Góra Chełmska w Koszalinie, niegdyś jedna ze świętych gór Pomorza, to najwyższe wzniesienie nie tylko na terenie miasta, ale i w promieniu wielu kilometrów. Liczne szlaki piesze i rowerowe, sanktuarium maryjne oraz wieża widokowa przyciąga o każdej porze roku zarówno Koszalinian, jak i turystów przebywających w okolicy. Góra Chełmska jest uważana za jedną z największych atrakcji w Koszalinie. Gdzie jest zlokalizowana Góra Chełmska? Jak do niej dojechać? Czy w okolicy znadują się bezpłatne parkingi? Czego oczekiwać na miejscu? Sprawdzamy!
Na skróty:
Kilka faktów o Górze Chełmskiej w Koszalinie
Góra Chełmska w Koszalinie to wał moreny czołowej oddalony zaledwie 8 kilometrów od Morza Bałtyckiego. Najwyższe wzgórza Góry Chełmskiej to Krzyżanka (136,2 m n.p.m.), Krzywogóra (133 m n.p.m.) oraz Leśnica (118,5 m n.p.m.). Warto wspomnieć, że od wielu wieków miejsce było powiązane z kultem chrześcijańskim. Świadczą o tym m.in. fragmenty kaplicy i śladów cmentarzyska znalezione na Górze Chełmskiej. Dziś to doskonałe miejsce na wycieczki piesze i rowerowe, relaks oraz odpoczynek na łonie natury od zgiełku miasta.
Dojazd do Góry Chełmskiej
Góra Chełmska w Koszalinie jest położona we wschodniej części miasta. Od północnej strony do jej podnóży można dojechać ulicą Gdańską (DK6), łączącą Koszalin z Sianowem. Centralnie przez Górę Chełmską przebiega ulica Słupska w kierunku miejscowości Kłos. Od strony zachodniej podjedziesz ulicą Rolną, od strony Aquaparku. W ostateczności dojazd jest możliwy także od strony południowej, jedną z głównych arterii Koszalina – ulicą Zwycięstwa. Optymalnie jest jednak wybrać dojazd ulicą Gdańską, Słupską lub Rolną.
Parkingi pod Górą Chełmską
Pod Górą Chełmską w Koszalinie znajdują się liczne parkingi, które w ciągu tygodnia raczej nie bywają przepełnione, a wręcz są puste. Problem ze znalezieniem wolnego miejsca może pojawić się w weekendy, szczególnie jeśli wybierzesz w niedzielę w godzinach porannych parking przy ulicy Rolnej w czasie, gdy w okolicy czynna jest giełda. Jeden z najbardziej obleganych w cieplejsze weekendy bezpłatnych parkingów znajduje się w okolicach wejścia schodów prowadzących do sanktuarium maryjnego oraz wieży widokowej, przy ulicy Słupskiej. Swój samochód możesz również zostawić na jednym z bezpłatnych, leśnych parkingów znajdujących się w okolicy.
Szlaki pierwsze, biegowe i rowerowe na Górze Chełmskiej w Koszalinie
Spacerując po Górze Chełmskiej w Koszalinie, można w pewnych momentach poczuć się jak na prawdziwym górskim szlaku. Zróżnicowana roślinność, liczne wzniesienia terenu oraz szlaki o różnej trudności sprawiają, że można zapomnieć o tym, że jest się w miejscu oddalonym zaledwie kilka kilometrów od morza. Przez górę przebiegają niezliczone ilości ścieżek, a także kilka znakowanych szlaków turystycznych. Nie zawiodą się również miłośnicy jazdy na rowerze. Góra jest również często wybierana przez biegaczy jako miejsce do treningu. Często można tutaj spotkać osoby spacerujące z psami.
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie
Historia sanktuarium na Górze Chełmskiej sięga XIII wieku. Wówczas na wzniesieniu znajdowały się obiekty sakralne, które następnie zburzono w XVI wieku w wyniku reformy luterańskiej. Pierwsze próby odbudowy podejmowano już w latach 70-tych ubiegłego wieku, a finalnie kaplica w obecnej formie powstała w 1991 roku. Sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej odwiedził 1 czerwca 1991 papież Jan Paweł II, który osobiście konsekrował kaplicę. Do sanktuarium pielgrzymowali również prezydenci RP – Ryszard Kaczorowski oraz Lech Kaczyński.
W kaplicy na Górze Chełmskiej znajduje się obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Jest on bliźniaczą kopią obrazu znajdującego się w sanktuarium w niemieckim Schoenstatt. Na szczycie w okolicach kaplicy można również zobaczyć tablicę upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II, a przy bramie prowadzącej na górę – pomnik upamiętniający jego wizytę. Na szlakach prowadzącym do sanktuarium osadzono również pomnik upamiętniający wizytę prezydentów RP oraz kamień pamiątkowy poświęcony listopadowym.
Wieża widokowa na Górze Chełmskiej w Koszalinie
Wieża widokowa na Górze Chełmskiej w Koszalinie ma wysokość 31,5 metra. Jest to najwyższy punkt widokowy nie tylko w Koszalinie, ale i w okolicy. Na szczyt zbudowanej w 1988 roku wieży, prowadzi 140 schodów. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Koszalina, jezioro Jamno i Bukowo, a przy dobrej pogodzie – również Morze Bałtyckie.
Wieża widokowa na Górze Chełmskiej jest czynna tylko w miesiącach od kwietnia do października. Można na nią wejść codziennie od 11:00 do 19:00, w dni robocze z przerwą od 13:00 do 13:30. Warto jednak wiedzieć, że podczas złej pogody wieża jest nieczynna. Wejście na wieżę jest płatne, jednak ceny nie są wysokie i wynoszą zaledwie kilka złotych od osoby.
Maszt radiowo-telewizyjny na Górze Chełmskiej
RTON Góra Chełmska, czyli Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, to punkt widoczny z wielu części Koszalina. Wszystko za sprawą 95-metrowego masztu radiowo-telewizyjnego, który jest wykorzystywany do wielu celów. Ośrodek jest wykorzystywany m.in. do nadania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.
Park linowy pod Górą Chełmską w Koszalinie
Od zachodniej strony, czyli parkingu przy ulicy Rolnej znajduje się park linowy pod Górą Chełmską. Jest to, obok Aquaparku, jedna z najczęściej odwiedzanych latem przez całe rodziny atrakcji w tej części miasta. Na terenie parku linowego pod Górą Chełmską znajdują się trasy o różnej trudności – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wizyta w parku linowym jest szczególnie polecana osobom lubiącym poczuć nutkę adrenaliny podczas relaksu na łonie natury. Wspinaczka po konarach drzew w uprzęży zabezpieczającej przed upadkiem to zdecydowanie dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu w Koszalinie.
Góra Chełmska zimą
Góra Chełmska zachwyca również zimą, a spacer pod zaśnieżonych szlakach jest nie lada atrakcją zwłaszcza dla miłośników zimowych, górskich wędrówek. Na licznych ścieżkach można spotkać wówczas miłośników nart biegowych, a także całe rodziny zjeżdżające na sankach. A górek na sanki na Górze Chełmskiej z pewnością nie brakuje. To miejsce przyciąga o każdej porze roku również sporze grono biegaczy, będących zwolennikami leśnych biegów przełajowych. Góra Chełmska w zimowej odsłonie to również doskonałe miejsce do szlifowania warsztatów fotograficznych.
Wycinka drzew i budowa drogi na Górze Chełmskiej
Warto również wspomnieć o budzącej dużo kontrowersji wycince drzew na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Obecnie realizowana jest bowiem inwestycja budowy drogi dojazdowej do sanktuarium i starego stadionu. Na dalszych etapach inwestycji stadion ma zyskać nowe życie. Na jego terenie powstaną m.in. korty tenisowe, boisko piłkarskie oraz do siatkówki. Na miejscu ma powstać również jeden z największych placów zabaw w Koszalinie. To inwestycja, która z pewnością ożywi tę część miasta oraz pozwoli w pełni wykorzystać potencjał turystyczny Góry Chełmskiej. Warto również wspomnieć, że w latach 70-tych ubiegłego w tym miejscu planowano budowę zoo, jednak planu niestety nigdy nie zrealizowano.
Atrakcje w okolicach Góry Chełmskiej w Koszalinie
Poza parkiem linowym, w tej części Koszalina znajdują się również inne atrakcje. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej park wodny zlokalizowany u podnóża Góry Chełmskiej. Aquapark w Koszalinie to nie tylko baseny i sauny, ale i również mnóstwo zjeżdżalni oraz innych atrakcji. W okolicach Aquaparku wyznaczono ponadto miejsce na grilla oraz ognisko.
W niewielkiej odległości od parku wodnego znajduje się także Hala Sportowo-Widowiskowa w Koszalinie. Na jej terenie odbywają się nie tylko wydarzenia sportowe, ale i liczne koncerty. Jeśli wybierasz się na Górę Chełmską w Koszalinie i szukasz dodatkowej rozrywki, warto sprawdzić, czy w pobliskiej hali w danym terminie jest zaplanowany jakiś koncert lub mecz.
Zajrzyj również do naszego działu “Atrakcje w Koszalinie”, jeśli szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu w naszym mieście.