MEC Koszalin, czyli ciepłownia w Koszalinie

MEC Koszalin - ciepłownia w Koszalinie

Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie, powszechnie MEC Koszalin, to spółka zajmująca się produkcją i dostarczaniem ciepła do wielu nieruchomości zlokalizowanych na terenie miasta. Ciepłownia w Koszalinie wytwarza ciepło z którego wielu z nas korzysta w swoich mieszkaniach, domach, a także miejscach pracy. Ponadto spółka prowadzi działalność edukacyjną, której celem jest zachęcanie do rezygnacji z indywidualnego ogrzewania, na rzecz ciepła systemowego. Gdzie jest zlokalizowany MEC Koszalin? Jak wygląda obecna infrastruktura związana z siecią ciepłowniczą i ogrzewaniem miejskim w Koszalinie? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Gdzie jest zlokalizowana ciepłownia w Koszalinie?

Siedziba MEC Koszalin znajduje się przy ulicy Łużyckiej 25A, w niewielkiej odległości od centrum miasta. To właśnie pod tym adresem można załatwić większość spraw związanych z ogrzewaniem miejskim w Koszalinie. Numer telefonu do działu obsługi MEC Koszalin to 94 347 45 78. Koszaliński MEC posiada dwie kotłownie zlokalizowane na terenie miasta. Jedna z nich, kotłownia FUB, znajduje się przy ulicy Słowiańskiej 8. Z kolei kotłownia DPM znajduje się przy ulicy Mieszka I 20A. To właśnie w tych zakładach powstaje ciepło dostarczane do mieszkań i domów Koszalinian. Cechami charakterystycznymi obydwu kotłowni są wysokie kominy widoczne z dużej odległości.

Sieć ciepłownicza i infrastruktura ciepłowni w Koszalinie

Koszalińska sieć ciepłownicza ma łączną długość 119,4 kilometrów. Infrastruktura obejmuje 840 węzłów cieplnych oraz dwie wcześniej wspomniane kotłownie FUB i DPM o łącznej mocy zainstalowanej 162,82 MW. Ponadto MEC Koszalin posiada elektrownie gazowe o mocy 0,11 MW, a także użytkuje m.in. kotłownie osiedlowe w Sianowie. Warto wspomnieć, że koszaliński MEC sprzedaje rocznie około 1 miliona GJ energii cieplnej

Zobacz także:  CSSP Koszalin, czyli Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie

Ponadto spółka posiada specjalistyczną infrastrukturę, która pozwala na świadczenie usług dodatkowych. Te świadczone są m.in. w zakresie badań chemicznych wody kotłowej, a także analizy paliw oraz biopaliw stałych. W MEC Koszalin można zbadać, na przykład, jakość węgla, koksu lub miału zakupionego do własnej kotłowni.

Kominy ciepłowni w Koszalinie

Kominy koszalińskiej ciepłowni to jedne z najwyższych obiektów architektonicznych w naszym mieście. Komin kotłowni FUB zbudowano w latach 1970-1972. Natomiast ten przy kotłowni DPM oddano do eksploatacji w 1976 roku. Obydwa kominy mają wysokość 120 metrów nad poziomem terenu. Obiekty wykorzystuje się do montażu anten radiowych. Z nadajników na kominie ciepłowni DPM nadawane są m.in. stacje radiowe VOX FM, Twoje Radio oraz Radio Eska Koszalin. 

Sokoły na kominie ciepłowni w Koszalinie – kamera na żywo

Duża popularnością, nie tylko wśród mieszkańców miasta, cieszą się sokoły mieszkające na kominie ciepłowni w Koszalinie. W 2015 roku MEC Koszalin zdecydował się zainstalować na kominie kotłowni FUB przy ulicy Słowiańskiej 8 budkę lęgową dla sokołów wędrownych. Drewniana budka zainstalowana na wysokości 80 metrów na tyle przypadła do gustu ptakom, że para w niej mieszkająca doczekała się licznego potomstwa.

Gniazdo sokołów na ciepłowni w Koszalinie można podglądać online, dzięki trzem kamerom zainstalowanym na kominie. Podgląd z kamer jest dostępny na żywo pod adresem https://meckoszalin.pl/sokoly-on-line/. Na stronie MEC Koszalin można ponadto obejrzeć nagrania najważniejszych momentów w życiu rodziny koszalińskich sokołów.

Jaki jest numer pogotowia ciepłowniczego w Koszalinie?

Numer telefonu pogotowia ciepłowniczego w Koszalinie to 993 lub 94 347 44 52. Numery są czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzwoniąc na jeden z numerów, można zgłosić przerwy w dostawie energii cieplnej, uszkodzenia infrastruktury oraz wszelkiego rodzaju awarie. Jak czytamy na stronie MEC Koszalin, pod powyższymi numerami operatorzy odnotowują także wszystkie zgłoszenia, otrzymywane poza godzinami pracy Biura Obsługi Klienta.

Zobacz także:  Dni wolne od pracy w 2023 roku. Sprawdź, kiedy wypadają święta i długie weekendy!

Ogrzewanie miejskie w Koszalinie – krótkie podsumowanie

Sieć ciepłownicza obejmuje dużą część naszego miasta. Energia systemowa jest dostarczana do wielu dzielnic Koszalina, a sieć i infrastruktura ciepłowni jest rozbudowywana z roku na rok. Strategia rozwoju MEC Koszalin uwzględnia działania związane z ochroną środowiska. Ciepłownia dba o spalanie wysokiej jakości paliw z niską zawartością popiołów, zwiększa sprawność własnych kotłów, a także propaguje oszczędne używanie ogrzewania. Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej może być dobrą alternatywą w porównaniu do własnej kotłowni. Takie rozwiązanie może ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, podobnie jak fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne w przypadku mniej efektywnych źródeł ciepła.

Jeśli mieszkasz w Koszalinie, zajrzyj do działu miejski poradnik. Znajdziesz w nim wiele użytecznych informacji ułatwiających codzienne życie w naszym mieście.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl