Wykrywacz metali na plaży – czy poszukiwania bez pozwolenia są legalne?

Poszukiwanie na plaży z detektorem metali

W ostatnich latach coraz częstszym widokiem na polskich plażach są osoby przeczesujące teren z wykrywaczem metali. Poszukiwaczy z detektorami można spotkać na plażach najczęściej późnym popołudniem lub wcześnie rano. Kiedy po słonecznym dniu plaża pustoszeje, istnieje duża szansa na znalezienie w piasku wielu ciekawych rzeczy. Poszukiwacze liczą zwłaszcza na monety oraz biżuterię. Czy chodzenie po plaży z wykrywaczem metali jest legalne? Czy potrzebne jest pozwolenie? Co można znaleźć, przeszukując plaże detektorem? Sprawdzamy!

Kliknij i sprawdź cenę popularnego wykrywacza Garrett ACE 250, idealnego na plażę

Czy przeszukanie plaży z wykrywaczem metali bez pozwolenia jest legalne?

Tak, z wykrywaczem metali można od kilku lat w pełni legalnie i bez pozwolenia przeszukiwać nadbałtyckie plaże. Oczywiście są i pewne ograniczenia. Jednak osoba spacerująca hobbystycznie z wykrywaczem metali po plaży, nie naraża się już na żadne, przykre konsekwencje. Kilka lat temu Urzędy Morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie wydały spójne oświadczenia, potwierdzające legalność poszukiwań.

Warunkiem prowadzenia poszukiwań z wykrywaczem metali na plażach w zgodzie z prawem, jest poszukiwanie jedynie przedmiotów współczesnych. Zabronione jest ponadto przeszukiwanie terenów objętych nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, parków, rezerwatów, a także terenów militarnych. Należy również pamiętać o tym, że poszukiwania można prowadzić jedynie na plaży, którą należy pozostawić w nienagannym stanie. Zabronione jest przeszukiwanie wydm, klifów, terenów portów rybackich i przystani, a także nadmorskich lasów.

Kliknij i sprawdź cenę popularnego wykrywacza Garrett ACE 250, idealnego na plażę

W swoich oświadczeniach Urzędy Morskie informują ponadto, że hobbyści spacerujący z wykrywaczami metali po plaży, powinni oddawać się swojemu hobby w sposób nieuciążliwy dla innych osób. Zaznaczono również, że poszukiwania najlepiej prowadzić w godzinach popołudniowych oraz wczesnorannych.

Zobacz także:  Co robić nad morzem, gdy pada deszcz i jest zimno? Pomysły! 🌧️

Co można znaleźć z detektorem metali na plaży?

Plaża to prawdziwa skarbnica dla poszukiwaczy-hobbystów. Popołudniami w słoneczne dni, kiedy plażę opuszczą setki, a nawet tysiące plażowiczów, w piasku można znaleźć praktycznie wszystko. Głównym łupem poszukiwaczy padają wówczas monety, jednak tych na plażach wydaje się być coraz mniej. Jest to związane z bezgotówkowych trybem życia coraz większej części społeczeństwa. Szczęściarze potrafią znaleźć w piasku również biżuterię, obrączki, kolczyki, a nawet markowe zegarki.

Moneta znaleziona na plaży
Najczęstszym “łupem” poszukiwaczy metali na plażach są monety

Niestety, wiele osób wypoczywając na plażach, pozostawia na nich mnóstwo śmieci. Jednymi z najbardziej uciążliwych dla poszukiwaczy (jak i dla środowiska) są kapsle z butelek po piwie. Tych na polskich plażach są tysiące. Wie o tym doskonale każdy, kto kiedykolwiek spacerował z wykrywaczem metali po polskim wybrzeżu. Sygnał, jaki emituje wykrywacz metali w przypadku znalezienia kapsla, jest porównywalny do sygnału emitowanego, gdy natrafimy na niektóre ze współczesnych monet. Często powtarzająca się sytuacja, gdzie zamiast monety wykopywany jest kolejny kapsel, potrafi zniechęcić do dalszych poszukiwań niejednego poszukiwacza.

Czy wolno zatrzymać znalezione z wykrywaczem metali na plaży przedmioty?

Poszukiwacze powinni mieć na uwadze również przepisy zawarte w wielu innych aktach prawnych. Te dokładnie precyzują, co może zatrzymać znalazca, bez konieczności zgłaszania znaleziska do odpowiednich organów. Jeden z aktów, Ustawa o Rzeczach Znalezionych, mówi o tym, że poszukiwacz może zabrać ze sobą jedynie monety o łącznej wartości do 100 złotych. Znalezienie wyższej kwoty w bilonie powinno być zgłoszone do odpowiedniego miejscowo Starostwa Powiatowego. To samo dotyczy każdej innej rzeczy, której wartość przekracza 100 zł, a jej właściciel nie jest nam znany.

Kliknij i sprawdź cenę popularnego wykrywacza Garrett ACE 250, idealnego na plażę

Co dzieje się ze znalezionymi przedmiotami oddanymi do Starostwa Powiatowego? Otóż poza tym, że urząd ma obowiązek przyjąć w depozyt każdą rzecz, której wartość przekracza 100 zł, musi również poinformować o tym w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli wartość znalezionego przedmiotu przekracza 5 tys. złotych – wówczas ogłoszenie o znalezionym przedmiocie jest zamieszczone również w prasie lokalnej lub ogólnopolskiej.

Zobacz także:  Pogoda Koszalin, czyli klimat i prognoza pogody dla Koszalina

Przeszukując polskie plaże, można natrafić także na różnego rodzaju militaria – począwszy od drobnej amunicji z II Wojny Światowej, a na ciężkich pociskach kończąc. Te ostatnie są równie często odkrywane samoistnie przez morze na plażach, gdzie niegdyś prowadzono wzmożone działania militarne. W przypadku znalezienia na plaży amunicji, broni lub innych materiałów wybuchowych, należy o tym natychmiast poinformować policję.

Wykrywacz metali na plaży
Przeszukiwanie plaż z wykrywaczem metali to coraz popularniejsze hobby

Jaki wykrywacz metali wybrać na plażę?

Wybór odpowiedniego wykrywacza metali nie jest prosty. Szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z poszukiwaniem skarbów. Warto wiedzieć, że plaża i piasek jest stosunkowo łatwym terenem do przeszukiwania. Z pewnością w takim środowisku poradzi sobie większość ogólnodostępnych wykrywaczy metali. Niemniej te z wyższej półki cechują się m.in. większym zasięgiem wykrywania przedmiotów, posiadają funkcję dykryminacji złomu, a także można je dostroić w zależności od przeszukiwanego gruntu. To właśnie na te cechy warto zwrócić uwagę, wybierając detektor metali na plażę.

Wśród popularnych modeli wykrywaczy z pewnością na plaży poradzą sobie detektory firmy Garrett, na przykład model Garrett ACE 250. Większą dokładnością będzie z kolei cechował się nieco droższy model Garrett ACE APEX – tego sprzętu używają profesjonaliści. Na plaży warto posiadać również tzw. pointer, który pozwala na wskazanie dokładnej lokalizacji przedmiotu w piasku. Pointery w swojej ofercie ma również Garrett, a ten cechujący się wysoką skutecznością jest oznaczony modelem Pro-Pointer AT Z-L. To właśnie na produktach Garrett wzorują się inni producenci oferujący tańsze modele pointerów.

Gdzie i kiedy warto wybrać się na plażę z wykrywaczem metali?

Najwięcej różnego rodzaju skarbów i monet można znaleźć na plażach w najpopularniejszych miejscowościach wypoczynkowych. W okolicy Koszalina, na wiele łupów mogą liczyć osoby, które wybiorą się po południu lub rano na plażę w Mielnie, Sarbinowie lub Łazach. To miejscowości, które w sezonie odwiedzają tłumy turystów, a to z kolei przekłada się na ilość rzeczy zgubionych na plaży. Poszukiwacze powinni być jednak przygotowani na dużą konkurencję. To za sprawą spadających cen i coraz większej dostępności różnego rodzaju detektorów metali na rynku.

Zobacz także:  Wesołe miasteczko Krasnal Europark w Mielnie!

Jeśli szukasz informacji o tym, gdzie warto wybrać się na wakacje nad morze, znajdziesz je w dziale turystyka na łamach naszego portalu. W jednym z artykułów przedstawiamy również najlepsze plaże w okolicach Koszalina.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl