Świadectwa charakterystyki energetycznej to temat, który istnieje w przepisach prawa budowlanego od wielu lat. Dlatego obecnie wiele lokali mieszkalnych i budynków w Polsce posiada swój paszport energetyczny. Ostatnie zmiany w prawie nakładają jednak obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych przez znacznie szerszą grupę właścicieli nieruchomości. Czym jest certyfikat energetyczny? Kto musi posiadać paszport energetyczny? Ile kosztuje uzyskanie certyfikatu charakterystyki energetycznej lokalu lub budynku mieszkalnego? Kto wystawia certyfikaty i jak sprawdzić uprawnienia? Sprawdzamy!
Na skróty:
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej, zwane również certyfikatem lub paszportem energetycznym, to dokument określający zapotrzebowanie danego budynku lub jego części (np. lokalu mieszkalnego) na energię konieczną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) oraz oświetlenia i klimatyzacji. Dzięki certyfikatowi energetycznemu można określić orientacyjny koszt związany ze zużyciem energii w danym budynku lub lokalu. Taka informacja jest szczególnie użyteczna dla osób poszukujących nieruchomości do kupna lub najmu.
Odpowiadając w prostszy sposób na pytanie co to jest certyfikat energetyczny można stwierdzić, że jest do dokument, który poniekąd określa, jaki jest koszt utrzymania danej nieruchomości. Dzięki świadectwu charakterystyki eneretycznej wiemy bowiem, ile energii zużyjemy m.in. na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody oraz oświetlenie. Znajdąć zapotrzebowanie energetyczne i ceny prądu, gazu, węgla, pelletu, czy też źródeł energii, przyszły właściciel lub najemca jest w stanie oszacować, jaka będzie przeciętna wysokość comiesięcznych rachunków.
Czy certyfikat energetyczny jest obowiązkowy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 roku w kilku przypadkach. Przede wszystkim musi być sporządzone dla każdego budynku lub jego części, który będzie sprzedawany lub wynajmowany. Wcześniej jego posiadanie w takich sytuacjach nie było obligatoryjne. W przypadku sprzedaży lub wynajmu obowiązek dotyczy również spółdzielczego-własnościowego prawa do lokalu. Co więcej, skrupulatna interpretacja przepisów pozwala stwierdzić, że świadectwo powinno być dołączone również do umowy najmu pokoju, jeśli dane mieszkanie jest wynajmowane “na pokoje”.
Świadectwo energetyczne należy również załączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Paszport energetyczny jest ponadto konieczny w przypadku wielu budynków użytkowych o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych, w których dokonywana jest obsługa klientów, a także tych o powierzchni powyżej 500 metrów kwadratowych, w których świadczone są usługi. Dziś jednak nie będziemy zgłębiać tego tematu i skupiamy się na nieruchomościach typowo mieszkaniowych.
Podsumowując, warto zapamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy sprzedawany lub wynajmowany dom, mieszkanie oraz pokój musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Z kolei nie jest obowiązkowe, jeśli dany budynek lub lokal wykorzystuje się na własne cele mieszkaniowe.
Jak długo świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest ważne przez 10 lat od momentu jego sporządzenia. Certyfikaty energetyczne sporządzone przed 28 kwietnia 2023 roku zachowują ważność zgodnie z terminem, na jaki zostały wystawione. Tracą jednak ważność, jeśli w danym budynku lub jego części przeprowadzone zostaną prace budowlano-instalacyjne. Często, zwłaszcza w przypadku termoizolacji, wiąże się to bowiem ze zmianami właściwości energetycznych nieruchomości.
Ile kosztuje certyfikat energetyczny mieszkania?
Koszt wystawienia certyfikatu energetycznego mieszkania zaczyna się przeciętnie od około 200-300 złotych. Właśnie tyle zapłacimy za paszport energetyczny mieszkania o małej powierzchni oraz nieskomplikowanej architekturze. Cena świadectwa może się jednak znacznie różnić w zależności od lokalizacji danej nieruchomości. Więcej zapłacimy w dużych miastach, gdzie usługi certyfikacji są droższe, a mniej w mniejszych miastach powiatowych. Najtaniej certyfikat energetyczny można uzyskać, korzystając z jednego z wielu serwisów działających online. Warto jednak sprawdzić wiarygodność danego serwisu, aby być pewnym co do rzetelności uzyskanego świadectwa.
Ile kosztuje certyfikat energetyczny domu?
Koszt wystawienia certyfikatu energetycznego dla domu jednorodzinnego zaczyna się przeciętnie od około 500 złotych. Może być on jednak znacznie wyższy, jeśli dom zbudowano wg zaawansowanego, indywidualnego projektu, a bydynek ma dużą powierzchnię użytkową. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj instalacji centralnego ogrzewania oraz wyposażenie w dodatkowe systemy, takiej jak rekuperacja, pompa ciepła lub fotowoltaika. Podbnie jak w przypadku mieszkań, ceny certyfikatów energetycznych domów są różne w zależności od lokalizacji świadczenia usługi.
Jaka jest kara finansowa za brak certyfikatu energetycznego?
Kara finansowa za brak certyfikatu energetycznego mieszkania lub domu jednorodzinnego może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Grzywna jest ustalana indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego. Przy okazji warto wspomnieć, że kary mogą być nakładane na audytorów, którzy sporządzają świadectwa w niestaranny sposób lub uwzględnią fałszywe dane do obliczeń.
Kto może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwa charakterystyki energetycznej mogą sporządzać osoby, które są uwzględnione w wykazie udostępnionym na stronach rządowych pod adresem rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych. Wykaz uwzględnia osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę na temat budownictwa. Są to m.in. inżynierowie budownictwa, inżynierowie krajobrazu oraz architekci, a także audytorzy, którzy uzyskali uprawnienia do sporządzania certyfikatów, zdając specjalistyczny egzamin.
Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, z pewnością znajdziesz je w dziale nieruchomości w Koszalinie. To właśnie tam poruszamy najciekawsze tematy związane z koszalińskim rynkiem nieruchomości, jak i ogólną tematyką dotyczącą rynku. Na bieżąco sprawdzamy ceny mieszkań w Koszalinie, a także informujemy o nowinkach ze świata nieruchomości.