Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

LO Koszalin, czyli liceum ogólnokształcące w Koszalinie

LO Koszalin, czyli Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie

Liceum ogólnokształcące to szkoła średnia, która dla wielu uczniów jest kolejnym etapem po ukończeniu szkoły podstawowej. Najczęściej na naukę w tego typu placówkach decydują się uczniowie, którzy planują dalszą edukację na uczelniach wyższych. W Koszalinie jest kilka liceów ogólnokształcących, a my dziś przybliżamy ich krótkie charakterystyki. Jakie są licea ogólnokształcące w Koszalinie? Gdzie się znajdują? Jak LO z Koszalina wypadają w krajowych rankingach? Sprawdzamy!

Lista LO w Koszalinie

Nasza lista LO w Koszalinie uwzględnia cztery licea ogólnokształcące. Każda ze szkół ma swoją historię, a ich siedziby znajdują się w różnych częściach miasta. Dowiesz się ponadto, jakie profile nauczania są oferowane w poszczególnych jednostkach edukacyjnych.

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w Koszalinie

Adres: ul. Komisji Edukacji Narodowej 1

I Liceum Ogólnokształcące im. S. Dubois w Koszalinie to najstarsze liceum działające na terenie miasta. Jego historia sięga bowiem 1945 roku, kiedy to zainaugurowano pierwszy rok szkolny. Jednocześnie to właśnie LO Dubois (czyt. Dibła) jest uważane obecnie za najlepsze liceum w Koszalinie. Ten fakt potwierdzają wysokie miejsca zajmowane corocznie w krajowych plebiscytach szkół. W 2022 roku koszalińskie LO Dubois zostało sklasyfikowane na 75. miejscu w rankingu ogólnopolskim plebiscytu organizowanego przez “Perspektywy”. Biorąc pod uwagę ranking szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego, liceum im. Dubois znalazło się na trzecim stopniu podium.

Okazały budynek Liceum Dubois w Koszalinie mieści się w ścisłym centrum miasta, w okolicach ronda Lecha Żyły. Na placu szkolnym znajdują się dwa boiska do koszykówki, których budowę sfinansowano ze środków budżetu obywatelskiego. Szkoła jest oddalona od rynku staromiejskiego i Urzędu Miejskiego zaledwie około 350 metrów. Nauka w I LO w Koszalinie jest możliwa w klasach o następujących profilach: matematyczno-informatyczny, matematyczno-ekonomiczny (dwujęzyczny), biologiczno-chemiczny oraz humanistyczny.

Zobacz także:  Spotted Koszalin i Spotted Mielno

Liceum Ogólnokształcące nr II im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie

Adres: ul. Chełmońskiego 7

Liceum Ogólnokształcące nr II im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie mieści się przy ulicy Chełmońskiego, bocznej od Zwycięstwa. Historia szkoły potocznie określanej jako “LO Bronek” sięga 1949 roku. To wówczas powstało LO, które pierwotnie nosiło nazwę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W rankingu “Perspektywy 2022” liceum Broniewskiego zostało sklasyfikowane na 273. miejscu, pośród wszystkich szkół średnich w Polsce. Nauka w koszalińskim Bronku jest możliwa w klasach ogólnych oraz profilowanych (biologiczno-chemiczna, ekonomiczna, humanistyczna, matematyczno-informatyczna). Na terenie szkoły znajduje się duże boisko wielofunkcyjne. 

IV Prywatne Liceum Ogólnokształcące (“Czaplówka”) w Koszalinie

Adres: ul. Wojska Polskiego 83

IV Prywatne Liceum Ogólnokształcące (“Czaplówka”) w Koszalinie znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego. Budynek LO jest zlokalizowany w dzielnicy Rokosowo, naprzeciwko terenów należących do Wojska Polskiego. Historia Czaplówki w Koszalinie sięga 1995 roku. To wówczas w strukturach  jednostki rozpoczęto edukację w ramach kształcenia dla dorosłych. Pierwsze klasy dzienne dla uczniów liceum utworzono w 2003 roku. Obecnie szkoła posiada uprawnienia szkoły publicznej.

V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Koszalinie

Adres: ul. Jedności 9

V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Koszalinie znajduje się przy ulicy Jedności. Placówka jest zlokalizowana vis-a-vis Amfiteatru w Koszalinie oraz nieopodal Filharmonii Koszalińskiej. Graniczy ponadto z Parkiem im. Książąt Pomorskich. Historia V LO w Koszalinie sięga 1957 roku. To wówczas powołano do życia Technikum Zawodowe przy ulicy Racławickiej, które następnie przeniesiono do budynku znajdującego się przy ulicy Jedności. Pierwsze klasy w ramach liceum ogólnokształcącego utworzono w 1991 roku. Z kolei V Liceum Ogólnokształcące działające w ramach Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie powołano do życia w 1999 roku.

Nauka w V LO im. Stanisława Lema w Koszalinie odbywa się w klasach o następujących profilach rozszerzonych: humanistyczny, biologiczno-chemiczny, psychologiczny, językowy oraz inżynierski. Partnerem liceum jest Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie.

Zobacz także:  ZORD Koszalin, czyli Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie

VI Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie

Adres: ul. Stanisława Dąbka 1

VI Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie znajduje się przy ulicy Stanisława Dąbka w północnej części miasta. Nauka w VI LO jest możliwa w klasach ogólnych oraz o następujących profilach: humanistyczno-medialny, lingwistyczny oraz sportowy. Na terenie szkoły znajdują się dwa boiska, na których uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności sportowe. Dodatkowa oferta obejmuje zajęcia językowe w grupach międzynarodowych. Dzięki uczestnictwu można uzyskać m.in. certyfikat potwierdzający znajomość języka niemieckiego – Deutsches Sprachdiplom.

Licea specjalistyczne/profilowane w Koszalinie

Na terenie Koszalina działają ponadto licea specjalistyczne, tzn. takie o ściśle określonym profilu edukacji. W ten sposób uczniowie już na etapie szkoły średniej, mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w danym kierunku. Najchętniej wybieranymi liceami branżowymi są licea plastyczne oraz muzyczne.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie

Adres: ul. Racławicka 9

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie działa w ramach Zespołu Szkół Plastycznych. Jego historia sięga 1975 roku. Koszalińskie PLSP, zwane potocznie “Plastykiem”, mieści się przy ulicy Racławickiej, w niewielkiej odległości od stadionu KKPN Bałtyk oraz Starostwa Powiatowego w Koszalinie. Nauka w liceum plastycznym w Koszalinie trwa 5 lat i są do niego przyjmowani uczniowie po ukończeniu szkoły podstawowej. Po ukończeniu szkoły, absolwent otrzymuje świadectwo maturalne oraz tytuł zawodowy plastyka w jednej z wielu specjalizacji. W liceum plastycznym można doskonalić swoje umiejętności w dziedzinie technik graficznych, fotografii i filmu, form rzeźbiarskich oraz wzornictwa. Egzamin składa się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej.

Plastyk, czyli Liceum Ogólnokształcące Plastyczne w Koszalinie

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Koszalinie

Adres: ul. Juliana Fałata 32

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Koszalinie działa w ramach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz. W szkole odbywa się kształcenie na poziomie liceum ogólnokształcącego. Jednocześnie uczniowie mogą rozwijać swój talent i doskonalić umiejętności muzyczne. Szkoła muzyczna w Koszalinie dysponuje klasami, które są bardziej kameralne, niż te w standardowych liceach ogólnokształcących. Na pierwszym miejscu jest nabywanie wiedzy o muzyce, jej wykonywaniu oraz rozumieniu. W Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Koszalinie znajduje się sala koncertowa, na której pierwsze kroki stawiają adepci muzyki.

Liceum Muzyczne w Koszalinie

Rekrutacja do liceum ogólnokształcącego w Koszalinie

Rekrutacja do liceum ogólnokształcącego w Koszalinie odbywa się za pośrednictwem platformy edukacyjnej Eduportal. Wniosek o przyjęcie LO składa się drogą elektroniczną wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. O przyjęcie do liceum mogą starać się osoby, które posiadają świadectwo ukończenia 8-letniej szkoły podstawowej. Głównym kryterium przyjęcia są wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Pod uwagę brane jest również to, czy uczeń otrzymał świadectwo z wyróżnieniem (tzw. czerwonym paskiem) oraz czy na świadectwie wyszczególniono szczególne osiągnięcia. Na przyjęcie w pierwszej kolejności mogą ponadto liczyć laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad i konkursów przedmiotowych. Szczegółowe zasady naboru do LO są przedstawione na stronach Eduportalu.

Zobacz także:  PKS Koszalin, czyli Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koszalinie

Licea dla dorosłych w Koszalinie

Warto wspomnieć, że w Koszalinie działają również licea ogólnokształcące dla dorosłych. Dzięki zajęciom odbywającym się w prywatnych LO dla dorosłych można uzyskać wykształcenie średnie, bez względu na wiek kandydata. Na terenie naszego miasta funkcjonuje kilka szkół właśnie o takim profilu działalności. Ich listę wraz z adresami znajdziesz poniżej.

Prywatne Liceum Ogólnokształcące Uzupełniające dla dorosłych w Koszalinie
Adres: ul. Wenedów 3

Liceum Ogólnokształcące w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie
Adres: ul. Jana Pawła II 17

Liceum dla Pracujących im. W. Spasowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2
Adres: ul. Chełmońskiego 7

Prywatne Zaoczne LO w Koszalinie
Adres: ul. Zwycięstwa 147

Ogólniaki w Koszalinie

Nasz artykuł miał na celu przybliżyć krótką charakterystykę liceów ogólnokształcących działających na terenie Koszalina. Mamy nadzieję, że był pomocny w wyborze szkoły średniej. Warto wspomnieć, że w naszym mieście działa również liceum plastyczne (powszechnie: Plastyk), a także szkoła muzyczna. Jeśli jesteś zainteresowany tematami o podobnej treści, zachęcamy do odwiedzenia działu miejski poradnik, dostępnego w ramach portalu KoszalinCity.pl. W innych artykułach przedstawiamy m.in. przedszkola, szkoły podstawowe oraz technika w Koszalinie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl