Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Nowy dworzec PKP w Koszalinie – kiedy będzie gotowy?

Nowy dworzec PKP w Koszalinie - kiedy będzie gotowy

Nowy dworzec PKP w Koszalinie to inwestycja, na której realizację od wielu lat czekają mieszkańcy miasta. Obecny budynek koszalińskiego dworca kolejowego znacznie bowiem odbiega od współczesnych standardów. Na szczęście wkrótce to się zmieni, a jedna z kluczowych nieruchomości w Koszalinie znacznie zmieni swój wizerunek. Jak będzie wyglądał nowy budynek koszalińskiego dworca kolejowego? Kiedy nowy dworzec w Koszalinie zostanie oddany do użytku? Czym w związku z inwestycją mogą być zaskoczeni mieszkańcy? Sprawdź w naszym artykule!

Kiedy nowy dworzec kolejowy PKP w Koszalinie będzie gotowy?

Nowy dworzec kolejowy PKP w Koszalinie będzie gotowy w 2023 roku. Tak wynika z planów budowy przedstawionych przez spółkę PKP SA, która realizuje inwestycję. O ile prace będą przebiegały zgodnie z planem, wkrótce pasażerowie podróżujący przez Koszalin, będą mieli możliwość korzystania z nowoczesnego zaplecza na miarę XXI wieku. Dla wielu turystów to właśnie Koszalin jest miejscem przesiadkowym m.in. podczas podróży do Mielna.

Dworzec Kolejowy w Koszalinie - stąd odjeżdżają pociągi i autobusy do Mielna
Stary budynek dworca kolejowego w Koszalinie od dawna nie był modernizowany

Kto buduje dworzec PKP w Koszalinie?

Firmę, która wybuduje nowy dworzec PKP w Koszalinie, wyłoni przetarg. Wykonawcę poznamy najprawdopodobniej na początku 2022 roku. Do końca 2021 roku będzie wykonana szczegółowa dokumentacja projektowa. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się w połowie 2022 roku. W czasie prac podróżni będą mogli korzystać z kas oraz toalet tymczasowych, które zostaną udostępnione na terenie placu dworcowego.

Czy stary dworzec PKP w Koszalinie zostanie wyburzony?

Tak, stary dworzec PKP w Koszalinie zostanie wyburzony. W związku z tym, że niektóre z elementów są objęte ochroną konserwatorską, zostaną one wykorzystane przy budowie nowego dworca kolejowego. Tak się stanie zwłaszcza z sgrafitto znajdującym się obecnie w okolicach kas w głównej hali koszalińskiego dworca PKP. Reszta budynku będzie zrównana z ziemią.

Zobacz także:  Faktoring dla firm - co to jest i na czym polega?

Wizualizacje nowego dworca PKP w Koszalinie – jak będzie wyglądał nowy budynek?

Nowy dworzec PKP w Koszalinie będzie miał nowoczesną, w pełni oszkloną bryłę. Dwupoziomowa konstrukcja będzie zadaszona ażurowym dachem, a to z pewnością sprawi, że wewnątrz będzie jasno niemal przez całą długość dnia. Na poziomie zerowym znajdzie się m.in. poczekalnia dla podróżnych oraz punkty handlowe rozmieszczone wzdłuż pasażu. Punkty handlowe na nowym dworcu będą udostępnione do wynajmu pod różnego rodzaju działalność gospodarczą. Projekt dworca w Koszalinie wykonała firma TBi.Architekci z Gdańska. Poniżej przedstawiamy kilka wizualizacji nowego budynku.

Nowy dworzec PKP w Koszalinie - wizualizacja
Nowy budynek dworca kolejowego w PKP znacznie zmieni wizerunek części miasta, w której się znajduje / Źródło: TBi.Architekci
Przejście podziemne - dworzec PKP Koszalin
Dworzec będzie połączony z istniejącym przejściem podziemnym / Źródło: TBi.Architekci
Projekt nowego dworca w Koszalinie
Budynek będzie się składał z dwóch kondygnacji naziemnych / Źródło: TBi.Architekci
Główny hol nowego dworca PKP w Koszalin
W pasażu znajdą się m.in. punkty handlowe pod wynajem / Źródło: TBi.Architekci

Co warto wiedzieć o przebudowie dworca PKP w Koszalinie?

Niestety, jest też i zła wiadomość, której większość mieszkańców miasta z pewnością się nie spodziewała. Otóż na chwilę obecną planowana jest jedynie przebudowa budynku dworca PKP w Koszalinie, którą zrealizuje spółka PKP SA. Z kolei stan peronów pozostanie bez zmian, ze względu na to, że zarządza nimi inna spółka – PKP PLK. Taka sytuacja może sprawdzić, że wkrótce w Koszalinie będziemy świadkami pewnego paradoksu. O ile nic się nie zmieni, przechodząc przez nowoczesny dworzec, podróżni będą trafiać na wciąż stare, pamiętające poprzednią epokę perony.

Peron kolejowy w Koszalinie

Co, miejmy nadzieję, zmieni się przy okazji przebudowy dworca?

Na pewno w starym budynku dworca brakuje toalet, które byłyby ogólnodostępne dla podróżnych. Obecnie na dworcu działa toaleta, z której można skorzystać za opłatą… 4 złotych lub 1 euro. To sprawia, że jest to prawdopodobnie jedna z najdroższych toalet w promieniu wielu kilometrów, a być może i w skali całej Polski. Alternatywna toaleta znajduje się w przejściu podziemnym, jednak jest czynna w znacznie krótszych godzinach.

Zmiany przydałby się również w przypadku parkingu znajdującego się bezpośrednio w sąsiedztwie starego dworca. Obecnie nawet kilkusekundowy postój wiąże się z opłatą 5 złotych. W dodatku opłaty są pobierane przez całą dobę. Oczywiście alternatywą jest parking znajdujący się pomiędzy alejami Armii Krajowej. Dobrym rozwiązaniem byłby jednak chociażby popularny na zachodzie parking typu drop-off. W tego typu rozwiązaniach, wjeżdżając na parking, należy pobrać bilet, który uprawnia do bezpłatnego, maksymalnie 5-minutowego postoju. To wystarczający czas, aby podrzucić kogoś na pociąg. Po przekroczeniu bezpłatnego czasu postoju, przy szlabanie znajdującym się przy wyjeździe, należy wnieść odpowiednią opłatę.

Zobacz także:  Wszystko, co musisz wiedzieć o szukaniu pracy w Koszalinie!

O pomstę do nieba wołają również banery reklamowe znajdujące się w okolicach dworca. Reklamy znajdujące się od strony dworca PKS, jeśli nie znikną, sprawią, że nowy dworzec będzie przysłonięty nimi od strony południowej. Miejmy nadzieję, że z tym problemem władze miasta uporają się do czasu otwarcia nowego dworca. Temat reklam w Koszalinie poruszyliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: Czy banery reklamowe znikną z centrum miasta?

Koszalin - Bóg mnie kocha - reklama
Banery reklamowe w okolicach dworca PKS i PKP w Koszalinie zdecydowanie nie są dobrą wizytówką naszego miasta

Zajrzyj również do innych działów tematycznych na naszej stronie. Znajdziesz w nich wiele ciekawych informacji związanych z Koszalinem i okolicami.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl