Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Góra Chełmska w Koszalinie – wieża widokowa, sanktuarium i szlaki piesze

Ścieżka na Górze Chełmskiej

Góra Chełmska w Koszalinie, niegdyś jedna ze świętych gór Pomorza, to najwyższe wzniesienie nie tylko na terenie miasta, ale i w promieniu wielu kilometrów. Liczne szlaki piesze, sanktuarium maryjne oraz wieża widokowa przyciąga o każdej porze roku zarówno Koszalinian, jak i turystów. Góra Chełmska jest uważana za jedną z największych atrakcji w Koszalinie. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać się na Górę Chełmską!

Kilka faktów o Górze Chełmskiej w Koszalinie

Góra Chełmska w Koszalinie to wał moreny czołowej oddalony od Morza Bałtyckiego zaledwie 8 kilometrów. Najwyższe wzgórza Góry Chełmskiej to Krzyżanka (136,2 m n.p.m.), Krzywogóra (133 m n.p.m.) oraz Leśnica (118,5 m n.p.m.). Warto wspomnieć, że od wielu wieków miejsce było powiązane z kultem chrześcijańskim. Świadczą o tym m.in. fragmenty kaplicy i śladów cmentarzyska znalezione na Górze Chełmskiej. Dziś to doskonałe miejsce na wycieczki piesze i rowerowe, relaks oraz odpoczynek na łonie natury od zgiełku miasta. 

Dojazd i parking pod Górą Chełmską

Góra Chełmska w Koszalinie jest położona we wschodniej części miasta. Od północnej strony do jej podnóży można dojechać ulicą Gdańską (DK6), łączącą Koszalin z Sianowem. Centralnie przez Górę Chełmską przebiega ulica Słupska w kierunku miejscowości Kłos. Od strony zachodniej podjedziesz ulicą Rolną, od strony Aquaparku. W ostateczności dojazd jest możliwy także od strony południowej, jedną z głównych arterii Koszalina – ulicą Zwycięstwa. Optymalnie jest jednak wybrać dojazd ulicą Gdańską, Słupską lub Rolną.

Zobacz także:  Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie

Pod Górą Chełmską w Koszalinie znajdują się liczne parkingi, które w ciągu tygodnia raczej nie bywają przepełnione, a wręcz są puste. Problem ze znalezieniem wolnego miejsca może pojawić się w weekendy, szczególnie jeśli wybierzesz w niedzielę w godzinach porannych parking przy ulicy Rolnej w czasie, gdy w okolicy czynna jest giełda. Jeden z najbardziej obleganych w cieplejsze weekendy bezpłatnych parkingów znajduje się w okolicach wejścia schodów prowadzących do sanktuarium maryjnego oraz wieży widokowej, przy ulicy Słupskiej. Swój samochód możesz również zostawić na jednym z bezpłatnych, leśnych parkingów znajdujących się w okolicy.

Wejście na Górę Chełmską od strony parku linowego i ulicy Rolnej
Wejście na Górę Chełmską przy parkingu na ulicy Rolnej w Koszalinie

Szlaki pierwsze, biegowe i rowerowe na Górze Chełmskiej w Koszalinie

Spacerując po Górze Chełmskiej w Koszalinie, można w pewnych momentach poczuć się jak na prawdziwym górskim szlaku. Zróżnicowana roślinność, liczne wzniesienia terenu oraz szlaki o różnej trudności sprawiają, że można zapomnieć o tym, że jest się w miejscu oddalonym zaledwie kilka kilometrów od morza. Przez górę przebiegają niezliczone ilości ścieżek, a także kilka znakowanych szlaków turystycznych. Nie zawiodą się również miłośnicy jazdy na rowerze. Góra Chełmska jest również często wybierana przez biegaczy jako miejsce do treningu. Często można tutaj spotkać osoby spacerujące z psami.

Góra Chełmska w Koszalinie - jeden ze szlaków
Góra Chełmska w Koszalinie - szlak leśny

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie

Historia sanktuarium na Górze Chełmskiej sięga XIII wieku. Wówczas na wzniesieniu znajdowały się obiekty sakralne, które następnie zburzono w XVI wieku w wyniku reformy luterańskiej. Pierwsze próby odbudowy podejmowano już w latach 70-tych ubiegłego wieku, a finalnie kaplica w obecnej formie powstała w 1991 roku. Sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej odwiedził 1 czerwca 1991 papież Jan Paweł II, który osobiście konsekrował kaplicę. Do sanktuarium pielgrzymowali również prezydenci RP – Ryszard Kaczorowski oraz Lech Kaczyński.

W kaplicy na Górze Chełmskiej znajduje się obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Jest on bliźniaczą kopią obrazu znajdującego się w sanktuarium w niemieckim Schoenstatt. Na szczycie w okolicach kaplicy można również zobaczyć tablicę upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II, a przy bramie prowadzącej na górę – pomnik upamiętniający jego wizytę. Na szlakach prowadzącym do sanktuarium osadzono również pomnik upamiętniający wizytę prezydentów RP oraz kamień pamiątkowy poświęcony listopadowym.

Zobacz także:  Koszaliński Rower Miejski, czyli miejska wypożyczalnia rowerów w Koszalinie

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej w Koszalinie

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej w Koszalinie ma wysokość 31,5 metra. Jest to najwyższy punkt widokowy nie tylko w Koszalinie, ale i w okolicy. Na szczyt zbudowanej w 1988 roku wieży, prowadzi 140 schodów. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Koszalina, jezioro Jamno i Bukowo, a przy dobrej pogodzie – również morze Bałtyckie. 

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej jest czynna tylko w miesiącach od kwietnia do października. Można na nią wejść codziennie od 11:00 do 19:00, w dni robocze z przerwą od 13:00 do 13:30. Warto jednak wiedzieć, że podczas złej pogody wieża jest nieczynna. Wejście na wieżę jest płatne, jednak ceny nie są wysokie i wynoszą zaledwie kilka złotych od osoby.

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej w Koszalinie
Centrum na Górze Chełmskiej

Maszt radiowo-telewizyjny na Górze Chełmskiej

RTON Góra Chełmska, czyli Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, to punkt widoczny z wielu części Koszalina. Wszystko za sprawą 95-metrowego masztu radiowo-telewizyjnego, który jest wykorzystywany do wielu celów. Ośrodek jest wykorzystywany m.in. do nadania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Park linowy pod Górą Chełmską w Koszalinie

Od zachodniej strony Góry Chełmskiej i parkingu przy ulicy Rolnej znajduje się park linowy. Jest to, obok Aquaparku, jedna z najczęściej odwiedzanych latem przez całe rodziny atrakcji w tej części Koszalina. Na terenie parku linowego pod Górą Chełmską znajdują się trasy o różnej trudności – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wizyta w parku linowym jest szczególnie polecana osobom lubiącym poczuć nutkę adrenaliny podczas relaksu na łonie natury. Wspinaczka po konarach drzew w uprzęży zabezpieczającej przed upadkiem to zdecydowanie dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu w Koszalinie. 

Park linowy pod Górą Chełmską w Koszalinie

Atrakcje w okolicy Góry Chełmskiej w Koszalinie

Poza parkiem linowym, w tej części Koszalina znajdują się również inne atrakcje. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej park wodny zlokalizowany u podnóża Góry Chełmskiej. Aquapark w Koszalinie to nie tylko baseny i sauny, ale i również mnóstwo zjeżdżalni oraz innych atrakcji. W niewielkiej odległości od parku wodnego znajduje się Hala Sportowo-Widowiskowa w Koszalinie. Na jej terenie odbywają się nie tylko wydarzenia sportowe, ale i liczbę koncerty. Jeśli wybierasz się na Górę Chełmską w Koszalinie i szukasz dodatkowej rozrywki, warto sprawdzić, czy w pobliskiej hali w danym terminie jest zaplanowany jakiś koncert lub mecz. Zajrzyj również do naszego działu “Atrakcje w Koszalinie”, jeśli szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu w naszym mieście.

Zobacz także:  PlayPark, czyli park trampolin w Koszalinie
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl