Szpital Koszalin, czyli Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie

Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie

Szpital Wojewódzki w Koszalinie jest największym szpitalem w regionie. Kilkadziesiąt oddziałów, lądowisko dla helikopterów, oraz SOR działający 24 godziny na dobę sprawia, że do koszalińskiego szpitala trafiają pacjenci nie tylko z Koszalina, ale i z wielu okolicznych miejscowości. W sezonie wakacyjnym to właśnie do koszalińskiego szpitala trafia większość turystów wypoczywających w regionie, a potrzebujących nagłej pomocy medycznej. Sprawdź, gdzie jest zlokalizowany szpital w Koszalinie oraz jakie ma oddziały. Dowiedz się, gdzie udać się, jeśli potrzebujesz pilnej pomocy medycznej.

Gdzie jest szpital w Koszalinie?

Szpital w Koszalinie jest zlokalizowany w zachodniej części miasta, przy ulicy Chałubińskiego 7. Jest on położony w odległości niespełna 3 kilometrów od koszalińskiego rynku. Główne wejście i brama wjazdowa zamykana szlabanem znajduje się właśnie od strony ulicy Chałubińskiego. Częściowo oszklony budynek szpitala łatwo zauważyć przejeżdżając obok samochodem lub idąc chodnikiem. Szpital znajduje się w okolicach Góry Chełmskiej, w niewielkiej odległości od ulicy Piłsudskiego, dalej Słupskiej, czyli wylotowej w kierunku Sianowa. 

Parking przy szpitalu w Koszalinie

W godzinach szczytu problemem może być znalezienie wolnego miejsca parkingowego w okolicach głównego wejścia do szpitala. Co prawda, przy ulicy są wytyczone bezpłatne miejsca parkingowe, jednak nie ma ich zbyt wiele. Warto wiedzieć, że główny, duży parking przy szpitalu w Koszalinie znajduje się od strony ulicy Piłsudskiego. Jeśli i tam nie znajdziesz wolnego miejsca, warto pojechać na parking przy ulicy Rolnej, który w dni powszechne nie bywa zatłoczony. Jeśli się spieszysz np. na porodówkę lub oddział dziecięcy, warto podjechać pod szlaban i poprosić o jego otwarcie – wówczas powinieneś uzyskać zgodę na wjazd na teren szpitala.

Zobacz także:  Urząd Miejski w Koszalinie - lokalizacja, wydziały, godziny otwarcia

Dojazd autobusem do szpitala w Koszalinie

Do szpitala w Koszalinie można dojechać również autobusem komunikacji miejskiej. Autobusy MZK Koszalin zatrzymują się w niewielkiej odległości od wejścia na izbę przyjęć. Najbliższy przystanki przy koszalińskim szpitalu to Chałubińskiego i Szpital. Linie autobusowe kursujące w kierunku szpitala to 8, 10 i 15. Przejazd autobusem z centrum miasta zajmuje około 15 minut.

Oddziały Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie

Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie dysponuje wieloma oddziałami specjalistycznymi. Obecnie pacjenci w koszalińskim szpitalu są leczeni na 23 oddziałach. Warto wspomnieć, że historia wielu z nich ma ponad 100-letnią tradycję. Pełna lista oddziałów szpitala w Koszalinie przedstawia się następująco:

  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dorosłych
  • Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej
  • Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urazowo-Ortopedycznej
  • Oddział Chirurgii Naczyniowej
  • Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej
  • Oddział Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej
  • Oddział Dermatologii
  • Oddział Dziecięcy
  • Oddział Dzienny Chemioterapii
  • Oddział Dzienny Rehabilitacji
  • Oddział Kardiologii
  • Oddział Laryngologii
  • Oddział Neonatologiczny
  • Oddział Neurochirurgii
  • Oddział Neurologii
  • Oddział Obserwacyjno-Zakaźny z pododdziałem Chorób Wewnętrznych
  • Oddział Okulistyki
  • Oddział Onkologii i Chemioterapii
  • Oddział Położniczo – Ginekologiczny (z tzw. porodówką)
  • Oddział Urologii
  • Oddział Wewnętrzny
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych oddziałów.

Szpitalny Oddział Ratunkowy, czyli SOR w Koszalinie

SOR w Koszalinie jest zlokalizowany bezpośrednio przy ulicy Chałubińskiego. Wejście na oddział znajduje się tuż obok wjazdu na teren szpitala zamykanego szlabanem. Powszechnie używany skrót SOR oznacza Szpitalny Oddział Ratunkowy. Czynny całodobowo oddział spełnia jedną z najważniejszych funkcji w całym szpitalu. Na SOR należy udać się w przypadku braku możliwości uzyskania pomocy w przychodni oraz złego stanu zdrowia. Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym można uzyskać pomoc w przypadku urazu, zranienia, złamania, a także podejrzenia zawału, udaru lub problemów z krążeniem.

Numer telefonu na SOR w Koszalinie to 94 34 88 498. Z koszalińskim Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym skontaktujesz się również, dzwoniąc na centralę pod numer telefonu 94 34 88 400.

Zobacz także:  KRUS Koszalin, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koszalinie

Oddział Położniczo-Ginekologiczny, czyli porodówka w Koszalinie

Oddział Położniczo-Ginekologiczny jest powszechnie nazywany porodówką, choć są na nim leczeni pacjenci potrzebujący pomocy również w wielu innych zakresach. W Koszalinie oddział znajduje się w jednym ze skrzydeł szpitala, które jest położone w głębi całego kompleksu. Jeśli właśnie zaczynasz rodzić, znacznie łatwiej będzie podjechać pod szlaban i poprosić o zgodę na wjazd na teren szpitala. Po wjeździe kieruj się do końca prosto, a następnie skręć w prawo – oddział Położniczo-Ginekologiczny znajduje się na końcu drogi po prawej stronie.

Izba przyjęć w Koszalinie

Wejście na izbę przyjęć w koszalińskim szpitalu również znajduje się od strony ulicy Chałubińskiego. Przy wejściu znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Izba przyjęć jest czynna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zgłaszają się na nią pacjenci posiadający skierowanie od lekarza oraz ci, przywiezieni przez zespół ratownictwa medycznego. Na izbę przyjęć można się również udać w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia oraz zagrożenia życia.

Izba Przyjęć w Koszalinie

LPR w Koszalinie, czyli Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Na terenie szpitala w Koszalinie znajduje się lądowisko dla helikopterów. W sezonie letnim baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego działa na terenie lotniska w Zegrzu Pomorskim. To właśnie tam stacjonuje helikopter HEMS biorący udział w akcjach ratowniczych na plażach środkowego wybrzeża. Warto wspomnieć, że zapowiadana jest budowa całorocznej bazy LPR w rejonie Koszalina. Ta ma być gotowa do 2023 roku. Na poniższym nagraniu zobaczysz start helikoptera LPR z lądowiska przy Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.


Więcej informacji na temat szpitala w Koszalinie, znajdziesz na oficjalnej stronie jednostki pod adresem swk.med.pl. Zachęcamy również do odwiedzenia działu miejski poradnik na łamach naszego portalu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl