Fotoradary w Koszalinie – gdzie są zlokalizowane?

Fotoradar w Koszalinie

Fotoradary to urządzenia, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych. Urządzenia rejestrujące poczynania nieodpowiedzialnych kierowców ignorujących podstawowe przepisy ruchu drogowego można spotkać w kilku miejscach w Koszalinie. Gdzie są rozmieszczone fotoradary w Koszalinie? Jakie wykroczenia rejestrują? Co warto wiedzieć o urządzeniach? Sprawdzamy!

Gdzie są zlokalizowane fotoradary w Koszalinie?

Obecnie w Koszalinie działają trzy fotoradary stacjonarne, które umieszczone w różnych częściach miasta. Każdy z nich znajduje się przy często uczęszczanych ulicach, w newralgicznych miejscach w okolicach przejść dla pieszych. Poniżej przedstawiamy listę fotoradarów w Koszalinie wraz z krótką charakterystyką:

  • ul. Gnieźnieńska (na wysokości głównego wejścia na cmentarz komunalny)

Nowe urządzenie zamontowane w 2023 roku jest podłączone do systemu CANARD. Fotoradar zarejestruje wykroczenia kierowców wjeżdżających do Koszalina od strony Poznania/Bobolic. W tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a kierowcy często ignorują pieszych korzystających z przejścia znajdującego się tuż przed fotoradarem.

W tym miejscu również znajduje się nowe urządzenie z 2023 roku. Fotoradar przy Gdańskiej rejestruje kierowców łamiących przepisy, jadących w kierunku Gdańska. Ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Fotoradar, również nowoczesne urządzenie z 2023 roku, znajduje się na pasie zieleni rozdzielającym dwupasmowe jezdnie w obu kierunkach. Monitoruje on ruch samochodowy w kierunku ronda solidarności, czyli kierowców wyjeżdżających z centrum. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kmh.

Nieaktywne fotoradary w Koszalinie

Warto wiedzieć, że w Koszalinie znajduje się również wiele nieaktywnych fotoradarów. Maszty, na których znajdowały się urządzenia, należą do miasta Koszalin. Jednak w związku ze zmianami w prawie, Straż Miejska straciła kilka lat temu możliwość rejestrowania wykroczeń drogowych. W kilku miejscach można wciąż zobaczyć stare, żółte puszki fotoradarów, jednak nie rejestrują one już wykroczeń.

Zobacz także:  "Kocham Koszalin", czyli Koszalińska Karta Mieszkańca (KKM)

Można jednak stwierdzić, że poniekąd pełnią przydatną funkcję, gdyż zwalniają przed nimi kierowcy, zwłaszcza turyści, którzy licznie przyjeżdżają przez nasze miasto w okresie wakacyjnym, kierując się do Mielna, Łaz, Sarbinowa i innych miejscowości nadmorskich w tej części wybrzeża.

Poniżej znajdziesz listę nieaktywnych fotoradarów w Koszalinie:

  • ul. Gnieźnieńska (na pasie zieleni rozdzielającym pasy ruchu, na odcinku pomiędzy zajezdnią MZK Koszalin a Szkołą Podstawową nr 6)
  • ul. Władysława IV (na wysokości sklepu Netto)
  • ul. Monte Cassino (system Red Light, dwa fotoradary: przy skrzyżowaniu z ul. Morską oraz w okolicach McDonalds)
  • ul. Armii Krajowej (system Red Light, przy skrzyżowaniu z ul. Morską)

Jak działa fotoradar?

Fotoradar działa poprzez wykrywanie prędkości pojazdów za pomocą specjalnego urządzenia. Zazwyczaj fotoradar składa się z kamery, która jest ustawiona w pobliżu drogi i umożliwia rejestrowanie zdjęć pojazdów przechodzących przez wyznaczony obszar. Kiedy pojazd przekracza dozwoloną prędkość, fotoradar wykonuje zdjęcie pojazdu wraz z datą i czasem, a także jego prędkością. Następnie dane te są przesyłane do systemu, który automatycznie generuje mandat karny dla kierowcy.

Jakie wykroczenia rejestrują fotoradary w Koszalinie?

Fotoradary w Koszalinie rejestrują przekraczanie dozwolonej na danym odcinku prędkości. Wszystkie działające znajdują się w lokalizacjach, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Niegdyś fotoradary wyłapywały również kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle, jednak obecnie są one nieaktywne. Należały one bowiem do Straży Miejskiej, a ta utraciła prawo do kontroli kierowców na rzecz Inspekcji Transportu Drogowego.

Czy błysk fotoradaru oznacza mandat?

Nie, błysk fotoradaru nie oznacza automatycznie mandatu. Błysk fotoradaru oznacza jedynie, że zostało wykonane zdjęcie pojazdu, który przekroczył dozwoloną prędkość. Zdjęcie musi być dobrej jakości, a tablica rejestracyjna dobrze widoczna, aby odpowiednie organy mogły nałożyć mandat na kierowcę.

Zobacz także:  Dni wolne od pracy w 2023 roku. Sprawdź, kiedy wypadają święta i długie weekendy!

Jaką tolerancja prędkości jest ustawiona na fotoradarach?

Tolerancja prędkości ustawiona na fotoradarach zależy od rodzaju urządzenia i jest określona przez producenta. W Polsce tolerancja ta wynosi zazwyczaj od 1 do 5 km/h dla prędkości do 100 km/h. Może być wyższa dla prędkości powyżej 100 km/h. Warto jednak pamiętać, że tolerancja ta może się różnić w zależności od konkretnego fotoradaru. Dlatego zawsze należy przestrzegać ograniczeń prędkości na drodze i dostosowywać swoją jazdę do warunków panujących na drodze.

Czy trzeba przyjąć mandat z fotoradaru?

Nie ma obowiązku przyjmowania mandatu z fotoradaru, jednak trzeba liczyć się, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Jeśli sąd uzna winę kierowcy, wówczas może nałożyć karę wyższą, niż pierwotnie wynikającą z mandatu. Ukarany kierowcą będzie zobowiązaniu do poniesienia dodatkowych kosztów związanych m.in. postępowaniem sądowym. Jeśli zdjęcie jest wyraźne, z dużą dozą pewności można założyć, że sprawa sądowa będzie z góry przegrana.

O ile można przekroczyć prędkość, aby nie dostać mandatu?

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandat za przekroczenie prędkości można otrzymać, jadąc szybciej niż dozwolona prędkość nawet o 1 km/h. Wśród kierowców wciąż panuje błędne przekonanie, że można przekraczać dozwoloną prędkość o 10 km/h. Nie jest to prawdą, a mandaty mogą być nakładane nawet na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość w minimalnym stopniu. Warto jednak obserwować zmiany legislacyjne, gdyż pojawiają się pomysły zwiększenia marginesu dozwolonego przekroczenia maksymalnej prędkości do 3 km/h.

Bezpieczeństwo na drogach a fotoradary

Warto pamiętać, że fotoradary są umieszczane w miejscach, gdzie przekraczanie dozwolonej prędkości jest szczególnie niebezpieczne, np. w pobliżu szkół, w obszarach zabudowanych lub na odcinkach drogi, gdzie zdarzają się wypadki drogowe. Celem fotoradarów jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez przekraczanie dozwolonej prędkości. Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, zajrzyj do działu miejski poradnik na łamach naszego portalu.

Zobacz także:  Klaun z Koszalina - kim był i gdzie mieszkał?

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl