyli Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie

BTD Koszalin, czyli Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie to teatr z wieloletnią tradycją. Spośród wszystkich koszalińskich teatrów, BTD to jedyny teatr zawodowy działający na terenie miasta. Trzy sceny, pojemna widownia oraz zróżnicowany repertuar sprawia, że sala wypełnia się po brzegi podczas każdego spektaklu. Nie bez powodu BTD w Koszalinie jest uważany za jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych na Pomorzu Środkowym. Gdzie znajduje się Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie? Jaka jest jego historia? Jacy aktorzy występują w koszalińskim teatrze? Jak wygląda repertuar i gdzie kupić bilety do BTD Koszalin? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszej publikacji!

Gdzie jest zlokalizowany Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie?

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie mieści się przy placu Teatralnym 1 w ścisłym centrum miasta. Budynek BTD znajduje się w odległości około 500 metrów od rynku staromiejskiego i siedziby Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Teatr Bałtycki mieści się na skwerze usytuowanym pomiędzy ulicą Połczyńską, Modrzejewskiej oraz Marii Skłodowskiej-Curie, nieopodal ronda Lecha Żyły. W okolicach teatru BTD znajduje się wiele miejsc parkingowych. Duży parking, na którym można znaleźć wolne miejsce praktycznie o każdej porze dnia, znajduje się przy ulicy Połczyńskiej tuż przy Archiwum Państwowym, od strony Targowiska Miejskiego. Z kolei najbliższymi przystankami MZK Koszalin są przystanki 1 Maja 02 oraz Rondo Solidarności 02/06.


Jaka jest historia Bałtyckiego Teatru Dramatycznego?

Historia Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego w Koszalinie sięga 1953 roku. To wówczas jesienią w dniu 1 listopada koszaliński BTD powołano do życia. Stało się tak na mocy zarządzenia ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki, który zdecydował, że teatr będzie finansowany z budżetu Wojewódzkiej Rady Narodowej. Jako pierwsza funkcję kierownika artystycznego pełniła Irena Górska-Damięcka. Z kolei pierwszym dyrektorem naczelnym był Stefan Nafalski.

Zobacz także:  Wodna Dolina w Koszalinie - lokalizacja, dojazd i parking

Pierwszą sztuką odegraną przez BTD były Śluby panieńskie na podstawie utworu Aleksandra Fredry. Pamiętna premiera odbyła się 16 stycznia 1954 roku w wynajętej sali, należącej do Wojewódzkiego Domu Kultury. Obecna siedziba teatru przy placu Teatralnym 1 została przekazana w użytkowanie BTD w 1958 roku. Pierwszą sztuką odebraną na jego scenie był Fantazy Juliusza Słowackiego, którego imię koszaliński teatr nosi do dziś. Obecnie dyrektorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie jest Zdzisław Derebecki.

Sceny i widownia w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym

W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie są trzy sceny: duża scena, scena na zapleczu oraz mała scena. Spektakle na głównej, dużej scenie w BTD może oglądać jednocześnie nawet 380 widzów. Na widowni znajdują się 354 miejsca numerowane. Ponadto istnieje możliwość dostawienia 26 miejsc w bocznych częściach sali. Druga ze scen, scena na zapleczu to 120 miejsc nienumerowanych. Z kolei spektakle odgrywane na najmniejszej, małej scenie może oglądać w tym samym czasie do 75 widzów, korzystając z miejsc nienumerowanych.

Aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego

Z koszalińskim BTD jest związanych zawodowo kilkunastu aktorów, którzy cyklicznie pojawiają się prezentowanych sztukach. Z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym powiązana jest m.in. Bernadetta Burszta, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska-Grobelna, Beata Niedziela, Katarzyna Ulicka-Pyda oraz Małgorzata Wiercioch. Z kolei, jeśli chodzi o aktorów, w BTD cyklicznie występuje m.in. Marcin Borchardt, Artur Czerwiński, Zdzisław Derebecki, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki, Adam Lisewski, Wojciech Rogowski oraz Jacek Zdrojewski.

Na scenie teatru pojawia się również gościnnie wielu aktorów, a wśród nich Natalia Dedo, Anna Podgórzak, Magdalena Zabel, Bartosz Budny, Karol Donda oraz Paweł Pabisiak. Warto wspomnieć, że w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie są prezentowane również spektakle agencyjne. Wówczas na scenie można podziwiać również grę aktorów znanych ze szklanego ekranu.

Zobacz także:  Aquapark Koszalin, czyli Park Wodny w Koszalinie - atrakcje, ceny biletów, dojazd

Repertuar Bałtyckiego Teatru Dramatycznego

Na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest prezentowany bardzo szeroki repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W BTD odgrywane są sztuki klasyczne, a także te autorstwa współczesnych dramaturgów. Można tu obejrzeć zarówno bajki i baśnie, jak i monodramy oraz spektakle muzyczne. W repertuarze można także znaleźć wiele spektakli agencyjnych o różnym charakterze. Od wielu lat w teatrze odbywa się cyklicznie Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych “m-teatr”.

Gdzie kupić bilety do BTD w Koszalinie?

Bilety do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego można nabyć zarówno w kasach biletowych, jak i przez internet. Bilety do BTD są sprzedawane na oficjalnej stronie internetowej teatru znajdującej się pod adresem btd.koszalin.pl. Wejściówki na spektakle są także dostępne do nabycia za pośrednictwem stron pośredniczących w sprzedaży biletów. Zachęcamy do odwiedzenia działu wydarzenia w Koszalinie znajdującego się na łamach naszego portalu. Udostępniamy w nim wyszukiwarkę, która pozwala na znalezienie informacji o spektaklach odbywających się w BTD w Koszalinie. Wówczas za pomocą kilku kliknięć myszką, można nabyć drogą internetową bilety do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Dlaczego warto wybrać się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego?

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie to miejsce idealne zarówno dla miłośników sztuki, jak i dla tych, którzy po raz pierwszy chcieliby zobaczyć spektakl na żywo. Różnorodność sztuk odgrywanych na scenach teatru sprawia, że wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli zastanawiasz się jak spędzić czas w naszym mieście, zachęcamy do wybrania się do BTD. Z kolei, jeśli szukasz artykułów na podobne tematy, zdecydowanie znajdziesz je w dziale atrakcje w Koszalinie na łamach portalu KoszalinCity.pl. Przedstawiamy w nim m.in. sylwetki wszystkich teatrów w Koszalinie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl