Okno Życia w Koszalinie

Okno Życia w Koszalinie w Domu Samotnej Matki Dar Życia

Kiedy w marcu 2006 roku powstało pierwsze Okno Życia w Polsce, temat budził wiele kontrowersji. Z czasem jednak miejsc, w których matka może bezpiecznie i anonimowo pozostawić swoje dziecko, zaczęło przybywać. Dziś Okna Życia znajdują się w wielu polskich miastach i są prowadzone przez różne organizacje. Jedno z okien życia znajduje się w Koszalinie. Gdzie jest zlokalizowane Okno Życia w Koszalinie? Kto je prowadzi i zajmuje się oddanymi dziećmi? Czy w Oknie Życia w Koszalinie pozostawiano dzieci? Tego dowiesz się z naszej dzisiejszej publikacji.

Gdzie jest zlokalizowane okno życia w Koszalinie?

Okno życia w Koszalinie znajduje się w Domu Samotnej Matki “Dar życia” przy ulicy Wojska Polskiego 13. Koszalińskie Okno Życia jest widoczne od strony głównej ulicy, a budynek jest położony mniej więcej naprzeciwko wjazdu do sklepu Kaufland. Okno jest oddalone mniej więcej około 1 kilometra na zachód od Rynku Staromiejskiego i Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Jaka jest historia Okna Życia im. św. Joanny Beretta-Molla w Koszalinie?

Okno Życia w Koszalinie powstało 17 czerwca 2009 roku. Znajduje się ono w koszalińskim Domu Samotnej Matki, prowadzonym przez siostry zakonne ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej. Jest jednym z wielu Okien Życia zlokalizowanych w Polsce, które powstały z inicjatywy Caritas. To w Koszalinie jest powiązane z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Miejsce, w którym matka może pozostawić dziecko, jest ogrzewane, wentylowane, a odpowiedni system alarmuje siostry zakonne o tym, że ktoś z niego skorzystał.

Koszalińskie Okno Życia nosi imię włoskiej lekarki i świętej kościoła katolickiego – Joanny Beretta-Molla. Włoska chirurg i pediatra, pomimo zagrożenia swojego życia, nie zdecydowała się na przerwanie ciąży. Zmarła zaledwie kilka dni, po urodzeniu swojej drugiej córki. Została uznana za świętą, gdyż zdecydowała się poświęcić swoje życie, na rzecz dziecka.

Zobacz także:  USC Koszalin, czyli Urząd Stanu Cywilnego w Koszalinie

Czy w Oknie Życia w Koszalinie pozostawiano dzieci?

W historii istnienia Okna Życia w Koszalinie, do tej pory czterokrotnie pojawiały się informacje o pozostawionych w nim dzieciach. Pierwsze dziecko pozostawiono w styczniu 2016 roku, natomiast drugi przypadek miał miejsce w czerwcu 2018 roku. Zarówno chłopiec, jak i dziewczynka pozostawieni w oknie trafili do adopcji.

Trzeci, głośny przypadek pozostawienia dziecka w Oknie Życia w Koszalinie miał miejsce w czerwcu 2021 roku. Wówczas pozostawiono w nim niespełna dwumiesięczną dziewczynkę. Tym razem historia potoczyła się inaczej, niż w dwóch wcześniejszych przypadkach. Po dziewczynkę następnego dnia zgłosił się ojciec, a Sąd Okręgowy w Koszalinie zdecydował, że dziecko może wrócić do rodzinnego domu.

Czwarte dziecko, dwutygodniową dziewczynkę odnaleziono w Oknie Życia w Koszalinie w 31 lipca 2023 roku.

Czy w Oknie Życia można pozostawić dziecko anonimowo i bez konsekwencji?

Kwestie prawne związane z pozostawieniem dzieci w Oknach Życia nie były przez długi czas jasne. Przez wielu prawników, pozostawienie dziecka w Oknie Życia było interpretowane jako porzucenie. A takie działanie mogło być karane pozbawieniem wolności od 2 do 12 lat. Ministerstwo Sprawiedliwości zauważyło jednak problem i rozwiało wszelkie wątpliwości – osoby oddające dzieci do Okna Życia nie narażają się na żadne konsekwencje prawne.

Wyjątkiem jest podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec dzieci, a zwłaszcza użycia wobec nich przemocy. W innych przypadkach pozostawienie dziecka w Oknie Życia nie jest uważane za porzucenie, gdyż osoba oddająca je, gwarantuje mu elementarne bezpieczeństwo. Pozostawienie dziecka w Oknie Życia nie jest więc porzuceniem, a matka nie powinna obawiać się o to, że będzie ścigana.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl