Zorza polarna nad Bałtykiem [zdjęcia]

Zorza polarna nad Morzem Bałtyckim

Pod koniec lutego 2023 roku nad Bałtykiem, jak i w innych regionach Polski, po raz kolejny można było obserwować niesamowite zjawisko, jakim jest zorza polarna. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć obserwatorów, którym udało się uchwycić zorzę polarną na zdjęciach. Kolorowe wstęgi na niebie były najlepiej widoczne nad Morzem Bałtyckim, w miejscach, w których zanieczyszczenie światłem jest najmniejsze. Zobacz, jak wygląda zorza polarna nad morzem! Dowiedz się, czym jest zorza polarna, jak powstaje zjawisko oraz skąd wiedzieć, kiedy można ją zobaczyć!

Zdjęcia zorzy polarnej nad morzem Bałtyckim

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć zorzy polarnej nad Morzem Bałtyckim, użytkowników, którzy podzielili się fotografiami w mediach społecznościowych. Zdjęcia zostały wykonane w różnych częściach naszego wybrzeża. Zorzę polarną uchwycono m.in. w miejscowości Mielno, Łazy, Sarbinowo, Międzyzdroje, Władysławowo, Gdańsk oraz Kołobrzeg. Kolorowe aureole zapierają dech w piersiach, tym bardziej obserwowane na nadłtyckich plażach.







Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko atmosferyczne, które występuje w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Jest to efekt oddziaływania zjonizowanych cząstek wiatru słonecznego z polami magnetycznymi Ziemi.

Kiedy wiatr słoneczny dociera do ziemskiej magnetosfery, część jego naładowanych cząstek zostaje uwięziona w polach magnetycznych i zaczyna krążyć wokół linii pola magnetycznego Ziemi. W trakcie tych ruchów cząstki te uderzają w gazy atmosfery, w wyniku czego emitują światło o różnych kolorach.

Zobacz także:  Kamera Koszalin, czyli kamera internetowa na żywo w Koszalinie 🎥

Zorza polarna często występuje w postaci jasnozielonych lub czerwonych pasów światła, które poruszają się po niebie. Zorza polarna jest szczególnie intensywna w okresie równonocy wiosennej i jesiennej, gdy pole magnetyczne Ziemi jest bardziej sprzyjające dla tego zjawiska.

Jak śledzić aktywność zorzową?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: skąd wiedzieć, kiedy pojawi się zorza polarna, aby jej nie przegapić? Obecnie w sieci jest dostępnych wiele narzędzi, ułatwiających śledzenie zorzy. Dużą popularnością cieszy się serwis spaceweatherlive.com, który w przejrzysty sposób prezentuje mapę z wizualizacją zorzy polarnej. Ponadto w sklepach z aplikacjami na urządzenia mobilne jest dostępnych wiele aplikacji, również darmowych, wysyłających powiadomienia o zbliżającej się zorzy. Warto również obserwować grupy w mediach społecznościowych, gdzie pojawiają się wątki miłośników niesamowitego zjawiska.

Kiedy będzie zorza polarna nad Bałtykiem?

Prognozy zjawisk astronomicznych są zawsze trudne i często zależą od wielu czynników, takich jak aktywność Słońca, warunki atmosferyczne oraz położenie geograficzne. Jednakże, jeśli chodzi o zorzę polarną nad Bałtykiem, to największe szanse na jej obserwację występują w okresie zimowym. To wtedy noc jest długa i atmosfera jest bardziej stabilna. Do tej pory zorza z polskiej plaży była widoczna w ubiegłych latach m.in. w lutym oraz we wrześniu.

W tym okresie, kiedy Słońce przesyła do nas mniejszą ilość energii, zwiększa się szansa na wystąpienie intensywnych wiatrów słonecznych. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zorzy polarnej. Warto również zwrócić uwagę na aktywność Słońca, która cyklicznie zmienia się w okresach około 11 lat. W czasie maksimum aktywności Słońca, szansa na obserwację zorzy polarnych jest większa.

Jeśli chcemy obserwować zorzę polarną nad Bałtykiem, warto udać się w miejsca z daleka od źródeł światła, tak aby nie zaburzać naturalnego ciemnego nieba. Szansę na jej obserwację można również zwiększyć poprzez skorzystanie z prognoz geomagnetycznych oraz monitorowanie bieżącej aktywności Słońca.

Zobacz także:  Orientarium w Łodzi - dojazd, zwierzęta, ceny biletów, co warto wiedzieć?

Jeśli interesują Cię podobne tematy, zajrzyj do działu turystyka na łamach naszego portalu. To właśnie tam poruszamy wiele ciekawych tematów związanych z podróżami po Polsce, i nie tylko.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl