Polski Związek Wędkarski to największe stowarzyszenie wędkarzy w Polsce. Związek od lat zrzesza miłośników wędkarstwa oraz dba o zachowywanie odpowiednich standardów podczas połowu ryb. Organizacja posiada również swój oddział w naszym mieście, a PZW Koszalin jest największym spośród działających w regionie. Co więcej, PZW Koszalin jest podzielony na koła skupiające wędkarzy w wielu okolicznych miejscowościach. Gdzie znajduje się oddział Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie? Jaką funkcję pełni PZW w świecie wędkarskim? Sprawdzamy!
Na skróty:
Polski Związek Wędkarski – krótka charakterystyka
Polski Związek Wędkarski, czyli PZW, to organizacja skupiająca ponad 600 tysięcy miłośników wędkarstwa w całej Polsce. Historia zorganizowanego wędkarstwa sięga 1879 roku, a sam związek w obecnej formie został powołany do istnienia w 1950 roku. PZW jest podzielony na 42 okręgi i na ponad 2500 lokalnych kół wędkarskich. Związek obejmuje swoim zakresem działania ponad 219 hektarów wód śródlądowych w Polsce, co stanowi około ⅓ wszystkich wód w całym kraju. W przypadku wód płynących, PZW użytkuje aż ⅔ ich powierzchni.
Polski Związek Wędkarski dba o odpowiednią gospodarkę rybacko-wędkarską, chroni wody i środowisko naturalne, a także prowadzi działalność sportowo-rekreacyjną. Straż PZW dba o przestrzeganie ogólnie przyjętych reguł przez wędkarzy, a także walczy z kłusownictwem na polskich wodach śródlądowych. PZW organizuje kursy i egzaminy, dzięki którym można uzyskać kartę wędkarską uprawniającą do legalnego wędkowania w Polsce.
Gdzie znajduje się PZW w Koszalinie?
Siedziba PZW Koszalin znajduje się przy ulicy Łużyckiej 55 w południowo-zachodniej części Koszalina. Koszaliński oddział Polskiego Związku Wędkarskiego jest położony w odległości około 600 metrów od Ronda Solidarności i parku handlowego Czerwona Torebka. Do biura PZW najprościej dojechać od strony ulicy Lechickiej lub Poprzecznej.
W jakich godzinach jest otwarty oddział PZW w Koszalinie?
Biuro Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie jest czynne od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy jest zamknięte. Oddział jest otwierany codziennie o godzinie 8:00 rano. W poniedziałki biuro jest czynne do godziny 18:00, natomiast w pozostałe dni tygodnia – do 18:00. W dni okołoświąteczne godziny otwarcia mogą być inne, dlatego przed przybyciem warto skontaktować się z PZW Koszalin, dzwoniąc pod numer 94 342 50 66.
Okręg PZW w Koszalinie i lokalne koła
Koszaliński okręg Polskiego Związku Wędkarskiego działa od wielu lat i jest największym w regionie. Teren działa PZW Koszalin obejmuje nie tylko sam Koszalin, ale i wiele miejscowości ościennych. Pod swoimi skrzydłami związek ma wiele kół skupionych wokół wędkarzy pochodzących z okolicznych miejscowości. Koła PZW rozciągają się od Kołobrzegu po Darłowo, Białogard i Szczecinek. Pełna lista kół podlegających pod PZW Koszalin przedstawia się następująco:
Koło Nr. 1 – PZW Białogard Miasto
Koło PZW Nr. 5 “Szuwarek” Bobolice
Koło PZW Nr. 03 “Topik” Białogard
Koło PZW Nr 09 “Rekin” Brzeźno
Koło Nr. 10 – PZW w Czaplinku
Koło PZW Nr. 11 Lin Barwice
Koło PZW Nr. 12 Darłowo “Łosoś”
Koło PZW w Drawsku Pom. Nr. 13
Koło PZW Nr.18 Jednostka Wojskowa Kołobrzeg
Koło Nr 22 – Koszalin Miasto
Koło PZW Nr. 23 KMP Koszalin
Koło PZW Nr. 25 Miętus Koszalin
Koło PZW nr 26 “Energetyk” Koszalin
Koło PZW nr 28 “Potok” Koszalin
Koło PZW Nr.31 “Agros” – Koszalin
Koło PZW Rokosowo – Jedliny nr. ew. 36
Koło PZW Nr. 52 Manowo
Koło PZW Nr.53 – “Radew” – Niedalino
Koło PZW Nr 55 Mielno
Koło PZW Nr 56 Niemica
Koło PZW Nr. 57 -Polanów
Koło PZW Nr.59 – Rymań
Koło PZW Nr. 61 – Rosnowo
Koło PZW Nr. 64 – Sianów
Koło PZW Nr. 67 “Rega” Świdwin
Koło PZW Nr.68 “Wodnik” Świdwin
Koło PZW Nr. 69 Sazan Świdwin
Koło PZW Nr. 70 Liścień Sławoborze
Koło PZW Nr. 71 – Strzekecino
Koło PZW Nr. 72 Jesiotr Szczecinek
Koło PZW Tychowo Nr 79
Koło Gminne Wierzchowo Nr ew. 80
Koło PZW Nr. 90 Drzonowo
Miejskie Koło Nr.92 w Bornem Sulinowie
Klub wędkarstwa sportowego “SALMO” w Kołobrzegu.
Koło Miejskie PZW w Kołobrzegu
Zachodniopomorski klub wędkarski Jurmen w Koszalinie.
Łowienie ryb w morzu bez pozwolenia
Z racji tego, że Koszalin jest oddalony zaledwie kilkanaście kilometrów od Bałtyku, warto przedstawić informacje na temat wymogów prawnych i legalności połowy ryb w Bałtyku. Otóż generalizując, do połowu ryb w Morzu Bałtyckim z brzegu nie jest potrzebna karta wędkarska. Wystarczy wykupić odpowiednie pozwolenie, poprzez wniesienie opłaty na rzecz Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego. Opłata uprawniająca do legalnego połowu ryn w morzu to zaledwie 42 złote (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 32 złote). Dostępne są również pozwolenia miesięczne (11 złotych) oraz tygodniowe (7 złotych). Aby rozpocząć przygodę z wędkowaniem, wystarczy wnieść opłatę, a następnie zabrać ze sobą dowód wpłaty na odpowiednie konto oraz dowód tożsamości.
Są i pewne ograniczenia związane z rekreacyjnym łowieniem ryb z brzegu nad morzem. Między innymi wędkarz nie może łowić w odległości mniejszej niż 100 metrów od oznaczonego kąpieliska, a także z pomostów pływających. Ponadto od 15 września do końca lutego nie wolno spinningować. W tym okresie można łowić jedynie metodą gruntową i spławikową, w ograniczonych godzinach od 7:00 do 17:00. Co najczęściej można złowić w Bałtyku? Najpopularniejsze ryby to dorsze, sandacze, szczupaki, okonie i leszcze. Tak, w Bałtyku można trafić zarówno na rynku słonowodne, jak i słodkowodne, oraz te, żyjące w mieszanych warunkach.
Gdzie na ryby w Koszalinie?
W Koszalinie i okolicach jest wiele miejsc chętnie odwiedzanych przez wędkarzy. Ryby można łowić m.in. w zbiorniku Woda Dolina zlokalizowanym w pobliżu jednostki wojskowej oraz galerii handlowej Forum. Doskonałym miejscem na połowy jest także jezioro Jamno. Pod zarządem PZW jest również jezioro Topiele położone w okolicach Sianowa. Pełny wykaz łowisk Polskiego Związku Wędkarskiego można znaleźć na stronie internetowej pzw.org.pl.