Lubisz jeździć na rowerze? Chciałbyś zwiedzić Koszalin w jeden dzień? Jesteś w dobrym miejscu! Przygotowaliśmy propozycję niespełna 20-kilometrowej trasy rowerowej dookoła Koszalina. Podczas przejazdu zobaczysz najciekawsze miejsca w naszym mieście! Amfiteatr, katedra, Rynek Staromiejski, park wodny, Wodna Dolina i Góra Chełmska to tylko niektóre z nich! Gotowi? Zaczynajmy wspólną wyprawę!
Długość trasy: ok. 18 km
Czas przejazdu: min. 1,5 godziny / zalecany 3-6 godzin w zależności od preferowanego tempa jazdy i zwiedzania
Polecana: dla każdego, bez względu na stopień zaawansowania oraz rodzaj posiadanego roweru; odpowiednia dla osób podróżujących z fotelikami lub przyczepką dla dzieci
Na skróty:
Dla kogo polecamy naszą trasę rowerową?
Trasę rowerową dookoła Koszalina zaplanowaliśmy w ten sposób, aby przebiegała w znacznej części bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi. Propozycja wycieczki rowerowej portalu KoszalinCity.pl jest skierowana dla każdego – zarówno dla zaawansowanych cyklistów, jak i dla całych rodzin. Bez względu na posiadany rower, jesteśmy pewni, że dasz sobie radę!
Na wyprawę zapraszamy posiadaczy rowerów miejskich, trekkingowych, górskich, czy też elektrycznych. Jeśli nie posiadasz własnego jednośladu, masz możliwość skorzystania w wypożyczalni rowerów miejskich. Stacje postojowe znajdują się w wielu częściach Koszalina. Bez problemu trasę da się również pokonać z fotelikiem dziecięcym czy też ciągnąc za sobą przyczepkę turystyczną. Na przejazd testowy, bez skrótów, wybraliśmy się z przyczepką rowerową dla dwójki dzieci, dlatego dziś polecamy ją dla każdego!
Podczas wycieczki pojeździmy zarówno po mieście, jak i wybierzemy się na mały off-road, a wręcz downhill 😉 Trasa w 90% procentach prowadzi ścieżkami rowerowymi, a na ulicę/chodnik zjeżdżamy tylko tam, gdzie jest to naprawdę konieczne, by nie pominąć żadnej atrakcji. Ponadto, jeśli planujesz wycieczkę z dziećmi, w poniższym tekście znajdziesz instrukcję, w którym miejscu skrócić trasę, aby uniknąć dosyć sporych zjazdów i podjazdów, które są na Górze Chełmskiej.
Jeśli zastanawiasz się, czy trasa jest dla Ciebie, zobacz video z przejazdu i przekonaj się, że warto!
Gdzie rozpocząć wycieczkę rowerową dookoła Koszalina?
Trasę dookoła Koszalina portalu KoszalinCity.pl wytyczyliśmy w ten sposób, aby rozpoczęcie wycieczki było możliwe w każdym jej punkcie. Ponadto szlak przebiega w pobliżu wielu bezpłatnych parkingów. To właśnie na nich możesz pozostawić swój samochód, jeśli rowery do naszego miasta przywieziesz na bagażniku rowerowym. Jeśli swój rower przywieziesz do Koszalina pociągiem, wycieczkę możesz rozpocząć optymalnie np. na Rynku Staromiejskim. Z kolei bezpłatne parkingi znajdują się m.in. przy Wodnej Dolinie, Amfiteatrze, Filharmonii, Hali Widowiskowo-Sportowej oraz pod Górą Chełmską.
Jak długa jest trasa rowerowa dookoła Koszalina?
Długość trasy rowerowej dookoła Koszalina przygotowanej przez portal KoszalinCity.pl wynosi około 18 kilometrów. Przedstawiona trasa jest naszą propozycją, a w niektórych miejscach można skorzystać ze skrótów. Z drugiej strony są też i ścieżki, które pozwalają na jej wydłużenie. Zbaczając lekko z proponowanej trasy, jej długość nie powinna przekroczyć 20 kilometrów. To odległość, którą z pewnością spokojnym tempem może pokonać każdy rowerzysta, bez względu na stopień zaawansowania.
Ile czasu zajmuje pokonanie trasy rowerowej wokół Koszalina?
Czas pokonania trasy dookoła Koszalina portalu KoszalinCity.pl jest w znacznej mierze uzależniony od indywidualnego tempa jazdy. Podczas rekreacyjnej jazdy testowej z przyczepką dla dwójki dzieci pokonaliśmy ją w niespełna 2 godziny. Dodajmy, że jest to czas mierzony w ruchu, czyli samej jazdy na rowerze, z wykluczeniem wszystkich przerw po drodze. Można przyjąć, że jadąc rekreacyjnie i zatrzymując się co jakiś czas na placach zabaw, czy też aby zejść z roweru i rozejrzeć się po okolicy, wycieczkę warto zaplanować na 4 do 8 godzin. Zalecamy brak pośpiechu, tak, aby nie pominąć żadnego, ciekawego miejsca. Po drodze będziemy mijali kawiarnie, czy też restauracje, w których warto się zatrzymać. Jesteśmy pewni, że planując wycieczkę rowerową do Koszalina nawet na cały dzień, na proponowanym przez nas szlaku nie będzie czasu na nudę!
Plan i mapa trasy rowerowej dookoła Koszalina
Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan trasy rowerowej dookoła Koszalina. Punkt po punkcie dowiesz się, jakie są kolejne przystanki wycieczki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o poszczególnych punktach trasy, kliknij czerwone odnośniki, które przeniosą Cię do artykułów na dany temat. W opisie oznaczyliśmy również miejsca, w których znajdują się place zabaw (👧🧒) oraz punkty gastronomiczne (🍽️). W tym przypadku uwzględniliśmy restauracje, stacje paliw, czy też sklepy Żabka, czyli miejsca, w których można kupić coś do zjedzenia, nie oddalając się zbytnio od roweru.
Trasa w Strava: https://www.strava.com/routes/3129332480518587836
Przygotowaliśmy również mapę trasy rowerowej w serwisie Google Maps, która znacznie ułatwi przejażdżkę po Koszalinie. Warto jednak wspomnieć, że ze względu na ograniczenia w planowaniu tras w Google (maksymalnie do 25 punktów), w niektórych miejscach całkowita trasa mogłaby być nieco nieprecyzyjna. Dlatego zdecydowaliśmy się na podzielenie jej na trzy krótsze odcinki, a poszczególne fragmenty znajdziesz w poniższym planie wycieczki. Ponadto załączamy orientacyjny plan całej trasy – kliknij tutaj, aby pobrać orientacyjną mapę w większej rozdzielczości.
Mapa (część 1 / odcinek: Amfiteatr – Katedra) – link
Mapa (część 2 / odcinek: Katedra – Góra Chełmska) – link
Mapa (część 3 / odcinek: Góra Chełmska – Amfteatr) – link
Amfiteatr
Naszą wyprawę rowerową dookoła Koszalina rozpoczynamy pod amfiteatrem, czyli przy jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w mieście. Pamiętaj, że swoją wycieczkę na dwóch kółkach po Koszalinie możesz rozpocząć w dowolnym punkcie, tak, aby było to dla Ciebie, jak najwygodniejsze. Będąc przed głównym wejściem do amfiteatru, kieruj się w kierunku filharmonii, jadąc Aleją Gwiazd Kabaretu. To ścieżka najbliżej amfiteatru.
Aleja Gwiazd Kabaretu
Przejeżdżając Aleją Gwiazd Kabaretu, na swojej drodze ujrzysz odciski dłoni wielu znanych artystów polskiej sceny kabaretowej. Dojeżdżając do końca alejki, po prawej zobaczysz wysoki pomnik. To Pomnik Wyzwolenia “Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy”. Przejdź na drugą stronę ulicy Piastowskiej i wjedź do parku uliczką, która znajduje się niemal naprzeciwko, lekko w prawą stronę od przejścia przez ulicę.
Park im. Książąt Pomorskich (A)
Jesteś w najpiękniejszym parku w koszalinie – Parku im. Książąt Pomorskich (A). Jedź prosto wzdłuż stawu, aż do betonowego skwerku na jego końcu. Na mijanym po prawej stronie stawie znajduje się pływająca fontanna, na którą warto zwrócić uwagę. Wyjątkowa roślinność największe wrażenie robi wiosną, kiedy większość drzew zakwita. Park wygląda pięknie jednak pięknie o każdej porze roku.
Dojeżdżając do skwerku, zawróć i kieruj się do pierwszego mostku, który znajduje się nad rzeką Dzierżęcinką po prawej stronie. Po przejechaniu mostu kieruj się nadal prosto, aż pod koniec ścieżki ujrzysz w głębi parku fontannę. Kieruj się ku niej. Dodajmy, że mapy Google nie uwzględniają mostku na Dzierżęcińce jako przejazdu dla rowerów i nawiguje nieco dookoła.
Fontanna
Fontanna w Parku im. Książąt Pomorskich jest jedną z najstarszych, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych fontann w mieście. Wśród mieszkańców cieszy się równie dużą popularnością, jak i tańczące fontanny znajdujące się na rynku. Tuż obok znajduje się kwitnący wiosną i latem dywan kwiatowy. Nieopodal zobaczysz tunel pod ulicą Zwycięstwa, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na park.
Objeżdżając fontannę dookoła, kieruj się w kierunku amfiteatru, ścieżką położoną najbliżej rzeki Dzierżęcinki, za którą ujrzysz filharmonię. Możesz również przejechać na drugą stronę rzeczki (przejście w okolicach tunelu) i podjechać do filharmonii z drugiej strony, jednak wówczas ominiesz ciekawy mostek z kłódkami.
Filharmonia Koszalińska
Jeśli będziesz jechał wzdłuż rzeczki, mając ją po prawej stronie, po chwili dojedziesz do mostku z kłódkami, który znajduje się tuż obok Filharmonii Koszalińskiej. To właśnie w filharmonii odbywają się liczne koncerty i imprezy kulturalne. Warto wspomnieć, że w okolicach mostku znajduje się “Kaczkomat”, w którym można zakupić karmę do dokarmiania kaczek, które upodobały sobie tę okolicę.
(Ulica Piastowska)
Ruszamy dalej! Przejdź przez ulicę i kieruj się ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Piastowskiej na północny-zachód. Dojeżdżając do ronda, przy którym znajduje się stacja paliw Orlen, przejdź przez ulicę i nadal kieruj się prosto, zjeżdżając ścieżką rowerową w okolice rzeki Dzierżęcinki. To dość przyjemny odcinek, gdyż przebiega on z górki.
Park dendrologiczny
Znajdujesz się właśnie w parku dendrologicznym, a przejazd ścieżką rowerową wzdłuż rzeki, jest bardzo relaksujący. Po przejechaniu około 450m, dotrzesz do ulicy Strumykowej. Przed sobą ujrzyj nowy, największy wiadukt w Koszalinie. Warto wspomnieć, że to właśnie w tym miejscu doszło do popularnej na całą Polskę katastrofy budowlanej, gdzie rozbierany wiadukt runął na czynną drogę. Dojeżdżając do ulicy Strumykowej, skręć w nią lewo przed wiaduktem, a następnie kieruj się prosto, wjeżdżając na ogrodzony teren Sportowej Doliny.
Sportowa Dolina
👧🧒 Plac zabaw
🍽️ Punkt gastronomiczny (restauracje przy wyjściu ze Sportowej Doliny)
Kolejnym przystankiem na szlaku jest Sportowa Dolina, na terenie której znajdują się m.in. place zabaw i boiska. Warto tutaj zrobić sobie krótki przystanek, jadąc na rowerach z dziećmi. Wielu Koszalinian właśnie tutaj spędza czas z najmłodszymi pociechami. Następnie kieruj się do wyjazdu ze Sportowej Doliny przy restauracji Fregata i ulicy Podgrodzie.
(Ulica Podgrodzie/Marii Ludwiki)
To odcinek, przy którym niestety nie ma ścieżki rowerowej, a dotarcie na Rynek Staromiejski jest możliwe wyłącznie ulicami lub prowadząc rower chodnikiem – wybór należy do Ciebie.
Będąc na ulicy Podgrodzie, na wysokości Kościoła Chrześcijan Baptystów, skręć w prawo, w ulicę Marii Ludwiki. Będąc na skrzyżowaniu, na końcu ulicy Podgrodzie możesz dostrzec biały budynek Muzeum w Koszalinie. Kierując się prosto ulicą Marii Ludwiki, znajdziesz się na ulicy Bogusława II. Kieruj się nią prosto i skręć w lewo w ulicę Dąbrówki. Po chwili jesteśmy na Rynku Staromiejskim przed Urzędem Miejskim w Koszalinie.
Rynek Staromiejski w Koszalinie
🍽️ Punkt gastronomiczny (Pizzeria / Sklep Żabka / kawiarnia / lodziarnia)
Rynek w Koszalinie znajduje się w samym sercu miasta, tuż przed Urzędem Miejskim. Największą atrakcją na rynku są tańczące, kolorowe fontanny. Wysokość strumienia zmienia się w zależności do rytmów muzyki wydobywającej się w głośników znajdujących się na pobliskich latarniach. Nocą duże wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych, robią kolorowe iluminacje, którymi podświetlane są wodotryski.
Katedra
Stojąc tyłem do Urzędu Miejskiego, a przodem do Rynku Staromiejskiego, po drugiej stronie ulicy ujrzysz katedrę. To ona jest kolejnym punktem na szlaku wycieczki. Tutaj znów musisz zejść z roweru i przejść po pasach przez ulicę Zwycięstwa. Do katedry można wejść o każdej porze w ciągu dnia. Na jej terenie znajduje się m.in. historyczna chrzcielnica oraz pamiątki po wizycie papieża Jana Pawła II.
(ul. Zwycięstwa/1 Maja)
Po odwiedzeniu katedry, jeszcze mały odcinek musimy pokonać pieszo, idąc chodnikiem w kierunku ulicy 1 Maja (to duże skrzyżowanie przy rynku). Dochodząc do ulicy 1 Maja, przejdź na jej drugą stronę i skręć w prawo. Po chwili dotrzesz do pomnika Adama Mickiewicza, który zobaczysz po swojej lewej stronie.
Nim wsiądziemy na rower, w tym miejscu warto spojrzeć również w lekko prawo i zwrócić uwagę na okazały, czerwony gmach koszalińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Dubois. To miejsce szczególne na mapie Koszalina. Jest to najstarsze liceum w Koszalinie, a w czasie wojny w budynku doszło do rosyjskiej zbrodni wojennej (masakra w lazarecie).
Park im. Książąt Pomorskich (B)
Przy pomniku Adama Mickiewicza wsiadamy na rower i obiecujemy, że praktycznie już z niego nie zejdziemy aż do końca wycieczki. Oczywiście pomijając czas na zdjęcia i podziwianie widoków 😉 Wjeżdżając alejką w głąb parku, po chwili znajdziemy się w Parku im. Książąt Pomorskich (B). Wcześniejszy park oznaczony jako (A) znajdował się po drugiej stronie ulicy Zwycięstwa, czyli głównej arterii miasta. Jadąc prosto, dojeżdżamy do rzeki Dzierżęcinki, przy której skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż niej.
Stadion Bałtyku Koszalin
Jadąc wzdłuż Dzierżęcinki na południe, zobaczysz po lewej stronie za rzeką tereny należące do klubu sportowego Bałtyk Koszalin. Są tutaj m.in. korty tenisowe, boiska piłkarskie, a także bieżnie, na których swoje pierwsze szlify zdobywało wielu lekkoatletów, również reprezentantów Polski. Jedź do końca ścieżki rowerowej, aż dotrzesz do przejścia na ulicy Stawisińskiego. Jak już znajdziesz się po drugiej stronie ulicy, odbij w lewo, pokonaj stromy mostek i jedź dalej prosto wzdłuż Dzierżęcinki.
Park Robin Hooda
Po lewej stronie mijamy Park Robin Hooda, który jest miejscem organizacji zawodów strzelania z łuku. Znajduje się tutaj również miejsce na ognisko, a także jak sama nazwa wskazuje, imitacja starego parku. Duża konstrukcja drewniana jest często nazywana pająkiem. Mijając Park Robin Hooda po lewej stronie, kierujemy się prosto, przejeżdżamy przez mostek, skręcamy w lewo i nadal jedziemy wzdłuż rzeki.
Stary Cmentarz Żydowski
Skręcając za mostkiem w lewo, po prawej stronie ujrzysz ogrodzony niskim płotem teren. To stary cmentarz żydowski, którego historia sięga XVIII wieku. Nekropolia została całkowicie zniszczona w czasie wojny. Obecnie na jego terenie znajduje się obelisk upamiętniający pochowanych w tym miejscu Żydów. Nadal jedziemy prostu, aż do dwupasmowej ulicy 4 Marca. Duże tereny zielone po lewej stronie należą do koszalińskich wodociągów. Dojeżdżając do ulicy 4 Marca, warto zejść z rowerów, gdyż przejście dla pieszych oraz przejazd dla rowerów prowadzi przez cztery pasy ruchliwej ulicy. Po przejściu przez ulicę, nadal jedziemy prosto.
Wodna Dolina
👧🧒 Plac zabaw
🍽️ Punkt gastronomiczny (grill bar, lodziarnia)
Po lewej stronie widzimy duży zbiornik wodny, a tereny na których się znajdujemy to Wodna Dolina. To duży, sztuczny zbornik wodny, który nie tylko pełni funkcję rekreacyjną, ale i zapewnia bezpieczeństwo całemu Koszalinowi (zbiornik przeciwpowodziony). Na wysokości fontanny, restauracji i parkingu, zjeżdżamy na ścieżkę szutrową wiodącą wzdłuż zbiornika wodnego. Dojeżdżając do placu zabaw, nadal kierujemy się prosto, w ten sposób aby objechać zalew dookoła. Warto zrobić sobie mały przystanek na placu zabaw, gdyż jest to miejsce lubiane przez dzieci, a szczególnie oblegana jest tyrolka.
Jadąc prosto, dojdziesz do mostu, który będzie po lewej stronie. Możesz zrobić sobie skrót, przejechać nim, a następnie skręcić w lewo lub też objechać również drugi zbiornik dookoła. Następnie kierujemy się cały czas wzdłuż płotu jednostki wojskowej, która znajduje się po prawej stronie. Po drodze miniemy duży napis “WODNA DOLINA”, który jest nie do przeoczenia, również z drugiej strony ulicy.
Jednostka Wojskowa (Muzeum Obrony Przeciwlotniczej)
Dojeżdżając do końca ścieżki rowerowej przy Wodnej Dolinie, skręcamy w prawo i jedziemy ścieżką biegnącą wzdłuż terenów należących do wojska. Dojeżdżając do ulicy Wojska Polskiego (małe rondo), przejeżdżamy na drugą stronę i skręcamy w prawo. Jadąc ścieżką biegnącą wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, po około 300 metrach dojeżdżamy do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.
Na terenie zewnętrznym muzeum znajdują się liczne eksponaty związane z wojskiem. Przez ogrodzenie można zobaczyć m.in. samolot wojskowy, rakiety, a nawet samolot rządowy w biało-czerwonych barwach. Następnie wracamy ścieżką rowerową w kierunku ulicy 4 Marca, a na rondzie skręcamy w prawo. Nadal jedziemy wzdłuż terenów wojskowych, które mijamy po prawej stronie.
(ul. Zwycięstwa – Ruszczyca – Promykowa – Słoneczna – Leśna)
Dojeżdżając do dużego skrzyżowania ulicy 4 Marca z ulicą Zwycięstwa, po prawej zobaczysz nowy kościół garnizonowy. Przechodzimy na drugą stronę, czyli tę, po której znajduje się sklep Lidl) i skręcamy w prawo. Jadąc ulicą Zwycięstwa, dojeżdżamy do “płaskiego” ronda, na którym skręcamy w lewo, w ulicę Ruszczyca, która przechodzi płynnie w Promykową, a następnie w Słoneczną.
Dojeżdżając do końca ulicy Słonecznej, skręcamy w lewo w ulicę Leśną, na wysokości ruin szpitala, który znajduje się na wprost. Ulicą Leśną jedziemy aż do bram na tyłach Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
Lądowisko dla helikopterów przy szpitalu
Dojeżdżając do szpitala, na jego terenie zauważysz dużą, betonową platformę. To lądowisko dla helikopterów, z którego korzystają śmigłowce LPR biorące udział w akcjach ratowniczych na okolicznych plażach.
W tym miejscu skręcamy w prawo w kierunku lasu, podjeżdżamy wzdłuż lądowiska pod dosyć spory, aczkolwiek krótki podjazd z kostki brukowej i jedziemy prosto. Właśnie znaleźliśmy się na terenie Góry Chełmskiej. Trzymamy się głównej ścieżki, aż dotrzemy do ulicy Słupskiej. Możesz również skorzystać z innych, alternatywnych ścieżek w tym regionie, wydłużając trasę przejazdu. To pierwsza część trasy typu off-road, o której wspominaliśmy na wstępie przewodnika 😉
Następnie skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową przy ulicy Słupskiej i kierujemy się pod górkę.
Sanktuarium Przymierza
Po pewnym czasie ujrzysz znak kierujący w lewo do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Wcześniej po prawej stronie w głębi lasu można dostrzec nadajnik radiowy (RTON), czyli 70-metrową wieżę, która jest widoczna z wielu części miasta. Przejdź na drugą stronę ulicy Słupskiej i kieruj się stromym podjazdem, nad którym widnieje charakterystyczny, metalowy napis.
Sanktuarium na Górze Chełmskiej to kaplica, której historia sięga XIII wieku i jest miejscem licznych pielgrzymek. W 1991 roku odwiedził ją m.in. ówczesny papież Jan Paweł II. W niedziele i święta odprawiane są tutaj msze święte, które gromadzą wielu mieszkańców Koszalina i okolic.
Wieża widokowa na Górze Chełmskiej
Następnie udajemy się w kierunku wieży widokowej znajdującej się przy nowym centrum pielgrzymkowym. Wieża jest bardzo dobrze widoczna, dlatego trudno ją przeoczyć. W okresie letnim jest otwarta dla zwiedzających w wybranych dniach i godzinach. Będąc na jej szczycie, można dostrzec m.in. Jezioro Jamno i Morze Bałtyckie. Z wieży rozpościera się ponadto piękny widok panoramiczny na Koszalin.
Dalsza trasa przez Górę Chełmską wiedzie ścieżką w kierunku dawnego stadionu znajdującego się pośrodku lasu. Jest on zlokalizowany za wieżą, w kierunku przeciwnym niż ulica Słupska. Jak już miniesz stadion, wjedź do lasu i skręć w lewo, a po około 800 metrach dotrzesz do deptaka przy dużym napisie KOSZALIN. Ten odcinek wiedzie pochyłymi zjazdami i stromymi podjazdami. Jest zdecydowanie najbardziej wymagającym odcinkiem podczas całej trasy (strome zjazdy i podjazdy).
(Alternatywny odcinek dla osób jadących z dziećmi)
Jak już wspomnieliśmy w początkowej części naszego przewodnika, przejazd przez Górę Chełmską wiedzie dosyć pochyłymi zjazdami i równie stromymi podjazdami. O ile dorosła osoba nie powinna mieć problemu z bezpiecznym ich pokonaniem to w pewnych momentach trzeba będzie nieco częściej używać hamulca lub zejść z roweru i podprowadzić go pod górkę. Dla dzieci jadących na własnych rowerach na tym fragmencie trasy może być zbyt ekstremalnie lub jeszcze za wcześnie na mały downhill.
To właśnie moment, w którym możesz zdecydować – czy wybierzesz nieco ekstremalny przejazd górkami przez Górę Chełmską, czy też skorzystasz z bezpieczniejszej ścieżki rowerowej, wracając w kierunku ulicy Słupskiej. Jeśli wybierasz przejazd spokojniejszym szlakiem, kieruj się w kierunku ścieżki rowerowej przy ulicy Słupskiej, tej samej, którą dotarłeś i wróć nią w dół. Przy wyjeździe z lasu, skręć w prawo w ulicę Giełdową. Po przejechaniu kilkuset metrów, z prawej strony zobaczysz asfaltowy deptak, wjedź na niego i kieruj się prosto. Przed lasem ujrzysz po lewej stronie aquapark i napis KOSZALIN. Na wprost znajduje się z kolei wyjazd z lasu, którym wyjechałbyś z Góry Chełmskiej, wybierając pierwotną wersję trasy. Dalej jedziemy zgodnie z ogólnym planem wycieczki.
Napis KOSZALIN
👧🧒 Plac zabaw
Duży napis Koszalin znajduje się tuż przy wyjeździe z Góry Chełmskiej przy terenach rekreacyjnych. To dobre miejsce na pamiątkowe zdjęcie z wycieczki po naszym mieście. W sąsiedztwie natomiast znajduje się park wodny oraz lubiany przez dzieci plac zabaw w formie dużej łodzi.
Aquapark
Koszaliński aquapark jest miejscem, które chętnie odwiedzają nie tylko mieszkańcy, ale i turyści. Przejeżdżając wzdłuż parku wodnego, można zobaczyć wszystkie zjeżdżalnie znajdującego się na jego terenie. Warto również zwrócić uwagę na nietypowy kształt dachu aquaparku, który w zamyśle architektów przypomina duży liść. Po dojechaniu do ulicy Rekreacyjnej skręcamy w prawo.
Giełda w Koszalinie
👧🧒 Plac zabaw (znajduje się tuż obok dużego parkingu, na którym odbywa się giełda)
🍽️ Punkt gastronomiczny (Stacja Paliw Shell oraz BP / w niedzielę również grill i fast food na giełdzie)
Jadąc ulicą Rekreacyjną w kierunku ulicy Gdańskiej, po lewej, przed ogródkami działkowymi, widoczny jest duży, otwarty teren. To na nim odbywa się co niedziele popularna, największa w regionie giełda towarowa oraz samochodowa. Tuż obok znajduje się duży plac zabaw, z którego w miarę dostępnego czasu, warto również skorzystać, lekko zbaczając z trasy. Dojeżdżając do ulicy Gdańskiej, przejeżdżamy na drugą stronę i kierujemy się nadal prosto, jadąc ulicą Chrząszczyńskiego.
Hala Widowiskowo-Sportowa
🍽️ Punkt gastronomiczny (pizzeria, sklep Żabka)
Po chwili znajdziemy się na wysokości Hali Widowiskowo-Sportowej. Przed rondem skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez parking hali. Wyjeżdżając z terenu hali z drugiej strony, wjeżdżamy na ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Śniadeckich.
Politechnika Koszalińska
Kompleks budynków po lewej stronie to Politechnika Koszalińska. Wkrótce powstanie przy niej również nowoczesne Cognitarium. Po minięciu Politechniki, na rondzie skręcamy w lewo w ulicę Jana Pawła II (tutaj mały kawałek będzie do pokonania po chodniku, natomiast jeśli wolisz nie schodzić z roweru, przejedź na drugą stronę ulicy, tak jak wiedzie bieg ścieżki rowerowej).
Płonące Ptaki Władysława Hasiora
Na wzgórzu tuż za Politechniką od strony ulicy Jana Pawła II i Gdańskiej znajdują się charakterystyczne, metalowe rzeźby Władysława Hasiora. Płonące Ptaki są zapalane podczas ważnych wydarzeń i świąt narodowych, gromadząc na błoniach Politechniki tłumy mieszkańców.
Stadion Gwardii Koszalin
🍽️ Punkt gastronomiczny (KFC)
Dojeżdżając do dużego ronda, przedostajemy się przejazdami na jego drugą stronę, tak aby znaleźć się pod stadionem Gwardii Koszalin. Następnie ruszamy dalej w kierunku centrum ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż ulicy Fałata. Docierając do dużego skrzyżowania z Aleją Monte Cassino i ulicą Młyńską, po przeciwnej stronie alei widzimy duży park. To właśnie on jest kolejnym punktem wycieczki.
Park im. Tadeusza Kościuszki
Wjeżdżając do Parku im. Tadeusza Kościuszki, kierujemy w się w stronę budynku Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Przy bibliotece znajdują się trzy pomniki – Więzi Poloni z Macierzą, Rodła oraz Pamięci mieszkańców Koszalina. Warto również wspomnieć, że w miejscu parku istniał niegdyś cmentarz wojskowy, który został zlikwidowany.
Przejeżdżając przez plac przed biblioteką, docieramy do ulicy Kościuszki. Po przeciwnej stronie widzimy muszlę amfiteatru. Najkrótsza droga do amfiteatru wiedzie jednak schodami, dlatego skręcamy w lewo i kierujemy się ulicą Kościuszki w dół, by po chwili skręcić w pierwszą możliwą uliczkę biegnącą w kierunku amfiteatru. Krótki przejazd przez park i wracamy do punktu, w którym wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową dookoła Koszalina!
Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę rowerową po Koszalinie?
Mamy nadzieję, że nasza propozycja przypadła Ci do gustu. Dzięki wycieczce rowerowej dookoła Koszalina możesz zobaczyć w jeden dzień najbardziej rozpoznawalne miejsca i atrakcje w naszym mieście. Wiele z nich jest powszechnie znanych i słynie na całą Polskę jak np. koszaliński amfiteatr. Z drugiej strony możesz poznać Koszalin również z innej strony, odwiedzając miejsca znane najczęściej wyłącznie mieszkańcom miasta.
Zachęcamy również do odwiedzenia działu atrakcje w Koszalinie, gdzie opisujemy najciekawsze miejsca w naszym mieście. Warto zajrzeć również do działu turystyka, w którym można znaleźć kompleksowe poradniki o tym, co ciekawego można robić i co zobaczyć m.in. w Mielnie, Łazach, Chłopach, Gąskach, Sarbinowie, czy też Dąbkach.
Wybrałeś się w proponowaną przez nas trasę? Jak wrażenia? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu lub pod postem na naszym profilu na Facebooku! Dodając posta u siebie na tablicy, przywołaj nasz profil oraz użyj hashtagów #zwiedzamy #Koszalin z portalem #KoszalinCity!
Uwaga, potrzebna korekta błędu ortograficznego: ulica wymieniona w artykule nazywa się Ruszczyca, a nie Ryszczyca. Dla cudzoziemca (albo dla młodziaka, który nie zna ani planu miasta, ani nic nie wie o Ferdynandzie Ruszczycu) to mogą być dwie odrębne ulice.
Dziękujemy za spostrzegawczość i zwrócenie uwagi – nazwa ulicy została skorygowana 🙂
Pozdrawiamy,
Redakcja Portalu KoszalinCity.pl
Rozdział Podgrodzie/Marii Ludwiki,
Tam jest ulica Bogusława II a nie Bolesława II
Dziękujemy za spostrzegawczość – błędna nazwa ulicy została skorygowana 🙂
Pozdrawiamy,
Redakcja Portalu KoszalinCity.pl