Fontanny od wieków przyciągają spojrzenia, oferując widowiskowe przedstawienia wody w ruchu, często połączone z grą światła i muzyki. Artystyczne dzieła architektury nie tylko ożywiają przestrzeń publiczną, ale również wzbogacają doświadczenie estetyczne. W tym artykule przyjrzymy się fontannom zlokalizowanym na terenie Koszalina. Które fontanny warto zobaczyć? Co je wyróżnia? Jaka jest historia fontan? Sprawdzamy!
Na skróty:
Jakie fontanny są w Koszalinie?
W Koszalinie jest kilka fontann, które warto zobaczyć, odwiedzając miasto. Te największe są fontannami multimedialnymi. Poniżej przedstawiamy aktualną listę fontann miejskich w Koszalinie. Na wstępie warto wspomnieć, że fontanny działają w okresie od wiosny do jesieni, a zimą są nieczynne.
Kolorowa fontanna w Parku im. Książąt Pomorskich
Fontanna w Parku Książąt Pomorskich, położona nad Dzierżęcinką w okolicach Filharmonii Koszalińskiej, jest najbardziej zjawiskową fontanną w Koszalinie. Woda jest wytryskiwana z trzech rzędów dysz, a ponadto fontanna jest podświetlana różnokolorowymi światłami.
Pokazy woda-światło odbywają się codziennie od godziny 10:00 do 24:00, a najlepsze warunki do podziwiania gry światła z wodą panują po zmroku. Warto wiedzieć, że fontanna jest ponadto zsynchronizowana zegarek, a najwyższy trzykrotny strumień jest wystrzeliwany o każdej pełnej godzinie.
Ta fontanna najlepiej prezentuje się w okresie późnej jesieni i wczesnego lata, kiedy wokół rozkwitają liczne kwiaty, nadające jej dodatkowego uroku. Jeśli chcesz podejrzeć fontannę przez internet, zajrzyj do naszego artykułu o kamerach online w Koszalinie.
Pływająca fontanna w Parku im. Książąt Pomorskich
Druga z fontann w Parku im. Książąt Pomorskich jest umiejscowiona na środku stawu i jest widoczna m.in. od strony ulicy Piastowskiej. To właśnie lokalizacja na wodzie sprawia, że fontanna jest nazywana pływającą. Strumienie wody z pływającej fontanny są wystrzeliwane codziennie od godziny 10:00 przed południem do 22:00 wieczorem.
Fontanna muzyczna na rynku staromiejskim w Koszalinie
Fontanna muzyczna, nazywana również tańczącą, znajduje się w centralnej części miasta, na Rynku Staromiejskim. Woda jest wytryskiwana na różną wysokość z wielu dysz jednocześnie w takt muzyki. Fontanny działają codziennie w godzinach od 10:00 do 23:00 i są zaprogramowane wg następującego harmonogramu:
- poniedziałek – piątek godz. 19:00: muzyka lata ’80 i ’90 polska i filmowa
- poniedziałek – piątek godz. 21:00: muzyka lata ’90 polska i filmowa
- sobota – niedziela godzina 13:00: muzyka dla dzieci
- sobota – niedziela godz. 20:00: muzyka filmowa i lata ’50 – ’60
- sobota – niedziela godz. 21:00 muzyka poważna i filmowa
Fontanna miejska przed Urzędem Miasta robi największe wrażenie po zmroku, gdyż jest podświetlana różnokolorowymi iluminacjami.
Fontanna na Wodnej Dolinie
Fontanna na Wodnej Dolinie jest najwyżej tryskającą spośród wszystkich znajdujących się w naszym mieście. Ta fontanna znajduje się tafli zalewu w okolicach ośrodka sportów wodnych. Jest bardzo dobrze widoczna m.in. od strony ulicy 3 Marca. Po zmroku fontanna na Wodnej Dolinie jest podświetlana, co nadaje jest niepowtarzalnego charakteru.
Fontanna kulista na Placu Teatralnym przed Bałtyckim Teatrem Dramatycznym
Fontanna przez Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie ma nietypowy kształt kuli. Woda wytryskiwana podczas wiatru jest rozwiewana w różnych kierunkach, co nadaje fontannie artystycznego uroku. Fontanna kulista działa od 10:00 do 22:00.
Fontanna rzeka na Placu Teatralnym przed BTD
Tuż obok fontanny kulistej znajduje się również druga, nietypowa fontanna działająca na zasadzie sztucznego strumienia. Podobnie jak fontanna kula, również rzeka jest włączona od godziny 10:00 do 22:00.
Jaka jest historia fontann?
Historia fontann sięga odległych czasów starożytnych. Pierwsze fontanny znane są jeszcze z czasów staroegipskich i staroindyjskich, gdzie woda miała duże znaczenie religijne i kultowe. Jednak to starożytni Grecy i Rzymianie przyczynili się do rozwoju fontann jako dzieł sztuki i inżynierii.
W starożytnej Grecji fontanny były często związane z kultem bogini wody, Afrodyty, oraz innymi bóstwami. Przykładem może być słynna fontanna na ateńskiej Akropolu, znaną jako “Enneakrounos”, przedstawiająca mitycznego potwora z głowami lwa i węża.
W starożytnym Rzymie fontanny miały zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Woda była dostarczana do miasta za pomocą akweduktów i wykorzystywana do zaopatrywania ludności oraz do ozdabiania ogrodów i miejsc publicznych. Przykładem jest słynna fontanna di Trevi, zbudowana w XVIII wieku na miejscu starszej fontanny. Jest to jedna z najbardziej ikonicznych i najpiękniejszych fontann na świecie.
W okresie renesansu fontanny odrodziły się jako wyraz artystyczny i rękodzielniczy. Włoscy artyści, tak jak słynny Gian Lorenzo Bernini, tworzyli fontanny, które łączyły rzeźbę, architekturę i ruch wody. Przykładem jest Fontanna Czterech Rzek na Placu Navona w Rzymie.
W miarę upływu czasu fontanny ewoluowały, odkrywając nowe techniki i style. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się dynamiczne fontanny, które wykorzystują efekty świetlne i muzykę, tworząc spektakularne widowiska. Przykładem jest fontanna Bellagio w Las Vegas, która stała się jednym z symboli miasta.
Dzisiaj fontanny można znaleźć w różnych częściach świata, zarówno w parkach, ogrodach, placach miejskich, jak i w prywatnych posiadłościach. Stanowią one ważny element krajobrazu, a ich piękno i elegancja nadal przyciągają uwagę i zachwycają naszych współczesnych.
Miejskie fontanny jako atrakcja turystyczna
Miejskie fontanny w Koszalinie to niewątpliwie atrakcje warte zobaczenia. Podświetlane, tańczące w rytm muzyki, kolorowe fontanny robią duże wrażenie nie tylko na dzieciach, ale i na dorosłych. Jeśli chcesz wiedzieć, co ciekawego można robić w naszym mieście, zajrzyj do działu atrakcje w Koszalinie. To właśnie tam przedstawiamy najciekawsze miejsca i zabytki w naszym mieście.