Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Koszalin – historia, ciekawostki, liczby, czyli co warto wiedzieć o Koszalinie

Co warto wiedzieć o Koszalinie - historia, ciekawostki, liczby

Mieszkasz w Koszalinie i chciałbyś wiedzieć więcej o swoim mieście? A może przeprowadzasz się do Koszalina, bo wkrótce rozpoczniesz tutaj pracę lub studia? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilkanaście najczęściej zadawanych w wyszukiwarkach internetowych pytań o Koszalinie. W zaledwie kilka minut poznasz wiele faktów związanych z naszym miastem i jego historią. A wszystko to przedstawiamy w konkretny i przyjazny sposób. Zapraszamy do lektury!

W którym roku powstał Koszalin?

Koszalin został założony 23 maja 1266 roku. To wówczas biskup Herman von Gleichen ustanowił w Koszalinie stolicę biskupiego księstwa kamieńskiego.

W jakim województwie jest położony Koszalin?

Koszalin jest położony w województwie zachodniopomorskim. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o możliwości utworzenia województwa środkowopomorskiego. Na chwilę obecną są to jednak jedynie informacje prasowe i nie ma planu utworzenia dodatkowego województwa w najbliższym czasie.

Jaką powierzchnię ma Koszalin?

Koszalin ma powierzchnię 98,34 km² i zajmuje 31. miejscu na liście największych miast w Polsce. Dla porównania trzy największe miasta w Polsce to Warszawa mająca powierzchnię 517,2 km², Kraków – 326,9 km² oraz Szczecin – 300,6 km². Koszalin pod względem powierzchni jest dwa razy większy od Słupska (43,2 km²).

Ilu mieszkańców ma Koszalin?

Liczba mieszkańców Koszalina wynosi 106 880 osób (wg danych z maja 2020 roku). W Koszalinie mieszka więcej kobiet (ok. 56 tys.), niż mężczyzn (ok. 50 tys.). Pod względem liczby ludności, Koszalin zajmuje 37. miejscu w Polsce i wyprzedza pobliski Słupsk (42. miejsce – ok. 90 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia w Koszalinie wynosi zaledwie 1086,8 os./km².

Zobacz także:  Wypadki w Koszalinie, pożary i inne akcje ratownicze, czyli Koszalin 112

Jakie ciekawostki są związane z historią Koszalina?

Historia Koszalina jest pełna wydarzeń, nie zawsze korzystnie przekładających się na rozwój miasta. Warto wspomnieć, chociażby o epidemii dżumy w 1535 roku, podczas której zmarło 1,5 tys. ze wszystkich 2,5 tys. mieszkańców miasta. W 1690 roku wielki sztorm zakończył funkcjonowanie Koszalina jako portu morskiego, zamulając kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim.

Z kolei w 1718 roku w Koszalinie wybuchł wielki pożar, który strawił niemal całe miasto. Na historii Koszalina niekorzystnie odbiły się również działania wojenne. Podczas drugiej wojny światowej Koszalin został zajęty przez Armię Czerwoną, a miasto zostało zburzone praktycznie w 40 procentach. Oczywiście to tylko część wydarzeń związanych z historią Koszalina, a historia naszego miasta jest znacznie bardziej zawiła.

Czy Koszalin ma dostęp do morza?

Koszalin nie ma bezpośredniego dostępu do Morza Bałtyckiego. Centrum miasta jest jednak oddalone zaledwie 11 kilometrów od wybrzeża. Warto wspomnieć, że w swojej historii Koszalin miał dostęp do Morza Bałtyckiego – uzyskał go w 1331 roku poprzez nabycie części jeziora Jamno oraz Unieścia.

Jaka rzeka przepływa przez Koszalin?

Przez Koszalin przepływa kilka rzek, a największa z nich to Dzierżęcinka. Przez miasto przepływa ponadto Unieść, strumień Grodno, potok Raduszka oraz Czarna struga. Sam Koszalin jest położny w dorzeczu Parsęty.

Rzeka w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie
Mostek na rzece przepływającej przez Park im. Książąt Pomorskich w Koszalinie

Jak z Koszalina dojechać do Mielna?

Z Koszalina do Mielna można dojechać na kilka sposobów. Najprościej nad morze dojechać samochodem, jednak możliwości jest znacznie więcej. Niezmotoryzowane osoby mogą skorzystać m.in. licznych połączeń autobusowych, szynobusu kursującego w miesiącach wakacyjnych, a nawet statku pływającego do Mielna z Koszalina przez jezioro Jamno. Ponadto nad morze z Koszalina można dojechać rowerem bezpiecznie ścieżką rowerową. Więcej o dojeździe z Koszalina nad morze przeczytasz w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: Jak dojechać z Koszalina do Mielna, czyli autobus i pociąg Koszalin-Mielno

Plaża przy bunkrach w Mielnie - plaża w w pobliżu Koszalina
Plaża w okolicach bunkrów w Mielnie

Czy w Koszalinie jest lotnisko?

Niestety, w Koszalinie nie ma lotniska. Najbliższy pasażerski port lotniczy znajduje się w Szczecinie. Lotnisko w Szczecinie jest oddalone od Koszalina o około 132 kilometry. Mieszkańcy Koszalina często latają również z lotniska w Gdańsku (ok. 182 km) oraz w Bydgoszczy (211 km). Niewiele dalej znajduje się lotnisko w Poznaniu – jest ono oddalone od Koszalina o 243 km. Planując podróż, warto rozważyć również loty z Berlina (ok. 353 km). Dojazd z Koszalina do lotniska w Berlinie jest bardzo wygodny, a podróż odbywa się drogą dwupasmową S6.

Zobacz także:  Sąd Okręgowy w Koszalinie - adres, wydziały, e-wokanda

Warto wiedzieć, że kiedyś funkcję portu lotniczego dla Koszalina pełniło lotnisko w Zegrzu Pomorskim. Następnie przez wiele lat było wykorzystywane rekreacyjnie jako lotnisko Aeroklubu Koszalińskiego. Niestety i tę funkcję przestało pełnić w ciągu ostatniego roku. Dziś stacjonuje na jego terenie jedynie helikopter ratowniczy służb medycznych.

Kto jest prezydentem Koszalina?

Aktualnie prezydentem Koszalina jest Piotr Jedliński. Po raz pierwszy na to stanowisko został wybrany w 2010 roku, startując w wyborach z list Platformy Obywatelskiej. Obecny prezydent skutecznie ubiegał się o reelekcję w 2014 i 2018 roku.

Jaka partia polityczna rządzi w Koszalinie?

W radzie miejskiej w Koszalinie zasiada łącznie 25 radnych. Obecnie większość (19) stanowią radni zrzeszeni wokół Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Na pozostałych miejscach (6) zasiadają radni Prawa i Sprawiedliwości.

Co warto zobaczyć w Koszalinie?

W Koszalinie jest wiele atrakcji, a wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Na liście tych najczęściej wymienianych znajduje się Góra Chełmska, Wodna Dolina oraz koszaliński Aquapark. Warto również wspomnieć o amfiteatrze, filharmonii oraz otaczającym je Parku im. Książąt Pomorskich. Nie mogą narzekać również miłośnicy aktywnego spędzania czasu, do których dyspozycji są liczne ścieżki rowerowe. Pełną listę pomysłów na spędzenie wolnego czasu w naszym mieście, znajdziesz w dziale atrakcje w Koszalinie.

Wodna Dolina w Koszalinie
Wodna Dolina w Koszalinie to jedna z najpopularniejszych atrakcji w mieście

Co chciałbyś wiedzieć o Koszalinie?

W naszym artykule staraliśmy się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ich lista wciąż pozostaje otwarta i będziemy uzupełniać ją na bieżąco. Jeśli chciałbyś zasugerować, co jeszcze powinno się na niej znaleźć, pozostaw swój komentarz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Uwaga, materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl