Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Mieszkanie Plus w Koszalinie, czyli Narodowy Program Mieszkaniowy

Mieszkanie Plus w Koszalinie i Sianowie - wnioski, informacje, czynsz

Narodowy Program Mieszkaniowy, którego integralnym elementem jest Mieszkanie Plus, to sztandarowy program polskiego rządu. Celem jego wdrożenia jest zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach. Mieszkania powstają z udziałem środków pochodzących z budżetu państwa. Następnie są przeznaczane do najmu lub najmu z możliwością dojścia po określonym czasie do własności. Czy program Mieszkanie Plus jest również realizowany w Koszalinie? Ile wynoszą czynsze? Czy można już składać wnioski o Mieszkanie+ w Koszalinie? Tego dowiesz się z naszej dzisiejszej publikacji!

Na czym polega program Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus to rządowy projekt, który zakłada, że do końca 2030 roku w Polsce zostanie wybudowanych co najmniej milion nowych mieszkań. Celem programu jest wsparcie osób o niskich dochodach, które ze względów ekonomicznych nie są w stanie wynająć lub nabyć mieszkania na wolnym rynku. Program ma również zapobiegać wykluczeniu ze społeczeństwa osób samotnych i niepełnosprawnych, a także poprawić warunki życiowe wielu grup społecznych.

Dla kogo Mieszkanie Plus?

Zgodnie z założeniami programu, aby móc starać się o mieszkanie w ramach programu Mieszkanie Plus należy spełnić dwa podstawowe warunki:

  • nie można posiadać prawa własności lub współwłasności mieszkania/domu/spółdzielczego prawa do lokalu,
  • posiadać zdolność do opłacania czynszu.

Ostateczne warunki uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus ustalają poszczególne miasta i gminy. Wszystkie wnioski poddaje się ocenie punktowej. Priorytet nadaje się tym składanym m.in. przez rodziny z dziećmi oraz osoby z wyższym wykształceniem. Gminom zależy na tym, aby wybrać osoby, które mogą przynieść największa korzyść dla lokalnej społeczności, jeśli zdecydują się zamieszkać w danym miejscu.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny na mieszkanie w Koszalinie. Sprawdź, ile wynosi miesięczna rata kredytu!

Gdzie w Koszalinie są budowane mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus?

Na chwilę obecną w Koszalinie nie są budowane żadne mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Jedyną inwestycją, która rozpoczęła się w regionie, jest budowa osiedla w Sianowie przy ulicy Słowackiego. Sianowskie osiedle ma być gotowe już na początku 2023, a inwestycja obejmuje budowę 7 bloków. W budynkach będzie dostępnych aż 168 nowych mieszkań. Średnia powierzchnia mieszkania wynosi około 50 metrów, a większość lokali będzie składała się z dwóch lub trzech pokoi. Wykonawcą inwestycji w Sianowie jest firma PFR Nieruchomości S.A.. Przedsiębiorstwo zapewnia na swojej stronie internetowej o atrakcyjności osiedla oraz funkcjonalności mieszkań, które zostaną przekazane przyszłym mieszkańcom.

Mieszkanie Plus w Sianowie to inwestycja, którą może być zainteresowanych również wielu mieszkańców Koszalina. Centra obydwu miast dzieli zaledwie kilka kilometrów, a dojazd zajmuje kilkanaście minut. Po ukończeniu budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa, czas przejazdu znacznie się skróci.

Ile wynosi czynsz w programie Mieszkanie Plus w Koszalinie?

Czynsze za mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus są uzależnione od wielu czynników. Czynsz w znacznej mierze determinuje rodzaj mieszkania, jego lokalizacja oraz standard wykończenia. O jego ostatecznej wysokości decydują samorządy. Na chwilę obecną wiadomo jedynie, że czynsz będzie niższy, w przypadku osób najmujących mieszkania bez opcji dojścia do własności po latach.

Pojawiają się natomiast pierwsze spekulacje. Przypuszcza się w nich, że średni koszt najmu mieszkania w ramach programu, może wynieść od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Dla osób, które będą chciały wykupić po latach mieszkanie, czynsz może wynieść od 12 do 24 złotych za metr kwadratowy. W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynku nieruchomości, koszty najmu ostatecznie mogą być wyższe.

Warto wspomnieć, że do czynszów będzie należało doliczyć opłaty eksploatacyjne oraz za zużyte media. Jak zapewniają twórcy programu, czynsz w ramach programu mieszkaniowego ma być dobrą alternatywą, wobec stawek obowiązujących na wolnym rynku.

Zobacz także:  Średnia cena metra mieszkania w Koszalinie już powyżej 6,5 tys. zł (listopad 2021)

Wnioski online, czyli o tym, jak złożyć wniosek w programie Mieszkanie Plus w Koszalinie?

Wnioski o mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus można składać za pośrednictwem dedykowanych stron internetowych. Te są uruchamiane dla poszczególnych inwestycji w określonych terminach. Informacja o tym, gdzie złożyć wniosek o mieszkanie plus w Sianowie, z pewnością pojawi się w odpowiednim czasie. Będzie można ją znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta Sianów. Wnioski na mieszkania z programu Mieszkanie Plus w Koszalinie będą przyjmowane po tym, jak tylko program będzie uruchomiony w naszym mieście i lokale będą dostępne dla najemców. O planowanych inwestycjach będziemy informować na bieżąco.

Warto wspomnieć, że w miastach, gdzie już zrealizowano inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus, liczba składanych wniosków znacznie przekraczała liczbę dostępnych lokali. Ponadto najwięcej wniosków wpływa tuż po uruchomieniu systemu naboru. W przypadku programu Mieszkanie+ kolejność składania aplikacji nie ma jednak znaczenia. Liczy się ostateczna ocena punktowa, której każdy z wniosków jest poddawany oddzielnie. 

Gdzie szukać informacji o programie Mieszkanie Plus w Koszalinie?

Szczegółowe informacje na temat projektu Mieszkanie Plus, realizowanego w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej, pod adresem mieszkanieplus.gov.pl. To właśnie tam pojawiają się najistotniejsze informacje związane z wdrożonymi rozwiązaniami. Dostępny jest również ogólnopolski numer telefonu 801801596, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Również w przypadku programu Mieszkanie Plus Koszalinie, zarówno wojewoda zachodniopomorski, jak i koszaliński Urząd Miejski zachęca do kontaktu z Krajowym Zasobem Nieruchomości w Warszawie. Poza podanym wyżej numerem telefonu dostępny dla osób zainteresowanych programem, jest również adres mailowy sekretariat@kzn.gov.pl.

Bądź na bieżąco z lokalnym rynkiem nieruchomości

Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszej strony, na której będziemy na bieżąco informować na temat programu mieszkaniowego realizowanego w Koszalinie. Ponadto w dziale nieruchomości można znaleźć wiele ciekawych informacji z lokalnego rynku. W jednym z artykułów przedstawiamy inwestycje deweloperskie i powstające na nich nowe mieszkania w Koszalinie. Ponadto w comiesięcznych raportach sprawdzamy, ile kosztuje mieszkanie w Koszalinie i jak zmieniają się ceny na lokalnym rynku nieruchomości.

Zobacz także:  Darmowe projekty domów do 70m2 bez pozwolenia do pobrania
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl