Kilka lat temu oddano do użytku nowy szpital psychiatryczny w Koszalinie. Koszalińskie Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych to miejsce, w którym pomoc mogą uzyskać wszyscy potrzebujący. Do jednostki trafiają osoby potrzebujące zarówno pomocy psychologicznej, jak i psychiatrycznej. Jaki jest adres szpitala psychiatrycznego w Koszalinie? W jakich godzinach jest czynny? Jak uzyskać wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne w Koszalinie? Tego dowiesz się z naszej dzisiejszej publikacji.
Na skróty:
Krótka charakterystyka szpitala psychiatrycznego w Koszalinie
Szpital psychiatryczny w Koszalinie, właściwie Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego, jest jednym z najnowocześniejszych w regionie. Określenie ŚCZP mianem szpitala psychiatrycznego jest wciąż używane potocznie przez wiele osób. Jednak nowoczesna jednostka nie powinna być kojarzona jedynie z leczeniem zamkniętym, gdyż niesie pomoc w znacznie szerszym zakresie. W 2015 roku siedzibę centrum przeniesiono z ulicy Słonecznej na Sarzyńską. Nowy budynek zbudowano według najnowszych standardów, co gwarantuje znacznie lepsze warunki dla osób potrzebujących pomocy. Powierzchnia użytkowa budynku to niespełna 3000 metrów kwadratowych, a całość znajduje się na około 2-hektarowej działce z dala od zgiełku miasta.
Koszalińskie Centrum Zdrowia Psychicznego jest zarządzane przez spółkę Medison. Szpital w Koszalinie jako jeden z pierwszych w Polsce bierze udział w pilotażowym programie opieki środowiskowej. Taki model leczenia sprawia, że wiele osób nie trafia do szpitala na leczenie zamknięte. W zamian pomoc jest udzielana w miejscu zamieszkania. NZOZ Medison posiada mobilny zespół, który jest gotowy do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna. Na miejscu działa również ambulatorium. Pomoc jest udzielana osobom potrzebującym zarówno wsparcia psychologicznego, jak i psychiatrycznego.
W kwestiach formalnych, w Środkowopomorskim Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie działa Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, Izba Przyjęć, Ośrodek Ekspertyz Sądowych oraz Zespół Leczenia Środowiskowego. W centrum znajdują się również oddziały: Stacjonarny Psychiatryczny, Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny dla dorosłych oraz Dzienny Psychiatryczny. Na miejscu można liczyć na pomoc specjalistów, a kadra to m.in. lekarze psychiatrzy, psychologowie, pielęgniarki oraz terapeuci uzależnień, oraz zajęciowi.
Gdzie jest zlokalizowany szpital psychiatryczny w Koszalinie?
Szpital psychiatryczny w Koszalinie, właściwie Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego, znajduje się przy ulicy Sarzyńskiej 9. Nowoczesna jednostka znajduje się w południowej części miasta w dzielnicy Sarzyno. Centrum Zdrowia Psychicznego jest położone w niewielkiej odległości od cmentarza komunalnego w Koszalinie. Punktem orientacyjnym może być również papugarnia i motylarnia znajdująca się w odległości około 500 metrów.
Najwygodniej do szpitala można dojechać samochodem od strony ulicy Połczyńskiej, skręcając w Sarzyńską na wysokości ogródków działkowych znajdujących się po przeciwnej stronie ulicy. Dojazd jest również możliwy od strony ulicy Gnieźnieńskiej. W tym przypadku należy skręcić w ulicę Manowską na światłach na wysokości ulicy Diamentowej, sklepu Husqvarna i salonu Toyota. Następnie za torami kolejki wąskotorowej należy kierować się prosto. Ponadto w odległości około 600 metrów od Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się przystanek autobusowy MZK Koszalin linii numer 9 oraz 19.
Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego Medison, poza główną lokalizacją przy ulicy Sarzyńskiej 9, posiada również drugi Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny przy ulicy Zwycięstwa 119.
W jakich godzinach jest czynny szpital psychiatryczny w Koszalinie?
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny przy Środkowopomorskim Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Sarzyńskiej jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00 . Z kolei punkt Medison przy ulicy Zwycięstwa jest czynny od 8:00 do 18:00. Z kolei izba przyjęć do szpitala psychiatrycznego w Koszalinie jest czynna przez całą dobę. Pomoc jest niesiona przez 365 dni w roku.
Kontakt ze szpitalem psychiatrycznym w Koszalinie
Ze szpitalem psychiatrycznym w Koszalinie można skontaktować się, dzwoniąc pod numer 947125555. Infolinia jest czynna całodobowo przez 365 dni w roku. To pod tym numerem można uzyskać wszelkie informacje o zakresie świadczonych usług i rodzaju wsparcia. Pomoc psychologiczna przez telefon jest udzielana przez pielęgniarki, psychologów i terapeutów środowiskowych. Wszelkie informacje na temat działalności ŚCZP w Koszalinie można również uzyskać, odwiedzając Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w godzinach jego otwarcia. Na oficjalnej stronie Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie podano również numery 943470754 oraz 943470755.
Centrum Kryzysowe Zdrowia Psychicznego w Koszalinie
W Koszalinie działa również Centrum Kryzysowe Zdrowia Psychicznego. Jest ono czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 rano do 20:00 wieczorem. Wówczas na pomoc może liczyć każdy, kto tej pomocy potrzebuje. Do Centrum Kryzysowego mieszczącego się przy ulicy Sarzyńskiej 9 w Koszalinie może się zgłosić każdy. Bez względu na to, czy jest się pacjentem, czy też posiada się odpowiednie dokumenty. Z kolei w nocy w ŚCZP w Koszalinie jest czynna izba przyjęć.
Kluby Samopomoc Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie
Koszalińskie Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzi ponadto dwa Kluby Samopomocy. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Zwycięstwa 119, a drugi przy ulicy Odrodzenia 24. Z pierwszym z nich można się skontaktować telefonicznie, dzwoniąc pod numer 943419293. Numer telefonu do drugiego klubu to 943419271. Obydwa Kluby Samopomocy w Koszalinie są czynne w godzinach od 14:00 do 20:00.
Pomoc psychologiczna i psychiatryczna w Koszalinie
Podsumowując, pomoc psychologiczną i psychiatryczną w Koszalinie można uzyskać w Środkowopomorskim Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Sarzyńskiej. Potocznie ŚCZP jest zwane szpitalem psychiatrycznym lub określane jako “psychiatryk”. Wcześniejszą lokalizacją szpitala była ulica Słoneczna 15. W Koszalinie jest również dostępna całodobowa infolinia telefoniczna, na której można otrzymać odpowiednią pomoc. Warto również wspomnieć, że Centrum Zdrowia Psychicznego współpracuje m.in. w Centrum Usług Społecznych w Koszalinie (dawniej MOPR, potocznie MOPS). Niefinansowa umowa partnerska pozwala na informowanie jednostki o potrzebie pomocy dla osób, z którymi ma kontakt CUS.
Jeśli szukasz podobnych tematów na temat instytucji lub urzędów działających w Koszalinie, znajdziesz je w dziale miejski poradnik. W jednym z artykułów przedstawiamy sylwetkę Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.