Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Ogrody Hortulus w Dobrzycy koło Koszalina

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy koło Koszalina - najlepsza atrakcja turystyczna

Ogrody Hortulus w Dobrzycy są uważane za największą atrakcję turystyczną w okolicach Koszalina. Największy na świecie labirynt w żywopłocie, 20-metrowa wieża widokowa i hektary perfekcyjnie zagospodarowanych ogrodów to atrakcje, które czekają na odwiedzających. Ogrody oddalone są zaledwie 25km od Koszalina i corocznie przyciągają tysiące turystów, również spoza Polski. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać się do Ogrodów Hortulus.

Ogrody Hortulus koło Koszalina są uważane za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Ogrody podzielone są dwie części: Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis. Obydwa oddalone są od siebie zaledwie o 2 kilometry.

Kolorowe ogrody Hortulus w Dobrzycy
Ogród japoński w ogrodach Hortulus

Ogrody Tematyczne Hortulus

Ogrody Tematyczne Hortulus zajmują powierzchnię 4 hektarów Wąskie, urokliwe ścieżki prowadzą odwiedzających przez ogrody całego świata. Olbrzymie wrażenie na gościach robi ogród japoński, francuski, śródziemnomorski oraz rosarium w stylu angielskim. Charakterystyczne rośliny oraz elementy drobnej architektury przenoszą do najdalszych zakątków świata.

Na odwiedzających czeka tutaj również ogród zmysłów. Doskonałe dobrane kompozycje roślin działają na słuch, węch oraz wzrok. Uzupełnieniem krajobrazu są piękne stawy przy którym można usiąść i odpocząć. Warto wspomnieć, że ogrody zachwycają o każdej porze roku.

Przy Ogrodach Tematycznych Hortulus znajduje się Caffebar w którym można nie tylko napić się kawy, ale również zjeść coś dobrego. W menu znajduje się wiele tradycyjnych potraw takich jak kiełbasa, kaszanka lub karkówka i szaszłyki z grilla. Sala kominkowa w barze pozwala poczuć prawdziwie swojską atmosferę w chłodniejsze dni. Ponadto do dyspozycji najmłodszych jest plac zabaw.

Wierzba płacząca nad stawem w Ogrodach Hortulus
Ogród angielski w Ogrodach Tematycznych Hortulus w Dobrzycy
Chatka w Ogrodach Tematycznych Hortulus
Alejka w ogrodach Hortulus koło Koszalina
Buty w ogrodzie jako doniczka

Ogrody Hortulus Spectabilis

Ogrody Hortulus Spectabilis to druga, nowa część całego kompleksu. Są one oddalone zaledwie 2 kilometry od Ogrodów Tematycznych. Nowa część ogrodów ma powierzchnię 30 hektarów i została udostępniona odwiedzającym zaledwie kilka lat temu. Największą atrakcję, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, w tej części ogrodów stanowi labirynt grabowy o powierzchni 1 hektara. Pośrodku labiryntu znajduje wieża widokowa o wysokości 20 metrów. Rozpościera się z niej wspaniały widok nie tylko na ogrody, ale i całą okolicę.

Zobacz także:  Łazy nad morzem - atrakcje, dojazd, noclegi

Ogrody Hortulus Spectabilis są podzielone na wiele części. Znajduje się tutaj m.in. duże rosarium, ogród “Cztery pory roku”, Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki oraz rabaty bylinowe. Pola na którym rosną dynie strzeże pomnik Baby Jagi. Dużą atrakcję dla dzieci stanowi osada smerfów w której mają możliwość odwiedzenia domków poszczególnych bohaterów kreskówki. Po kilkugodzinnym spacerze odwiedzający mogą odpocząć w Cafebarze, a także zrobić zakupy w sklepie z pamiątkami.

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy koło Koszalina
Dyniowy domek w ogrodach tematycznych Hortulus koło Koszalina
Domek w ogrodzie Cztery Porty Roku - Ogrody Hortulus Spectabilis
Labirynt w ogrodach Hortulus - widok z wieży widokowej

Sklep ogrodniczy przy Ogrodach Hortulus w Dobrzycy

Tuż przy wejściu do Ogrodów Tematycznych Hortulus znajduje się duży sklep ogrodniczy. Market “Ogród i galeria” ma powierzchnie około 1000 m2. Można w nim znaleźć nie tylko rośliny, ale i artykuły związane z wystrojem wnętrz i ogrodów. Wśród roślin dostępne zarówno rośliny ogrodowe, jak i pokojowe. Warto wspomnieć, że przy Ogrodach Hortulus znajduje się szkółka roślin o powierzchni około 30 hektarów. Jest w niej produkowanych ponad 2 tys. różnych gatunków roślin.

Parking przy Ogrodach Hortulus w Dobrzycy

Dużym udogodnieniem dla zmotoryzowanych odwiedzających jest pojemny, bezpłatny parking. Jest on przystosowany zarówno do samochodów osobowych, jak i autobusów. Ponadto do dyspozycji gości są bezpłatne toalety.

Ile kosztuje bilet wstępu do Ogrodów Hortulus w Dobrzycy?

Ceny biletów do Ogrodów Hortulus zaczynają się od 18 złotych. Wstęp dla dzieci do lat 3 jest bezpłatny. Osoby w wieku od 3 do 15 zł mogą zakupić bilet ulgowy. Na zniżki mogą liczyć również grupy składające się z co najmniej 15 osób. Szczegółowy cennik przedstawia się następująco:

Bilet normalnyBilet ulgowyBilet grupowy
Ogrody Tematyczne Hortulus23 zł18 zł21 zł
Ogrody Hortulus Spectabilis27 zł22 zł25 zł
Bilet do dwóch ogrodów40 zł30 zł36 zł

Czy Ogrody Hortulus w Dobrzycy są otwarte cały rok?

Ogrody Hortulus w Dobrzycy są otwarte od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ogrody Tematyczne Hortulus można zwiedzać od marca do 25 października. Z kolei Ogrody Hortulus Spectabilis są otwarte dla zwiedzających od 25 kwietnia do 31 października. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku oraz, w przypadku Ogrodów Tematycznych, również dnia tygodnia. W dni robocze Ogrody Tematyczne Hortulus są otwierane o godzinie 9:00, natomiast w weekendy i święta – o godzinie 10:00. Godzina otwarcia Ogrodów Hortulus Spectabilis jest stała – 10:00.

Zobacz także:  Morsowanie nad morzem, czyli morsy i Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

O czym warto pamiętać wybierając się do Ogrodów Hortulus?

Jeśli wybierasz się do Ogrodów Hortulus, warto wcześniej poznać zasady obowiązujące na terenie obiektów. Jedną z nich jest rygorystycznie przestrzegany zakaz wprowadzania zwierząt. Na czas zwiedzania zwierzęta mogą być pozostawione w specjalnie przystosowanym do tego miejscu.

Ponadto w Ogrodach Tematycznych Hortulus obowiązuje zakaz wprowadzania wózków dziecięcych, rowerów, a nawet wózków dla osób niepełnosprawnych. Przyczyną są wąskie ścieżki i możliwość uszkodzenia roślin znajdujących się w ogrodzie. Z wózkami można wjechać do Ogrodów Spectabilis (poza labiryntem).

Ogrody Hortulus były wielokrotnie nagradzane przez Polską Organizację Turystyczną. Jeśli zastanawiasz się jak ciekawie spędzić dzień w okolicy Koszalina, wycieczka do ogrodów w Dobrzycy jest bardzo dobrym pomysłem. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.hortulus.com.pl.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl