PWSZ w Koszalinie to uczelnia, na której można bezpłatnie zdobyć wykształcenie w wielu dziedzinach. Obok Politechniki Koszalińskiej, to właśnie PWSZ Koszalin jest jedną z najpopularniejszych uczelni działających na terenie miasta. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie umożliwia naukę zarówno w systemie stacjonarnym, jak i zaocznym. W zależności od wybranego kierunku nauka trwa trzy lata (licencjat) lub 5 lat (studia magisterskie). Ponadto istnieje możliwość poszerzenia swojej wiedzy na studiach podyplomowych. Gdzie znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie? Jak wygląda rekrutacja? Jakie kierunki są dostępne na PWSZ Koszalin? Sprawdzamy!
Na skróty:
Gdzie jest zlokalizowana PWSZ w Koszalinie?
Budynek Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie mieści się przy ulicy Leśnej 1. Siedziba PWSZ Koszalin jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, we wschodniej części miasta. Na uczelnie można dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Wzdłuż ulicy Leśnej znajduje się wiele bezpłatnych miejsc parkingowych położonych poza płatną strefą parkowania. Z kolei najbliższym przystankiem autobusowym MZK Koszalin jest PWSZ 02 oraz Chałubińskiego 01. W tym kierunku kursują autobusy linii 8, 9, 10, 15 oraz 18. Warto wspomnieć, że tuż przy uczelni znajduje się jedna z największych atrakcji w mieście – Góra Chełmska.
Jakie kierunki są dostępne na PWSZ w Koszalinie?
Oferta edukacyjna PWSZ Koszalin jest bardzo szeroka. Istnieje możliwość podjęcia nauki na kierunkach oferowanych w ramach trzech instytutów: Kultury Fizycznej i Zdrowia, Spraw Społecznych oraz Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego. Szczegółowy wykaz kierunków na PWSZ w Koszalinie przedstawia się następująco:
- Dietetyka
- Fizjoterapia
- Sport Fitness Wellness i SPA
- Wychowanie FIzyczne
- Bezpieczeństwo Narodowe
- Kosmetologia
- Pedagogika
- Pielęgniarstwo
- Ratownictwo medyczne
Lista dostępnych kierunków kształcenia może się zmieniać wraz z biegiem czasu. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia kierunków Administracja oraz Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Po uzyskaniu zgody MEiN, w Koszalinie będzie można zdobyć wykształcenie również w tych dziedzinach.
Studia podyplomowe na PWSZ w Koszalinie
PWSZ Koszalin umożliwia również zdobycie wykształcenia poprzez uczestnictwo w studiach podyplomowych. Te oferowane są na kilku kierunkach i trwają od 2 do 3 semestrów. W zależności od wybranego kierunku, płata za semestr wynosi od 1100 do 1350 złotych. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie dostępne są następujące kierunku podyplomowe:
- Przygotowanie pedagogiczne (3 semestry)
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną – oligofrenopedagogika (2 semestry)
- Wychowanie fizyczne (3 semestry)
- Zarządzanie w oświacie (2 semestry)
- Pedagogika specjalna dla pracowników socjalnych (3 semestry)
- Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych – przygotowanie do roli nauczyciela wspomagającego (3 semestry)
Podobnie jak w przypadku studiów stacjonarnych, również w przypadku podyplomowych lista dostępnych kierunków z czasem może ulec zmianie. Już wkrótce dostępny podyplomowo na PWSZ może być kierunek Administracja.
Jak wygląda rekrutacja do PWSZ Koszalin?
Rekrutacja do PWSZ w Koszalinie odbywa się drogą elektroniczną. Każdy z kandydatów jest zobowiązany do rejestracji w systemie E-Rekrutacja dostępnym pod adresem https://wd.pwsz-koszalin.pl/. Należy również skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, które wymienione są w Regulaminie Postępowania Rekrutacyjnego, dostępnego na oficjalnej stronie uczelni pod adresem pwsz-koszalin.pl. Bez względu na kierunek oraz rodzaj studiów, konieczna jest m.in. Karta Ewidencyjna kandydata wygenerowana w procesie rekrutacji, formularz wyboru przedmiotu, 2 fotografie dowodowe o wymiarach 35×45 mm, potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej, a także zaświadczenie od Lekarza Medycyny Pracy.
Dom studenta, czyli akademik przy PWSZ w Koszalinie
Akademik PWSZ w Koszalinie znajduje się tuż przy uczelni, przy ulicy Leśnej 1. Zakwaterowanie w Domu Studenta mogą uzyskać zarówno studenci, jak i pracownicy PWSZ. W miarę dostępności miejsc zgodę na zamieszkanie w akademikach mogą uzyskać także inne osoby. Na każdym z pięter akademika znajduje się aneks kuchenny, a mieszkańcy mają ponadto dostęp do pralni, suszarni oraz stołówki. W każdym z pokoi dostępny jest ponadto Internet. Ceny za wynajem pokojów w akademiku PWSZ w Koszalinie zaczynają się od 330 złotych za miesiąc. Właśnie tyle kosztuje miejsce dla studenta w pokoju trzyosobowym bez łazienki. Najwięcej za możliwość zamieszkania zapłacą osoby spoza uczelni, jednak miesięczny koszt pobytu nie przekracza 400 złotych.
Ponadto istnieje możliwość wynajęcia noclegu na doby, co jest znacznym udogodnieniem dla studentów niestacjonarnych spoza Koszalina. Cena za pierwszą noc dla studenta wynosi 25 złotych, a za każdą następną – 15 złotych (do 5 noclegów).
Erasmus+ na PWSZ w Koszalinie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie uczestniczy w międzynarodowej wymianie studentów w ramach programu Erasmus+ Szkolnictwo Wyższe. Uczelnia posiada kartę ECHE wydaną na lata 2021-2027 uzyskaną na podstawie wniosku skierowanego do Komisji Europejskiej. Lista uczelni partnerskich PWSZ Koszalin jest bardzo długa. Wśród nich znajduje się uczelnia w Belgii Grecji, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Słowacji, a także na Litwie oraz Łotwie. Studenci PWSZ, w miarę dostępności miejsc, mają możliwość wyjazdu na studia lub praktyki zagraniczne.
Szczegółowe informacje na temat PWSZ Koszalin można znaleźć na oficjalnej stronie uczelni pod adresem pwsz-koszalin.pl. Z kolei jeśli szukasz informacji na podobne tematy, z pewnością znajdziesz je w dziale miejski poradnik na łamach naszego portalu. Przedstawiamy w nim m.in. charakterystykę największej uczelni w mieście, jaką jest Politechnika Koszalińska.