Żłobek to miejsce, w którym jest sprawowana opieka nad najmłodszymi dziećmi. Są do nich przyjmowanie dzieci w wieku od 20 tygodnia do ukończenia 3 roku życia. Lista koszalińskich żłobków zawiera zarówno te miejskie (publiczne), jak i prywatne. Ile jest żłobków w Koszalinie? W których częściach miasta są zlokalizowane? Jak i gdzie złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka? Ile kosztuje miesięcznie żłobek w Koszalinie? Sprawdzamy!
Na skróty:
Publiczne żłobki (miejskie, państwowe) w Koszalinie
Miejskie żłobki w Koszalinie to te, które są prowadzone przez miasto. Opieka nad dziećmi jest w nich współfinansowana ze środków publicznych. Opiekunowie ponoszą jedynie comiesięczny koszt w wysokości opłaty określonej w uchwale Rady Miejskiej. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, a zgodnie z informacjami opublikowanymi w BIP Urzędu Miejskiego w Koszalinie wynosi 540. Obecnie działa 7 publicznych żłobków w Koszalinie. Są one zlokalizowane w różnych częściach miasta. Lista koszalińskich żłobków miejskich przedstawia się następująco:
- Jacek i Agatka
ul. Konstytucji 3-go Maja 29
Liczba miejsc: 100
- Bolek i Lolek
ul. Mireckiego 3
Liczba miejsc: 50
- Maluch
ul. Jagoszewskiego 6
Liczba miejsc: 90
- Puchatek
ul. Dokerów 6a
Liczba miejsc: 50
- Skrzat
ul. Lelewela 12
Liczba miejsc: 110
- Smyk
ul. Chrzanowskiego 10
Liczba miejsc: 40
- Jaś i Małgosia
ul. Spasowskiego 14
Liczba miejsc: 100
Informacje o żłobkach prowadzonych przez miasto Koszalin są aktualne na dzień przygotowywania naszej publikacji. Z czasem liczba oferowanych miejsc dla dzieci może ulec zmianie. Aktualne informacje o koszalińskich miejskich żłobkach można znaleźć na oficjalnej stronie zlobekmiejski.pl.
Niepubliczne, czyli prywatne żłobki w Koszalinie
Niepubliczne żłobki to te, które są prowadzone przez prywatne podmioty, a opieka nad dziećmi jest w nich sprawowana odpłatnie. Poniżej przedstawiamy listę prywatnych żłobków w Koszalinie, która powstała na bazie wpisów do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez miasto Koszalin. Warto wiedzieć, że prowadzenie żłobka wymaga wpisu do rejestru i jest dla tego typu działalności obligatoryjne zgodnie z obowiązującą ustawą.
- Baśniowa Kraina
ul. Spokojna 50B
- Małe Serduszko
ul. Modrzejewskiej 25 lok. 27
ul. Piłsudskiego 11-15
- Montessori Mały Odkrywca
ul. Fryderyka Chopina 0 lok. 24
- Kamyczek
ul. Powstańców Wielkopolskich 6a
- Promyczek
ul. Śniadeckich 1F
- Żabka
ul. Karola Szymanowskiego 24
- Krasnal
ul. Tytusa Chałubińskiego 12a lok. 3
- Agugu
ul. Francuska 4
- Koala
ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5
- Filo
ul. Piłsudskiego 42
- Bajkowy Las
ul. Tytusa Chałubińskiego 15
- Zaczarowany Domek
ul. Batalionów Chłopskich 85
- Maja i Gucio
ul. Kasztanowa 10
- Niedźwiadek
ul. Kosynierów 49
- Happy Days – Szczęśliwe Dni
ul. Maltańska 57
- Akademia Malucha
ul. Gnieźnieńska 7
Dodajmy, że lista żłobków jest aktualna na dzień przygotowywania naszego artykułu. Z czasem może ulec zmianie, dlatego zawsze aktualną znajdziesz w rejestrze żłobków. Jest on dostępny na oficjalnej stronie miasta Koszalin.
Rekrutacja do żłobków w Koszalinie
Rekrutacja do żłobków w Koszalinie jest prowadzona częściowo za pośrednictwem systemu internetowego Vulcan. System jest dostępny pod adresem nabory.eduportal.koszalin.pl oraz zlobki.vulkan.net.pl/zbkoszalin. W serwisie jest dostępna karta zgłoszenia, którą należy wydrukować oraz złożyć w oddziale pierwszego wyboru. Dane teleadresowe żłobków miejskich w Koszalinie przedstawiliśmy w jednej z wcześniejszych sekcji niniejszego artykułu. Rodzice podczas składania wniosku mogą wybrać również drugi, rezerwowy oddział żłobkowy. To do niego zostanie przyjęte dziecko, jeśli w oddziale pierwszego wyboru zabraknie miejsc.
Przyjęcia do żłobków w Koszalinie i związana z tym rekrutacja jest zwykle prowadzona wczesną wiosną. Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się ok. 1 kwietnia i trwa około dwóch tygodni. Następnie odbywa się weryfikacja złożonych wniosków, podczas której, są one oceniane pod kątem wielu kryteriów,
Wyniki naboru do żłobków w Koszalinie
Wyniki naboru do żłobków w Koszalinie są zwykle ogłaszane w okolicach 20 maja. Godziną ogłoszenia wyników jest przeważnie godzina 14:00. Rodzice mogą wówczas sprawdzić, czy ich dziecko zostało zakwalifikowane do opieki żłobkowej, logując się do systemu Vulcan. Jeśli wniosek został pozytywnie rozpatrzony, rodzic musi potwierdzić wolę przyjęcia dziecka do wyznaczonego żłobka w nieprzekraczalnym terminie, która mija 31 maja. Jeśli termin zostanie przeoczony, do żłobka zostanie zakwalifikowane inne dziecko z listy oczekujących.
Ile wynosi opłata za żłobek miejski w Koszalinie?
Opłata za miejsce w żłobku miejskim w Koszalinie jest określana co roku w uchwale Rady Miasta. W bieżącym roku szkolnym wynosi ona standardowo 400 złotych miesięcznie (opłata pełna). W przypadku rodziców pobierających zasiłek rodzinny przysługuje bonifikata, a opłata wynosi wówczas 280 złotych miesięcznie. Z kolei 200 złotych miesięcznie za miejsce w żłobku publicznym zapłacą rodziny wielodzietne. Stawka obowiązuje w przypadku, gdy ze żłobka korzysta więcej niż jedno dziecko z rodziny lub opieka żłobkowa dotyczy dziecka niepełnosprawnego. Ponadto obowiązuje stawka żywieniowa dzienna, która wynosi obecnie 7 złotych.
Ile kosztuje prywatny żłobek w Koszalinie?
Opłata za prywatny żłobek wynosi przeciętnie około 1000 złotych miesięcznie. W tej cenie można liczyć na opiekę dla dziecka w wymiarze do 9 godzin dziennie. W przypadku przekroczenia liczby godzin zwykle naliczane są opłaty dodatkowe. Każda dodatkowa godzina pobytu dziecka w żłobku to przeważnie min. 10 złotych. Dodatkowo pobierane są opłaty za wyżywienie. W większości przypadków dzienna stawka żywieniowa zaczyna się od 10-12 złotych. Aktualne ceny żłobków prywatnych w Koszalinie można poznać, odwiedzając oficjalne strony internetowe poszczególnych placówek.
Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek dla dziecka?
Wybierając żłobek dla dziecka w Koszalinie, warto poświęcić czas i dokładnie zapoznać się z aktualną ofertą dostępną na lokalnym rynku. Ważny jest również wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, który potwierdza legalność działania danego podmiotu. Taki rejestr jest prowadzony przez Prezydenta Miasta Koszalina. Ponadto warto dokładnie przyjrzeć się ofercie edukacyjnej poszczególnych placówek, tak aby nasze dziecko miało zapewnione, jak najlepsze warunki rozwoju. Ważna jest również lokalizacja, gdyż odwożenie i odbieranie dziecka ze żłobka położonego w drugiej części miasta, może być dla rodziców/opiekunów uciążliwe. Jeśli zamierzasz dojeżdżać autobusem, sprawdź ponadto lokalizację najbliższych przystanków MZK Koszalin.
Więcej artykułów ułatwiających codzienne życie w naszym mieście znajdziesz w dziale miejski poradnik. To właśnie tam przedstawiamy przedszkola, szkoły podstawowe, technikum oraz licea ogólnokształcące działające na terenie Koszalina.