Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Dzikie wysypiska śmieci w Koszalinie

Dzikie wysypisko śmieci w Koszalinie

Dzikie wysypiska śmieci są niechlubną wizytówką wielu polskich miast. Niestety, również w Koszalinie są miejsca, którym uroku odbierają sterty walających się śmieci. Dzikie wysypiska śmieci w Koszalinie można spotkać praktycznie w każdej części miasta. Śmieci wyrzucane z okien samochodów, pozostawiane przy ścieżkach rowerowych, czy nawet stare meble, opony i pełne worki śmieci wywożone do lasów to niestety wciąż codzienność w Koszalinie.

Śmieci wywożone do lasów i na pola w Koszalinie

Dzikie wysypiska śmieci na terenie Koszalina można spotkać w wielu miejscach, zarówno przechadzając się po lesie, jak i przy wielu drogach gruntowych. Śmieci porzucane w miejscach publicznych nie tylko szpecą krajobraz, ale i w wielu przypadkach są szkodliwe dla natury. Szczególnie toksyczne są akumulatory, baterie, oleje, farby czy też stare materiały budowlana takie jak azbest.

Niestety, pomimo możliwości bezpłatnego dostarczenia śmieci do punktów zbiórki odpadów w Koszalinie, wielu mieszkańców naszego miasta wciąż postępuje w sposób trudny do wytłumaczenia. Takie zachowanie niejednokrotnie wystawia negatywną wizytówkę samym mieszkańcom danej społeczności. A przecież wiele rodzajów odpadów, włączając gabarytowe, można dostarczać na legalne wysypisko praktycznie bez ograniczeń ilościowych i żadnych dodatkowych opłat.

Worki ze śmieciami wyrzucone w lesie
Śmieci wyrzucane z samochodów przy drogach

Bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych, akumulatorów i innych śmieci w Koszalinie

W ramach comiesięcznie wnoszonej opłaty za wywóz śmieci, miasto gwarantuje dwa razy w miesiącu odbiór odpadów wielkogabarytowych z zabudowy wielorodzinnej. Ponadto wielkogabarytowe śmieci można dostarczyć samodzielnie do jednego z punktów zbiórki odpadów i pozostawić je tam bez żadnych dodatkowych opłat. Podobnie jest z innymi odpadami wymienionymi w załączniku do regulaminu dostępnym na stronie PGK Koszalin

Zobacz także:  Szpecące reklamy i billboardy w Koszalinie - czy znikną z miasta?

Z dokumentu dowiadujemy się, że poza odpadami wielkogabarytowymi, do punktów zbiórki można bezpłatnie i bez limitów ilości dostarczyć m.in. szkło, odzież, substancje niebezpieczne (oleje, tłuszcze, farby, kwasy, detergenty), akumulatory i baterie, a także opakowania z papieru, tworzyw sztucznych oraz metali. Pełna lista śmieci, które można bezpłatnie zawieźć do punktu odbioru PGK w Koszalinie, znajduje się pod adresem pgkkoszalin.pl.

Śmieci obok śmietnika
Dzikie wysypisko w centrum Koszalina
Śmieci na działce w centrum Koszalina
Dzikie wysypisko w centrum miasta

Gdzie wyrzuć materiały budowlane w Koszalinie?

Do punktów wyznaczonych przez PGK w Koszalinie, można ponadto dostarczyć materiały budowlane. Ich ilość jest ograniczona do 100 kg rocznie na gospodarstwo domowe. Lista wyszczególniona w regulaminie obejmuje m.in. odpady betonu i gruz, drewno, szkło budowlane, tworzywa sztuczne, a także papę odpadową. PGK wyszczególnia ponadto różnego rodzaju metale i ich mieszaniny.

Materiały budowlane z rozbiórki wyrzucone na polnej drodze
Dzikie wysypiska w Koszalinie są pełne niebezpiecznych materiałów budowlanych

Gdzie znajdują się punkty zbiórki odpadów w Koszalinie?

W Koszalinie są dwa punkty selektywnej zbiórki odpadów. Pierwszy z nich, Punkt Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych (PSZOK), znajduje się przy ulicy Komunalnej w Koszalinie. Drugi punkt, Miejsce Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (MSZOK), mieści się przy ulicy Władysława IV 149. Obydwa punkty są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00.

Będąc właścicielem domu jednorodzinnego, w punktach wystarczy okazać dowód wniesienia opłaty za wywóz śmieci za poprzedni miesiąc kalendarzowy. W przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych konieczne jest zaświadczenie zarządcy lub inny dokument potwierdzający zamieszkiwanie pod danym adresem.

Opony porzucone na polu
Stare opony wyrzucone przy polnej drodze

Ile wynoszą opłaty za wywóz śmieci w Koszalinie?

Od 1 maja 2021 roku wysokość opłaty za wywóz śmieci w Koszalinie dla domów jednorodzinnych i mieszkań wynosi 58 złotych miesięcznie. W przypadku lokali użytkowych koszt wywozu śmieci jest liczony od każdego metra – miesięczna opłata wynosi 1,20 złotych za każdy metr kwadratowy lokalu do 100m2 i 0,20 złotych za każdy metr powyżej tej powierzchni.

Zobacz także:  Zły stan dróg w Koszalinie

Szczegółowe informacje na temat wywozu śmieci w Koszalinie znajdziesz pod adresem koszalin.pl/pl/odpady.

Dzikie wysypisko w Koszalinie

Gdzie zgłosić dzikie wysypisko śmieci?

Na koniec warto wiedzieć, że zgłosić dzikie wysypisko śmieci. A możliwości w tym przypadku jest kilka. Pierwszą z nich jest możliwość zgłoszenia online za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – jest ona dostępna pod adresem mapy.geoportal.gov.pl. Drugą z opcji jest zgłoszenie dzikiego wysypiska bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Formularz zgłoszenia do GIOS znajduje się pod adresem gios.gov.pl/[…]formularz. Kolejną z opcji jest kontakt ze strażą miejską, która będzie zobowiązana do podjęcia interwencji.

Aby jednak wyeliminować z naszego sąsiedztwa problem dzikich wysypisk śmieci konieczna jest przede wszystkim edukacja oraz publiczne piętnowanie negatywnych zachowań. Miejmy nadzieję, że wkrótce problem dzikich wysypisk śmieci zostanie rozwiązany i zniknie z listy wad Koszalina.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl