Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Fotowoltaika w Koszalinie – jak znaleźć najtańsze panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika w Koszalinie - najtańsze panele słoneczne PV

Fotowoltaika, jako źródło czystej energii elektrycznej, od wielu lat zyskuje na popularności. Również w Koszalinie na wielu domach, a nawet na innych typach nieruchomości, można dostrzec panele fotowoltaiczne. W dłuższej perspektywie czasu inwestycja w fotowoltaikę może być opłacalna. Ponadto nowoczesne źródła energii są bezpieczne dla środowiska. Ile kosztują panele słoneczne? Czy opłaca się zainwestować w fotowoltaikę, mieszkając w Koszalinie lub okolicach? Gdzie znaleźć najtańsze panele fotowoltaiczne? Sprawdź, w naszym dzisiejszym poradniku!

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która pozwala na wyprodukowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Właśnie tak w dużym skrócie można opisać fotowoltaikę (PV), która staje się coraz powszechniejsza w całej Polsce. Nieco rozwijając temat, podczas produkcji energii elektrycznej wykorzystywane jest zjawisko fotowoltaiczne. Odpowiednia instalacja składająca się m.in. z paneli fotowoltaicznych i inwertera, przetwarzając pozyskaną energię ze słońca, dostarcza do gniazdek zwykłą energię elektryczną.

Energia elektryczna pozyskiwana ze słońca może być wykorzystana do dowolnych celów. Może zasilać domowy sprzęt AGD i RTV, a nawet być wykorzystywana do celów grzewczych i ogrzewania elektrycznego domu. Coraz częściej instalacje fotowoltaiczne są rozważane w kontekście ładowania samochodów elektrycznych. Przy okazji warto wspomnieć, że panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Te drugie działają zupełnie na innej zasadzie i pomagają jedynie w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej w domu. Jak widzisz, fotowoltaika ma znacznie szersze zastosowanie.

Fotowoltaika w Koszalinie

Czy opłaca się zainstalować fotowoltaikę?

Opłacalność budowy instalacji fotowoltaicznej jest zależna od wielu czynników i wymaga indywidualnej oceny specjalisty. Przed podjęciem decyzji o inwestycji i zakupie fotowoltaiki, warto skorzystać z porad doświadczonego instalatora. Fachowiec na podstawie wywiadu z właścicielem nieruchomości oraz wglądu do dokumentacji budynku będzie w stanie ocenić, po ilu latach dana inwestycja się zwróci. Warto zaznaczyć, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się zazwyczaj dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Pomocne przy oszacowaniu opłacalności mogą być również różnego rodzaju kalkulatory online.

Zobacz także:  Xiaomi Smart Home, czyli inteligentny dom z Xiaomi

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ceny paneli fotowoltaicznych są zróżnicowane, a lista producentów, dostawców i dystrybutorów fotowoltaiki jest bardzo długa. Sama cena paneli jest uzależniona od wielu czynników. Pomimo podobnej budowy, duże znaczenie ma m.in. jakość użytych do produkcji materiałów i podzespołów. To w późniejszym czasie może przekładać się na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. Obecnie ceny najtańszych paneli fotowoltaicznych zaczynają się od około 500 złotych za sztukę. Z kolei te najwyższej jakości mogą być nawet czterokrotnie droższe i kosztować około 2000 złotych za sztukę. Oczywiście na cenę przekłada się także moc paneli fotowoltaicznych – im ogniowo jest mocniejsze, tym cena jest wyższa.

Fotowoltaika w Koszalinie

Gdzie znaleźć najtańsze panele fotowoltaiczne w Koszalinie?

Aby znaleźć najtańsze panele fotowoltaiczne, warto porównać ceny u różnych dostawców. Często ceny fotowoltaiki mogą różnić się w zależności od dystrybutora nawet o kilkadziesiąt procent. Pomocna może być również porównywarka cen fotowoltaiki. Tego typu kalkulatory nie tylko pozwalają oszacować koszty instalacji, ale i pomagają w znalezieniu najtańszych sprzedawców i instalatorów w danym regionie. Porównując ofertę poszczególnych firm, można znaleźć najtańszą fotowoltaikę w Koszalinie oraz najbliższych okolicach. Jedną z firm, oferujących swoje usługi na terenie całej Polski, jest MojePV.pl. W serwisie jest dostępny kalkulator pozwalający oszczacować sugerowaną moc instalacji fotowoltaicznej oraz orientacyjne oszczędności na rachunkach za prąd. Warto również sprawdzić cenę w firmach Columbus, Stilo Energy oraz FOTON Technik. Dobre rozpoznanie rynku pozwoli na wybranie najbardziej korzystnej oferty.

Dotacje na panele fotowoltaiczne w Koszalinie

Warto wspomnieć o dotacjach na fotowoltaikę, które są dostępne również dla mieszkańców Koszalina. Jednym z najpopularniejszych dotacji jest obecnie program “Mój prąd”. W latach 2021-2023 przewiduje on dopłaty dla osób fizycznych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10kW. Do beneficjentów mają trafić łącznie 534 miliony złotych w formie bezpłatnych dofinansowań. Więcej informacji oraz szczegóły programu można znaleźć na stronie mojprad.gov.pl. Znacznie więcej możliwości przewiduje z kolei program “Czyste powietrze”. W tym przypadku szczegółowe informacje można uzyskać, m.in. kontaktując się Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który swoje biuro posiada również w Koszalinie, przy ulicy Zwycięstwa 111.

Zobacz także:  Ekspres do kawy Siemens EQ.6 Plus S100 TE651209RW
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl