Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Katedra Koszalin, czyli Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie

Katedra Koszalin, czyli Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie jest zdecydowanie największym zabytkiem na terenie miasta. Historia gotyckiej świątyni sięga bowiem 1300 roku. To sprawia, że bazylikę cechują charakterystyczne rozwiązania architektoniczne. W koszalińskiej katedrze można ponadto zobaczyć m.in. zabytkowy ołtarz, chrzcielnicę, krucyfiks, a także interesujące malarstwo. Gdzie jest zlokalizowana katedra w Koszalinie? Jaka jest historia koszalińskiej bazyliki? Jak wygląda jej architektura? Jakie zabytki można zobaczyć we wnętrzu katedry w Koszalinie? Tego dowiesz się z naszej dzisiejszej publikacji!

Gdzie jest zlokalizowana katedra w Koszalinie?

Katedra w Koszalinie jest zlokalizowana przy ulicy Bolesława Chrobrego 7 w samym centrum miasta. Katedra mieści się przy ulicy Zwycięstwa, czyli głównej arterii miasta, vis-a-vis rynku staromiejskiego i Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Dojazd do katedry jest możliwy od strony ulicy 1 Maja i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tuż przy katedrze znajdują się liczne miejsca parkingowe (płatna strefa parkowania). Katedrę od koszalińskiego dworca PKP dzieli zaledwie około 600 metrów. W okolicy bazyliki znajdują się również liczne przystanki MZK Koszalin. Najbliższym przystankiem autobusowym jest przystanek Rynek Staromiejski 01.

Jaka jest historia katedry w Koszalinie?

Historia katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie ma już ponad 700 lat. Według różnych źródeł koszalińska katedra została wzniesiona w latach 1300-1333. Do budowy gotyckiej katedry używano prawdopodobnie takich samych cegieł, jak do budowy murów obronnych w Koszalinie. Do dziś kościół istnieje w tej samej formie, a zmianom ulegało jedynie wnętrze świątyni. Od 1534 do 1945 roku koszalińska świątynia była siedzibą kościoła ewangelickiego. Z kolei od 1972 roku stała się miejscem obrządku łacińskiego. Dziś jest siedzibą Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Zobacz także:  Ścieżki rowerowe w Koszalinie

Architektura katedry, czyli co warto wiedzieć o budowie koszalińskiej katedry?

Budowa katedry w Koszalinie trwała prawdopodobnie około 30 lat. Zbudowano ją z cegieł, a budulcem podmurówki były kamienie. Koszalińska katedra posiada nawę główną oraz dwie nawy boczne. Wnętrze doświetlają zdobione okna oraz witraże znajdujące się od strony naw bocznych. Przedłużeniem naw są przybudówki, w których znajduje się zakrystia i kruchta. Całość wieńczy wieża o wysokości 56 metrów, którą wieńczy latarnia. Jeśli chodzi o wnętrze katedry w Koszalinie, zmieniało się wraz z biegiem lat.

Zabytki w katedrze w Koszalinie

Wizyta w koszalińskiej katedrze to okazja do zobaczenia wielu zabytków. Najstarsze z nich liczą około 700 lat. Poniżej przedstawiamy listę zabytków, które warto zobaczyć, odwiedzając katedrę w Koszalinie.

Ołtarz główny

Obecny ołtarz w katedrze w Koszalinie powstał w drugiej połowie XX wieku. Wcześniej, w XIX wieku zdemontowano gotycki ołtarz pochodzący z początku XVI wieku i zastąpiono go nowym, neogotyckim. Z kolei 1973 roku podjęto decyzję o usunięciu neogotyckiego ołtarza, a na ołtarzu umieszczono figury pochodzącego z wcześniejszego ołtarza gotyckiego, które w 2012 roku poddano renowacji.

Krucyfiks gotycki

Krucyfiks znajdujący się w koszalińskiej katedrze pochodzi z XIV wieku. Niegdyś był wyposażeniem kaplicy na Górze Chełmskiej w Koszalinie.

Chrzcielnica

Chrzcielnica z gotyku jest jednym z najstarszych zabytków znajdujących się w katedrze w Koszalinie. Umieszczona w kruchcie katedry chrzcielnica została wykuta w XIII wieku.

Obraz “Zmartwychwstanie”

Obraz “Zmartwychwstanie” autorstwa Augusta Friedricha Hauptnera pochodzi z 1845 roku. Pierwotnie był on częścią neogotyckiego ołtarza głównego.

Organy

Neogotyckie organy z koszalińskiej katedry pochodzą z 1889 roku. Wyprodukowała je firma Schlag & Sohne. Instrument przeszedł generalny remont w 1973 roku.

Płyta nagrobna

Płyta nagrobna marszałka dworu księcia Jana Fryderyka – Petera Kameke z Łasina znajduje się w krypcie katedry. Zabytek trafił do Koszalina w 1951 roku po rozbiórce kościoła w Łasinie.

Witraże

Witraże znajdujące się w koszalińskiej katedrze liczą ponad 100 lat. Przedstawiają m.in. Marcina Lutra.

Zobacz także:  PlayPark, czyli park trampolin w Koszalinie

Dzwony w katedrze w Koszalinie

Katedra w Koszalinie jest obecnie wyposażona w cztery dzwony. Najcięższy z nich waży 1,2 tony. Dzwony pochodzą z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia.

Pomnik papieża Jana Pawła II

Tuż obok katedry znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II. Jego częścią jest kamień pochodzący z kamieniołomów, gdzie w latach 40. XX wieku pracował Karol Wojtyła.

Pomnik Ofiar Bolszewizmu

Pomnik Ofiar Bolszewizmu w Koszalinie mieści się tuż obok pomnika papieża Polaka. Monument jest wykonany z kamienia piaskowego i ma wysokość ponad 3 metrów.

Koszalińska katedra – jeden z najcenniejszych zabytków na mapie miasta

Pełną historię oraz szczegółowe informacje na temat katedry w Koszalinie można znaleźć na oficjalnej stronie parafii pod adresem katedrakoszalin.pl. Zachęcamy również do częstego odwiedzania naszego serwisu. W dziale atrakcje w Koszalinie można znaleźć wiele przydatnych informacji o tym, co ciekawego można robić w naszym mieście i okolicach. Serwis jest rozwijany na bieżąco, a baza interesujących artykułów rozrasta się bardzo szybko.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl