Nowy dworzec PKP w Koszalinie – zobacz wizualizacje i video!

Nowy dworzec PKP w Koszalinie nocą

Będzie supernowoczesny, zaprojektowany zgodnie ze współczesnymi trendami, komfortowy i ekologiczny – niebawem rozpocznie się budowa nowego dworca w Koszalinie. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych. Zanim ruszą prace przy budowie nowego dworca, wykonawca musi rozebrać dotychczasowy budynek i przenieść obsługę podróżnych do dworca tymczasowego. Jak będzie wyglądał nowy budynek koszalińskiego dworca kolejowego? Kiedy nowy dworzec w Koszalinie zostanie oddany do użytku? Czym w związku z inwestycją mogą być zaskoczeni mieszkańcy? Sprawdź w naszym artykule!

Jak będzie wyglądał nowy dworzec?

Nowy dworzec w Koszalinie będzie jednym z nowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Zaprojektowano go z dużym rozmachem, zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze. W nowej bryle w szczególności uwagę zwracają lekka konstrukcja i w całości przeszklona elewacja. Ciekawie prezentuje się również ażurowy dach budynku z deseniem w postaci trójkątów.


Rozwój kolei w Polsce i transportu publicznego jest jednym z priorytetów rządu. Dzięki naszym działaniom niebawem rozpocznie się budowa nowego dworca w Koszalinie. Będzie to obiekt unikatowy, nowoczesny, funkcjonalny i zaprojektowany zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze. Jestem przekonany, że stanie się jedną z wizytówek miasta i miejscem przyjaznym dla podróżnych – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Otwarty pasaż, szklana elewacja, iluminacja nocna

Pośrodku nowego budynku zaprojektowano otwarty pasaż – poczekalnię letnią z trójkątnymi siedziskami z betonu architektonicznego, będącą jednocześnie przejściem do tunelu na perony i przedłużeniem osi widokowej. Na wysokości piętra, za szklanymi elewacjami części pasażerskiej i handlowej, które ograniczają pasaż od północy i południa, wyeksponowane będą oryginalne ściany dworca z sgraffito z 1962 roku autorstwa artystów plastyków Zawojskich ze Szczecina. Będzie ono, podobnie jak cała elewacja dworca, podświetlone za pomocą iluminacji nocnej, która podkreśla bryłę budynku.

Funkcjonalna część pasażerska i handlowa

Szkło, stal i sgraffito to nie wszystko. Nowy dworzec w Koszalinie to funkcjonalna i dobrze zaprojektowana przestrzeń. Będzie się ona składała z części pasażerskiej i handlowej, które podzieli otwarty, ale zadaszony pasaż prowadzący na perony. W części pasażerskiej, zlokalizowanej w północnej części bryły na parterze, zaprojektowano hol kasowy i jednocześnie poczekalnię. Będzie ona urządzona nowocześnie, z dużym dostępem światła dziennego przez witryny elewacji. Ściany zostaną wykończone betonową okładziną w kolorze popielatym, posadzka natomiast zostanie wykonana z lastryko.

Zobacz także:  Spalarnia śmieci w Koszalinie - kiedy i gdzie powstanie?

Nowa część tunelu i otwarty pasaż

Podwieszany rastrowy sufit „poprzecinano” w projekcie prostymi i nieregularnie rozmieszczonymi oprawami w formie linii świetlnych. W holu podróżni znajdą cztery okienka kasowe, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Do części pasażerskiej dworca dostaniemy się bezpośrednio z placu przed dworcem, przechodząc przez otwarty pasaż lub schodami i windą panoramiczną z nowej części tunelu przebiegającego pod Aleją Armii Krajowej.

Lokale handlowe i toalety

Natomiast do części handlowej, znajdującej się w południowej części dworca, będzie można dostać się bezpośrednio z otwartego pasażu. Na parterze będą się mieściły pasaż handlowy złożony z siedmiu lokali, a także toalety dostępne z poziomu przedsionka przed wejściem do tunelu. Na piętrze południowego skrzydła dworca zaprojektowano siedzibę Straży Ochrony Kolei, natomiast zachodniego – pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych. 

Rozpoczęcie budowy nowego dworca w Koszalinie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Słupska, Kołobrzegu i Białogardu. Mam nadzieję, że zupełnie nowy budynek dworca stanie się wizytówką Koszalina oraz ważnym punktem na mapie miasta dla lokalnej społeczności. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Przystowowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Nowy dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Oprócz wspomnianych już wind w budynku pojawią się ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, plany dotykowe dworców czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. Każde z okienek kasowych będzie mieć obniżony blat, co gwarantuje komfort komunikacji z kasjerem osobom na wózkach.

Budynek przyjazny środowisku

Budowa nowego dworca to również inwestycja w ekologię. Na dachu budynku zaprojektowano trójkątne panele fotowoltaiczne wkomponowane w konstrukcję zadaszenia. Łącznie będzie ich aż 130! Do tego dworzec będzie wyposażony w energooszczędne oświetlenie sterowane za pomocą automatyki obiektowej. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o systemie inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który będzie nadzorował prace instalacji i urządzeń, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych. Jego zadaniem będzie również optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody w budynku.

Zmiana otoczenia dworca

Dzięki inwestycji zmieni się także najbliższe otoczenie dworca. Wyburzone zostaną garaże, a także ułożony zostanie nowy chodnik, dopasowany wyglądem do placu przed dworcem. Przy frontowej fasadzie pojawią się stojaki na rowery. Natomiast przy elewacji południowej znajdą się po dwa miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych, a przy północnej – zatoczka typu kiss&ride

Zobacz także:  Droga S11 z Koszalina na Śląsk - kiedy będzie gotowa?

Dzięki rozpoczętej właśnie inwestycji w Koszalinie powstanie całkowicie nowy dworzec. Zaprojektowano go z dużym rozmachem. Uwagę zwraca w szczególności lekka konstrukcja i w całości przeszklona elewacja. Ciekawym elementem nowego budynku będzie historyczne sgraffito wyeksponowane na elewacjach wzdłuż pasażu. Jestem przekonany, że dzięki rozpoczętej inwestycji mieszkańcy Koszalina i pasażerowie kolei zyskają funkcjonalny, bezpieczny, dostępny dla wszystkich podróżnych oraz przyjazny środowisku dworzec – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. 

Wizualizacje nowego dworca PKP w Koszalinie – jak będzie wyglądał nowy budynek?

Poniżej przedstawiamy wizualizacje nowego dworca PKP w Koszalinie. W pełni odzwierciedlają one nowoczesny styl dwupoziomej, oszklonej konstrukcji pokrytej ażurowym dachem.

Nowy dworzec PKP w Koszalinie - wizualizacja budynku dworca kolejowego
Wizualizacja placu przed dworcem oraz budynku dworca PKP w Koszalinie / Źródło: PKP/TBI Architekci
Nowy dworzec PKP w Koszalinie nocą
Nowy dworzec PKP w Koszalinie nocą / Źródło: PKP/TBI Architekci
Nowy dworzec PKP w Koszalinie - wizualizacja
Wizualizacja budynku dworca kolejowego w Koszalinie / Źródło: PKP/TBI Architekci
Główna hala nowego dworca kolejowego w Koszalinie
Fasada nowoczesnego dworca w Koszalinie / Źródło: PKP/TBI Architekci
Wejście do nowego dworca kolejowego w Koszalinie
Wizualizacja głównego wejścia do koszalińśkiego dworca / Źródło: PKP/TBI Architekci
Nowy dworzec PKP w Koszalinie - wizualizacja otoczenia dworca kolejowego z lotu ptaka
Wizualizacja otoczenia nowego dworca w Koszalinie z lotu ptaka / Źródło: PKP/TBI Architekci

Co warto wiedzieć o nowym dworcu w Koszalinie?

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z budową nowego dworca kolejowego w Koszalinie. Dowiesz się z nich, jaki jest koszt inwestycji, a także kto zaprojektował budynek oraz jaka firma będzie realizowała roboty budowlane.

Kiedy nowy dworzec kolejowy PKP w Koszalinie będzie gotowy?

Nowy dworzec kolejowy PKP w Koszalinie będzie gotowy pod koniec 2024 roku. Tak wynika z planów budowy przedstawionych przez spółkę PKP SA, która realizuje inwestycję. O ile prace będą przebiegały zgodnie z planem, wkrótce pasażerowie podróżujący przez Koszalin, będą mieli możliwość korzystania z nowoczesnego zaplecza na miarę XXI wieku. Dla wielu turystów to właśnie Koszalin jest miejscem przesiadkowym m.in. podczas podróży do Mielna.

Ile będzie kosztowała budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie?

Rozbiórka i budowa nowego dworca w Koszalinie to koszt około 44 mln złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. To jedna z największych, a zarazem kluczowych inwestycji realizowanych na terenie naszego miasta.

Kto zaprojektował nowy dworzec w Koszalinie?

Dokumentację projektową opracowała pracownia TBI Architekci z Gdańska, a sądząc po wizualizacjach, projektanci stanęli na wysokości zadania. Nowy dworzec z pewnością odmieni oblicze centrum Koszalina, a jego funkcjonalność znacznie ułatwi i uprzyjemni podróże. Tym bardziej że koszaliński dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych w naszym kraju.

Przejście podziemne - dworzec PKP Koszalin
Dworzec będzie połączony z istniejącym przejściem podziemnym / Źródło: TBi.Architekci
Projekt nowego dworca w Koszalinie
Budynek będzie się składał z dwóch kondygnacji naziemnych / Źródło: TBi.Architekci
Główny hol nowego dworca PKP w Koszalin
W pasażu znajdą się m.in. punkty handlowe pod wynajem / Źródło: TBi.Architekci

Kto buduje dworzec PKP w Koszalinie?

Wykonawcą prac budowlanych jest firma Alstal Bydgoszcz. Firmę wyłoniono w ramach przetargu zorganizowanego przez inwestora, czyli Polskie Koleje Państwowe. Wcześniej wykonano szczegółową dokumentację projektową. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się już w 2023 roku. W czasie prac podróżni będą mogli korzystać z kas oraz toalet tymczasowych, które zostaną udostępnione na terenie placu dworcowego.

Wybór wykonawcy dworca PKP w Koszalinie
Podpisanie umowy pomiędzy PKP a wykonawcą prac budowlanych, firmą Alstal Bydgoszcz / Źródło: PKP
Polskie Koleje Państwowe i firma Alstal
Przedstawiciele PKP oraz firmy Alstal Bydgoszcz / Źródło: PKP

Czy stary dworzec PKP w Koszalinie zostanie wyburzony?

Tak, stary dworzec PKP w Koszalinie zostanie wyburzony. W związku z tym, że niektóre z elementów są objęte ochroną konserwatorską, zostaną one wykorzystane przy budowie nowego dworca kolejowego. Tak się stanie zwłaszcza z sgrafitto znajdującym się obecnie w okolicach kas w głównej hali koszalińskiego dworca PKP. Reszta budynku zostanie rozebrana. Zobacz, jak wygląda stary dworzec kolejowy tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Zobacz także:  System ERP dla firmy - jaki wybrać? Co warto wiedzieć?

Dworzec Kolejowy w Koszalinie - stąd odjeżdżają pociągi i autobusy do Mielna
Stary budynek dworca kolejowego w Koszalinie od dawna nie był modernizowany
Sgrafitto na dworcu PKP w Koszalinie
Sgrafitto na dworcu PKP w Koszalinie jest umieszczone w górnej części głównej hali

Co, miejmy nadzieję, zmieni się przy okazji przebudowy dworca?

Na pewno w starym budynku dworca brakuje toalet, które byłyby ogólnodostępne dla podróżnych. Obecnie na dworcu działa toaleta, z której można skorzystać za opłatą… 4 złote lub 1 euro. To sprawia, że jest to prawdopodobnie jedna z najdroższych toalet w promieniu wielu kilometrów, a być może i w skali całej Polski. Alternatywna toaleta znajduje się w przejściu podziemnym, jednak jest czynna w znacznie krótszych godzinach.

Parking Kiss & Ride

Zmiany przydadzą się również w przypadku parkingu znajdującego się bezpośrednio w sąsiedztwie starego dworca. Obecnie nawet kilkusekundowy postój wiąże się z opłatą 5 złotych. W dodatku opłaty są pobierane przez całą dobę przez osobę pilnującą parkingu. Oczywiście alternatywą jest parking znajdujący się pomiędzy alejami Armii Krajowej. Na szczęście w związku z inwestycją zapowiadane jest uruchomienie parkingu typu Kiss & Ride. To popularny na zachodzie parking typu drop-off.

W tego typu rozwiązaniach, wjeżdżając na parking, należy pobrać bilet, który uprawnia do bezpłatnego, zwykle maksymalnie 5-minutowego postoju. To wystarczający czas, aby odebrać kogoś lub podrzucić na pociąg. Po przekroczeniu bezpłatnego czasu postoju, przy szlabanie znajdującym się przy wyjeździe, należy wnieść odpowiednią opłatę. Miejmy nadzieję, że właśnie takie rozwiązanie zostanie wdrożone w przypadku parkingu Kiss & Ride przy dworcu PKP w Koszalinie.

Czy miasto upora się z problemem szpecących banerów w okolicy przed otwarciem dworca?

O pomstę do nieba wołają banery reklamowe znajdujące się w okolicach dworca. Reklamy znajdujące się od strony dworca PKS, jeśli nie znikną, sprawią, że nowy dworzec kolejowy będzie przysłonięty nimi od strony południowej. Miejmy nadzieję, że z tym problemem władze miasta uporają się do czasu otwarcia nowego dworca. Temat szpecących reklam w Koszalinie poruszyliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: Czy banery reklamowe znikną z centrum miasta?

Koszalin - Bóg mnie kocha - reklama
Banery reklamowe w okolicach dworca PKS i PKP w Koszalinie zdecydowanie nie są dobrą wizytówką naszego miasta

Nowy dworzec, perony bez zmian

Niestety, jest też i zła wiadomość, której większość mieszkańców miasta z pewnością się nie spodziewa. Otóż na chwilę obecną planowana jest jedynie przebudowa budynku dworca PKP w Koszalinie, którą zrealizuje spółka PKP SA. Z kolei stan peronów pozostanie bez zmian, ze względu na to, że zarządza nimi inna spółka – PKP PLK. Taka sytuacja może sprawdzić, że wkrótce w Koszalinie będziemy świadkami pewnego paradoksu. O ile nic się nie zmieni, przechodząc przez nowoczesny dworzec, podróżni będą trafiać na wciąż stare, pamiętające poprzednią epokę perony.

Peron kolejowy w Koszalinie
Stare perony na dworcu w Koszalinie

Nowy dworzec PKP w Koszalinie to inwestycja, na której realizację od wielu lat czekają mieszkańcy miasta. Z niecierpliwością wyczekujemy dnia, kiedy będzie gotowy. Zachęcamy do odwiedzenia działu wiadomości z Koszalina, a także pozostałych działów tematycznych na łamach naszego portalu. Znajdziesz w nich wiele ciekawych informacji związanych z naszym miastem i okolicami.

Źródło: PKP/materiał prasowy + materiał własny
Źródło zdjęć: PKP/TBI Architekci + materiał własny

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 26

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl